Ana sayfa Sağlık Uyku Düzeni Nasıl Kurulur En İyi 10 Tavsiye

Uyku Düzeni Nasıl Kurulur En İyi 10 Tavsiye

531
0
uyku düzeni nasıl kurulur
uyku düzeni nasıl kurulur

Geçirdiğimiz şu zor günlerde biliyoruz ki hepimizin uyku düzeni bozuldu ve bazı kimselerde uyku düzeni sorunları ortaya çıktı. Uykunun biz insan sağlığı için ne kadar önemli olduğu biliyormuyuz ? Ya da uyku hakkında neler biliyoruz ? iyi bir uyku için ne yapmalı, uyku düzeni nasıl kurulur, düzenli bir uyku için neler yapmalıyız gibi sorularınıza bu yazımızda cevap bulucaz. Uyku düzeni sorunu yaşayanlar için 10 tavsiye yazımızın devamını okuyunuz…

Mitomani Nedir Nasıl Tedavi Edilir Yalan Söyleme Hastalığı

Günümüzde çalışma hayatı olan birçok insanın en büyük sorunu uyku düzeni probleminin olduğu aşikar. Yoğun ve stresli bir iş hayatınız varsa muhtemelen sizide geceleri uyku tutmuyor. Günün tüm yorgunluğunun geceleri afakanlar gibi sizi bastırdığını biliyoruz 🙂 fakat uzmanlara göre uyku düzeni sağlıklı bir hayat için ilk kriterlerin başında geliyor. Bu yüzden uyku düzeni nasıl kurulur sorusunu sizler için cevaplıyoruz.

Beynin uykuya dalamaması
Beynin uykuya dalamaması

Uyku Düzeni Nasıl Kurulur

Sağlıklı bir beden ve akıl sağlığı için dengeli beslenmek gibi düzenli uykuda olmazsa olmazlardan birisi. Ülkemizde malesef birçok insan günlük hayatın koşuşturmasından kaynaklı ya da malum karantina günlerinde evde hiçbirşey yapmayıp geceleri geç yatarak herkes gibi uyku düzeni sorunu yaşamakta. Uyku sadece beden sağlığı için değil ruh sağlığı içinde oldukça gerekli bir aktivitedir. Ortalama bir insanın günlük periyodun 1/3 ü neredeyse uyumak ile geçer. Uyku düzenim bozuldu, uykusuzluk nasıl geçer, uyku sorunu olanlar ne yapmalı gibi sorularınızın yanıtını vermeye başlayalım.

Uyku düzeni nasıl kurulur ?

 • Öncelikle kendinizde bir uyku problemi olup olmadığını teşhis edin. Çünkü bazı zamanlar çok yorulmuşsunuzdur yada özel hayatınızda yaşamış olduğunuz değişimler aklınıza takılmıştır ve bunların yarattığı sorunlar ile birkaç günlük uykusuzluk yaşayabilirsiniz. Bu yaşadıklarınız düzenli bir uyku problemine yol açmaz geçici olaylar uyku düzeni sorunu olduğunuzu göstermez.
 • Kafanızda ne zaman yatağa gireceğinizi netleştirin. Çünkü birçok kişinin yaptığı hatalardan biriside ev içi birçok aktivitesini (ders çalışmak, film izlemek, birşeyler atıştırmak vb.) yatakta yapmasıdır. Bu davranış şekli psikolojik olarak sizi etkileyebilir ve uzun süredir yatakta hissiyatı yaratarak geceleri uyku düzeninizi bozabilir.
 • Biyolojik saatinizden ödün vermeyin. Herkesin kendine göre biyolojik bir saati vardır. Sabahları kendi kendinize uyandığınız olur. Bunu değiştirmeyin biraz daha yatak keyfi yapmak size ilerde uyku düzeni sorunu olarak karşınıza çıkabilir.
 • Günlük şu kadar uyunmalı, sağlıklı bir insan en az bu kadar uyumalı gibi klişe cümleler yerine kendi bedeninize göre bir saat dlimi belirleyin. Çünkü günlük 12 saat çalışan bir bireyin uyku ihtiyacı ile günlük 4 saat çalışan bir kişinin uyku ihtiyacı tahmin ettiğiniz üzere farklı olucaktır. Uzmanlara göre günlük 7-8 saat uyku insan sağlığı için yeterli olmaktadır. Fakat bu cümle kişiden kişiye göre değişmekte ve her vucut metabolizması için farklı olabilmektedir.
uyku düzeni nasıl kurulur
uyku düzeni nasıl kurulur

