Ana sayfa Teknoloji 502 Bad Gateaway Hatası Nedir, Çözümü Nedir? (Kolay Anlatım)

502 Bad Gateaway Hatası Nedir, Çözümü Nedir? (Kolay Anlatım)

317
0
502 Bad Gateaway Nedir?

502 Bad Gateaway hatası nedir? Sıklıkla karşılaşılan 502 Bad Gateaway hatasının çözümü nasıl yapılır? İşte bu ve benzeri sorulara dair merak edilen yanıtların tamamı!

İnternette gezinirken bir işlem yaptığımızda kullandığımız web siteleri sayesinde sunucularla bilgi alışverişinde bulunuruz. 502 Bad Gateaway hatası da alışverişin sorunlu olması sonucu kullanıcıya gösterilen bir hata kodudur. 502 Bad Gateaway Hatası Nedir sorunun net bu şekilde verilebilir. Bu sorunlar tabi ki yazılım müdahaleleri ile çözülebilmektedir.

Bilgisayarınızın herhangi bir donanım parçası ile alakalı değildir. Ancak sorun sunucu site ile alakalı ise sizin tarayıcı yazılımlarınızı düzeltmeniz işe yaramayacaktır. Örneğin YKS, ALES, KPSS gibi sınavların açıklandığı zamanlarda ÖSYM sitesine milyonlarca öğrenci giriş yapmaya çalışıyor.

Bazı öğrenciler bad gateaway hatası ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu hata ise siteye erişmeye çalışırken fazla bekleme sonucunda da gelişebiliyor. Aynı anda sunucuya milyonlarca kişi erişim istediğinden bu tarz kötü bağlantı hataları ile karşılaşmak oldukça normal karşılanıyor.

Sunucular rahatladığında bu hatanın kalktığını göreceksiniz. Bu hatayı almadan sonuçlarınıza erişmek isterseniz önceden giriş yapmalısınız. Çünkü sunucu erişmek isteyen her bilgisayara belirli bir sıraya koymaktadır.

502 Bad Gateaway Hata Türü

İnternet üzerinde gezinirken birden fazla hata türü ile karşılaşabiliriz. Bu hatalar bazen sunuculardan ve sizden bağımsız gelişirler. Bazen de ise kullandığınız tarayıcı ve sizin yaptığınız DNS, VPN değişikliklerinden kaynaklanabilir. Bu hatayı eğer tüm sitelerde alıyorsanız güvenilir olmayan bir siteden virüs indirmiş olabilirsiniz. 502 Bad Gateaway hata kodu hatalı bir ağ geçidi yaptığınız zaman karşınıza çıkmaktadır. Ancak verilen hata kodunda nedeni tam olarak söylenmez.

502 Bad Gateaway Nedir?

Önceden kullandığınız bir programın kaldırılması ya da kullandığınız Anti-virüs programının siteyi engellemesi olabilir. Hata sizden kaynaklı değilse sunucunun kaldıramayacağı kadar bir trafik yaşanmaktadır. Bu nedenler ile dilediğiniz sitelere erişim sağlamayabilirsiniz. Ancak bu hatanın oldukça basit yöntemleri de vardır. Bu çözümleri denediğiniz halde sorununuz çözülmüyor ise tarayıcınızı kaldırıp tekrar kurmak en kesin çözüm olacaktır.

502 Bad Gateaway Çözümü

Tarayıcılarda aldığımız hatalar can sıkıcı olsa da çözümleri bazen çok basit olabilir. 502 Bad Gateaway çözümü de kolay çözülebilen internet hatalarından birisidir. Birden fazla çözüm ile bu hatayı almayı durdurabilirsiniz. 502 Bad Gateaway çözümleri basitçe şöyle sıralanabilir;

  1. Bilgisayar Kaynaklı: Eğer tüm sitelere giriş yaptığınızda bu hatayı alıyorsanız tarayıcınızdan tamamen çıkış yapmak bir çözüm olabilir.
  2. DNS Kaynaklı: Sitelere giriş çıkışınızı sağlayan ağ bağlantıları DNS sayesinde yapılmaktadır. DNS önbelleğinizi temizledikten sonra yeniden istediğiniz siteye giriş yapın. Bu seçenekte yardımcı olacaktır.
  3. Tarayıcıdan Kaynaklı: Eğer kullandığınız tarayıcıda sorun varsa bilgisayarınızda yüklü olan başka bir tarayıcıyı kullanın. Chrome kullanıyor iseniz, Microsoft EDGE’yi deneyebilirsiniz.
  4. Bilgisayarınızı Yeniden Başlatmak: Bilgisayarınız ilk açıldığında tüm hizmetler etkinleştirilir ve kullanıma hazır hala gelir. Eğer tarayıcınızın hizmet kısmında bir sorun oluştuysa bir çözüm olabilir.
  5. Modeminize Reset Atın: Modeminizde bilgisayarınız da olduğu gibi belirli adresler kullanmaktadır. Bu adresi sıfırlamak da bir çözüm olabilir.
  6. DNS Sunucularını Değiştirmek: Ayarlar kısmından DNS seçeneklerinizi düzenleyin. Hala sorun giderilmiyor ise erişim istediğiniz siteye sorun bildirin.

Bütün bun bilgiler ışığında 502 Bad Gateaway nedir? Tarzındaki bir soruyla karşılaştığımızda karşımıza geniş kapsamlı bir hatalar zinciri çıkmaktadır. Tam da bu noktada söz konusu hatanın giderilmesinin web sayfasının devamlılığını etkilediğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here