Ana sayfa Popüler Adobe Flash Player Engellendi Ne Demek? Nasıl Kaldırılır?

Adobe Flash Player Engellendi Ne Demek? Nasıl Kaldırılır?

113
0
Adobe Flash Player Engellendi Ne Demek? Nasıl Kaldırılır?

Adobe flash player engellendi ne demek? Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan, Adobe flash player engellendi hatası ile karşılaşan kullanıcılar, bu sorunun nedenini aramakta ve çözüm yolları araştırmaktadır. Çünkü adobe flash player kullanılarak,  içerikler ve izlenmek istenen videoların tarayıcı ile ekranlarda görüntülenmesi sağlanıyor. Herhangi bir hata anında internetin verimli çalışması ve istenilen bilgilerin gerektiği gibi alınması mümkün olmuyor.

İnternet; teknolojinin insan hayatına sunduğu en önemli buluşlardan biridir. Dünyadaki olaylar, kişilerin paylaşımları, eğlenceli vakit geçirebilecekleri oyunlar ya da film izleme keyfi ve insanların kendilerini geliştirebilecekleri video ve görsel içerikler; adobe flash player sayesinde internette görüntülenebiliyor. Ancak bilgisayarlar için oldukça önemli olan bu program, farklı nedenlerle çalışmıyor ya da engellenme hatası ile karşılaşılabiliyor.

İnternet üzerinden ulaşılan web sitelerinin pek çoğu görsel içerikler içermektedir. Kişilerin bir internet sayfasını daha kapsamlı kullanabilmeleri için görsel deneyim yaşamaları gerekir. Bu sayede ulaşılmak istenen konular, çok daha açıklayıcı ve cazip hale gelebilir. Kişilerin sadece okuyarak değil, izleyerek o konulara daha hakim olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu da internette adobe flash player’ın önemini açıklıyor.

Adobe flash player’ın hata verme sebepleri arasında ilk sırada,  eski sürüme sahip olması geliyor. Program çalıştırıldığı zaman güncel olmayan eklentiler de doğal olarak çalışmayacaktır. Bu durumda adobe flash player’ın da hata vermesi kaçınılmaz olacaktır. Bir diğer durumda ise program yüklenmek istense dahi yeniden yüklenmesi konusunda uyarı vermesidir. Bu durumda yapılacak şey, adobe falsh player’in engelinin kaldırılması için bir takım çözüm yollarının denenmesidir.

Adobe Flash Player Engellendi Ne Demek? Nasıl Kaldırılır?

Adobe Flash Player Engellenme Nasıl Kaldırılır?

Son yıllarda internet kullanıcılarının en çok karşılaştığı sorunların başında adobe flash player engellenme gelmektedir. Bunun için kişilerin bilgisayar üzerinden yapabileceği farklı alternatifler bulunmaktadır. Öncelikle tarayıcı ve programın güncellenmesi denenebilir. Güncelleme yapılabilmesi için öncelikle;

  • Tarayıcı açıp kapatılmalıdır.
  • Sorun çözülmüyorsa Google Chrome üzerinden arama butonuna chrome-componets yazılarak enter tuşuna basılır.

Google chrome bileşenlerinin güncelleneceği bu bölümde bulunan flash’ın papper bölümü üzerinden sitenin flash çalıştırma engelleri sağa kaydırılarak program güncellenmekte ve sorun çözülebilmektedir. Bunun dışında yapılabilecek bir diğer işlem ise

  • Öncelikle kullanılan tarayıcı açılması gerekiyor.
  • Daha sonra, tarayıcı üzerinde yer alan ayarlar sekmesinin üzerine gelinmelidir.
  • Buradan gelişmiş ayarlar sekmesi tıklanmalıdır.
  • Gizlilik ayarı bölümünden flash yazısı seçilmelidir.
  • Burada engelleme aktif ise bu kapatılarak engelleme sorunu çözümlenebilir.

Adobe flash player’in doğru çalışabilmesi için güncellenmenin yeniden denenmesi şarttır. Bunun için arama çubuğuna https://get.adobe.com/tr üzerinden flash player sekmesi tıklanarak güncelleme gerçekleştirilebilmektedir.

Ancak hata devam ediyorsa bu sorunun kaynağının, program güncellemelerinin yöneticiler tarafından devre dışı bırakılması olduğu anlaşılmalıdır. Bu durumda yapılacak şey ise chrome yazılımı kaldırmak ve yeniden bilgisayara kurmaktır. Genelde adobe flash player’ın çalışmasına engel olan bu tarz sorunların nedeni, bilgisayarda virüs programı olmaması sebebiyle güvenliksiz site ya da reklamlardan gelen ve ani çökmelere neden olan virüslerdir.

Adobe Flash Player Engellendi Ne Demek? Nasıl Kaldırılır?

Engellenen Adobe Flash Player Nasıl Etkinleştirilir?

Sadece bilgisayar üzerinden değil, tüm mobil cihazlarda adobe flash player programı kullanılarak video izlemek ya da oyunlara katılmak mümkün olabilir. Ancak, tarayıcılara eklenmesi neredeyse zorunlu olan bu müthiş yazılımın indirilebilmesi için öncelikle arama çubuğuna “flash player indir” yazılmalıdır. Kullanıcı adobe şİrketi sitesi üzerinden kullanımına uygun seçeneği tıklayarak indirme işlemi başlatılır.

İnternet kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayan yazılım, 2020 yılında piyasadan çekilme kararı aldı. Bu durum ise pek çok oyun sitesi ile film sitelerinin açılmamasına neden oldu. Özellikle Google Chrome’da programın engellenmesi, tarayıcıyı yoğun olarak kullanan kişilerin istedikleri görsel içeriklere ulaşamamasına neden oldu. Oysa ki, yazılımı aktive etmek,  yapılacak birkaç basit işlemle mümkündür. Öncelikle tarayıcının açılması gerekir. Daha sonra sağ üst köşede bulunan üç nokta kısmına basılarak, ayarlar kısmına gelinmelidir.

Mouse ile ya da yan çubuk yardımıyla en altta gelişmiş kısmı seçilir. Gizlilik ve güvenlik başlığından site ayarları tıklanır.  Seçilen sitede “ izinler”  kısmı bulunmaktadır. Buradan flash sekmesi tıklandığında ayarlar bölümü çıkıyor. Özellikle google chrom’da flash player’ın çalışmaması, ayarlarda aktif olmamasındandır.

Engellenen adobe flash player; sitelerin flash çalıştırmasını engelleme ayarları tıklandığında etkinleştirilebilecektir. Kullanıcı;  herhangi bir video ya da içerik açmak istediğinde kendisine uyarı gelmekte ve kullanımına izin verdiği taktirde programı rahatlıkla kullanabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here