Konjonktivit Nedir Belirtileri Nelerdir Konjonktivit Koronavirüs Belirtisi Mi ?

Uyku Düzeni Nasıl Kurulur, İyi Bir Uyku İçin Ne Yapmalı , Uyku Nasıl Düzene Sokulur Yazımızı Okumaya Devam Ediniz…

 • Akşamları zihninizi rahatlatacak aktiviteler yapın. Örnek vermek gerekirse bazı insanlar oyun oynayarak gevşemekte bazıları ise sıcak bir bardak içecek ile günün yorgunluğunu gidermekte. Sizde kendi istediğiniz aktiviteleri yapın ve yatmadan önce rahatlayın.(Ilık bir duş, kirap okumak, sıcak bir içecek, bilgayar oyunları vs vs.)
 • Yatağınızın şekliyle sık sık oynamayın yada yerini değiştirmeyin. Bildiğiniz gibi bazı insanlarda yerini yadırgamak denen bir deyim var 🙂 Kendim içinde geçerli olan bu durum sizler içinde olabilir. Bu yüzden yatağınızın yerini değiştirmeyin yada başka bir yatakta uyumayın.
 • Gün içinde düzenli ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Akşamları çok yağlı yada çok karışık yiyeceklerden uzak durun. Yemeğin yanında içeceğiniz içeceklere de dikkat edilmeli. Yemekten sonra içeceğiniz bir kahve bütün uykunuzun kaçmasına sebep olabilir.
 • Uyumadan önce egzersiz yapmanın uyku sorunu olanlar için iyi geldiği birçok uzman görüşü ile kanıtlanmıştır. Uykudan önce yapacağınız 15 dk lık açma germe ya da nefes alıp verme hareketleri vucudunuzu rahatlatabilir ve uyku modu için vucudunuzu hazırlayabilirsiniz.
 • Gün içinde uzun şekerlemeler yapmayın. Öğlenleri yada akşama doğru ufak şekerlemeler türk insanının olmazsa olmazıdır 🙂 Elinizden geldiğince bunlardan kaçının çünkü uykunuzu gün içinde bölmek gece uyksuzluğa sebep olabilir.
 • Ve son olarakta sizlere tavsiyem yatağınıza yakın yerlere bilgisayar, cep telefonu, müzik çalar ve bunlara benzer radyasyon yayabilecek aletlerini koymayın.

Az Uyumak Zararlı Mı

Yukarıda sizler için uyku düzeni nasıl kurulur, uykusuzluk nasıl geçer, uyku bozukluğu nasıl giderilir gibi sorulara cevap verdik. Şimdi ise birçok kişinin merak ettiği az uyumak zararlı mı sorusunu cevaplandıracağız. Uzmanlara göre sağlıklı bir beden için dengeli bir uyku şart. Peki az uyuduğumuzda yani vucut için gerekli uykuyu alamadığımızda ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir ?

 • Zihinsel aktivite azalır ve bunama riski artar
 • Sinirlilik ve kavrayamama oluşabilir.
 • Hafıza kayıpları, unutkanlık, dikkat eksikliği ve baş ağrıları artabilir.
 • Bağışıklık sisteminiz zayıflar buna bağlı olarak grip vb hastalıklara vucudumuz açık olur.
 • Kalp krizi riski artar
 • Şeker hastası olmak riskinizi arttırır.
 • Obezite problemleri ortaya çıkabilir.

Agorafobi Tedavisi Nasıl Yapılır Agorafobi Belirtileri Nelerdir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here