Ana sayfa Popüler 5G Nedir, 5G Ne İşe Yarar? 5G Hayatımıza Neler Katacak?

5G Nedir, 5G Ne İşe Yarar? 5G Hayatımıza Neler Katacak?

258
0
5G Nedir? 5G Ne İşe Yarar?

5G nedir, Teknoloji alanında son zamanlarda en çok konuşulan konu 5G internettir. Peki, 5G nedir ne is yarar denirse bu sorunun cevabı bir çeşit yapılandırmadır aslında. 5G bir anlamda iletişim cihazlarında ve veri alışveriş hızlarında devrim yaratacak nitelikte bir gelişmedir. Mobil telefonlar hücresel ağların teknolojik alt yapıları sayesinde kullanılır. 5G ise bu alt yapının daha iyiye yönelik olarak yapılandırılmasıdır. Mevcut kullanılan teknolojiye kapasite yükseltici eklentiler yapılmış halidir. Böyle işlemciler, antenler ve radyo frekansları kullanımında olumlu bir değişiklik yaratılır.

Uzun yıllardır farklı şirketlerde çalışan mühendisler hücresel ağların iyileştirilmesi için çalışmaktadır. Farklı görüşlere sahip mühendisler altyapı iyileştirilmesinde bir araya gelerek iş birliği yapmaktadır. Bu görüşmelerin sonunda ise alt yapıya uygun olarak iletişim cihazlarının üretimi sağlanmaktadır. Hızla gelişen teknolojiye uygun olarak 10 senede bir altyapı iyileştirmesi yapılarak kodlar ve malzemeler değiştirilmektedir. 5G nedir denilirse işte bu alt yapının 5. sefer değiştirilmesi demektir. Devrim yaratan bu değişiklik teknolojide hızın kapılarını aralamaktadır. Böylece artık yavaşlık veya kopukluk meydana gelmeyecektir.

5G Nedir? 5G Ne İşe Yarar?

5G Hızı Ne Kadardır?

Teknolojinin ilerlemesi ve alt yapının 5. sefer değiştirilmesi anlamına gelen 5G’nin hızı bir takım faktörlere bağlı olarak değişmektedir. 5G nedir hızı neye bağlıdır sorusuna gelince hız ilk olarak kullanılan servis operatörüne bağlıdır. Kullanılan servis operatörünün yanında bir de sizin bu uygulamayı ne zaman kullanmaya başladığınız önem taşımaktadır. Ama tabi ki diğer alt yapı değişimleri ile kıyaslandığında çok daha hızlıdır. Yapılan belirli firmaların araştırmaları göstermiştir ki bir önceki alt yapı değişimine oranlar 20 kat daha hızlı bir hizmet akışı sağlamaktadır.

5G Hayatımıza Neler Katacak?

Teknolojide alt yapının 5.kez iyileştirilip değiştirileceği anlamına gelen 5G devrim yaratacak nitelikte bir gelişmedir. Özellikle iletişim ve buna bağlı olarak yaşanan gecikmeler için oldukça iyileştirici bir gelişmedir. En başta ise sanal gerçeklik uygulamalarında bu iyileşme görülecektir. Buna bağlı olarak kullanılan cihazlar daha da hafifleyecektir. Ayrıca cihazlarda sanal gerçeklik oranı artacak ve bu gerçeklik ise günlük hayatın vazgeçilmezi haline gelecektir.

5G birçok alanda hayatı geliştirecek niteliktedir. Sosyal hayatın yanında eğitim alanında, eğlence hayatında ve tabi ki iş hayatında değişimlerle birlikte gelmektedir 5G. Reklam uygulamalarında ve aynı zamanda da yeni iş alanlarında gelişmeler gösterecektir. Beklemeyi ve gecikmeyi rafa kaldıracaktır.

5G Nedir? 5G Ne İşe Yarar?

5G Nasıl Çalışacak?

5G aynı diğer kablosuz ağlar gibi çalışacaktır. Kendine ait bölgede çalışması ayarlanan 5G radyo dalgaları aracılığı ile hizmet verecek ve çözülmüş verileri cihazlara ulaştıracaktır. Böylelikle bir hücresel ağ bir ağ omurgasına bağlanacaktır. Bağlanılan bu omurga ise ana taşıyıcıya ulaşacaktır. Ana taşıyıcı kablolu ya da kablosuz olabilir. Şu an kullanılmakta olan 4G ile benzer bir teknolojiye sahip olan 5G nedir denirse OFDM denilen teknolojinin kullanılmasıdır.5G siteminde kanallar daha geniştir. Dolayısı ile hız daha yüksektir.

Şu an kullanılan 4G sistemi ile karşılaştırılacak olursa hızın çok daha fazla olduğu görülmektedir. 4G ağına sahip olan kanallar 20 MHz hızlarındadırlar. Bu kanallar bir araya geldiği zaman ise sadece 160 MHz hızında ana bir kanal oluşturabilirler ancak. 5G sisteminde ise her bir kanal 100 MHz hızındadır. Bu kanallar bir araya geldiğinde ise 800 MHz’ lik bir ana kanal oluşur. 5G sistemindeki frekanslar görüldüğü üzere 5 kat daha geniştir. Ancak alt yapı değiştikçe buna bağlı olarak buna uyumlu cihazlarında üretilmesi ve eskileri ile değiştirilmesi gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here