Ana sayfa Sağlık Udi Hindi Yağı Nedir ? Ne işe Yarar ? Faydaları Nelerdir ?

Udi Hindi Yağı Nedir ? Ne işe Yarar ? Faydaları Nelerdir ?

2028
3
Udi hindi yağı nedir
Udi hindi yağı nedir

Evren’in bizlere sunmuş olduğu mucizevi şifalı bitkiler listesinde bu yazımızda sizler için udi hindi bitkisini inceleyeceğiz. Udi hindi bir başka deyişle Kuts-i Bahri bitkisi Doğu Asya ülkelerinde yetişen ve kozmetik sektöründe de parfümlerde kullanılan hoş kokulu bir bitkidir. Udi hindi çeşitli aktarlarda yağ, toz ve çekilmemiş tahta haliyle satılmaktadır. Ülkemizde de az miktarda yetişen Udi hindi yağı nedir ne işe yarar? Udi hindi yağı nasıl kullanılır, udi hindi yağı faydaları nelerdir yazımızda Kuran-ı Kerim’de tedavi yöntemi olarak geçen bitkiye dair bütün bilinmeyenleri açıklayacağız.

Doğada bulunan birçok şifalı bitki biz insanlar için sunulmuş ve çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla bulunmuştur. Vücut genel sağlığımız için kullanmış olduğumuz bu şifalı bitki udi hindi sağlığımız açısından birçok faydası bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaraların tedavi edilmesi ve bronşit gibi hastalıklarda sıklıkla kullanılan udi hindi güçlü etkisi sayesinde Arap coğrafyasında da adını sıklıkla duyurmuştur. Araplarda daha çok kuts-i bahri diye bilinmektedir.

Udi Hindi Yağı Nedir ?

Udi hindi yağı nasıl kullanılır ? Ülkemizde daha çok süs eşyaları olarak kullanılan udi hindi bitkisi faydasını bilenler için mucizevi tedavi imkanları sunuyor. Udi hindi bitkisinin odun parçacıkları yakıldığında etrafa hoş bir koku vermesi sebebiyle günümüzde birçok parfümde esansiyel yağ olarak kullanılmaktadır. Udi hindi bitkisi tedavi edici özelliği olması sebebiyle Peygamber efendimiz (S.A.V) tarafından “tedavilerin en iyisi hacamat ve udi hindi ile tedavidir” sözüyle bilinmektedir. Toz halinde ve bal ile kullanımı sonucunda evlerimizde en iyi doğal antibiyotik olarak çeşitli virüs ve bakterilere karşı bağışıklığımızı güçlendirir.

udi hindi ağaçları
udi hindi ağaçları

Doğu Asya ülkelerinde en çok Çin, Keşmir, Hindistan, Butan, Bangladeş, Endonezya, Malezya, Filipinler, Myanmar, Tayland, Singapur gibi ülkelerde bulunmaktadır. Bu ülkelerde Udi hindi bitkisinin yapraklarından ziyade odun hali kullanılmaktadır. Beyaz ve siyah renklerde bulunabilen Udi hindi bitkisi çeşitli coğrafyalarda öd ağacı olarak bilinmektedir. Türki Cumhuriyetler’de özellikle Azerbaycan’da adı çokça bilinen udi hindi reçineli bir yapıya ve keskin bir kokuya sahiptir. Peki udi hindi bitkisi ne işe yarar ?

Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar ?

Doğu Asya ülkeleri arasında Aquilaria ve Gyrinops ağaç ailelerinden gelen ve Çin’de Tanrıların Ağacı olarak bilinen, şifası kitaplara konu olmuş olan Udi hindi bitkisinin bugüne kadar bilinen bir yan etkisi olmamasının yanında vücuda olan faydaları oldukça fazladır. Sizler için udi hindi yağı faydaları nelerdir, udi hindi ne işe yarar inceleyelim.

 • Grip, nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında boğaz yolunu yumuşatır.
 • Vücutta genel iltihaplanma olduğunda (bademcik vs.) iltihap sökücü olarak aktif rol oynar.
 • Çeşitli mide ağrıları ve krampları azaltıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Güzel kokması sebebiyle ağız kokusunu önler.
 • Bağışıklığı güçlendirir, vücut yorgunluğunu azaltır ve stresi yok ederek rahatlamanızı sağlar.
 • Kadın ve erkeklerde afrodizyak etkisi ile hormonal sorunları çözerek cinsel sorunların tedavisinde kullanılır.
 • Krem hali kullanıldığında ciltteki ölü hücreleri yok eder ve ciltteki akne ve sivilce gibi lekeleri azaltır.
 • Hafif yanıklarda, yaralarda ve ciltte kaşınma sorunlarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
 • Safra ve böbrek taşlarını eritir.
 • Kalp-damar hastalıklarında kan temizleme özelliği ile vücut sağlığımız için faydalıdır.
 • Midedeki sancı ve gaz oluşumlarını önler.
 • Saçların uzamasında ve köklerinin sağlamlaşmasında kullanılır.
 • Bronşit ve astım hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 • İştah kaybı yaşayanlarda iştah açıcı özelliği sayesinde kilo kayıplarını önler.

Çin’de tütsü olarak yakıldığında ortaya çıkan kokusu ile derin sakinleştirici, yaşam enerjisi ve yaşamsal güç temalarıyla ön plana çıkmaktadır. Çinli rahiplerin ayin ve törenlerinde udi hindi odunlarını yakarak ortaya çıkan tütsünün iç enerjilerini arttırdıklarına, akıl ve ruh sağlığı için tedavi edici olduğuna inanmaları sebebiyle bitkiye oldukça saygı duyarlar.

Son yapılan araştırmalara göre Udi hindi’nin bir faydası da göğüs kanserine yönelik olarak MCF-7 meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği saptanmıştır. Bunun yanında udi hindi bitkisi bir anti kanser olarak sunulması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir.

udi hindi ağacı reçineli yapısı
udi hindi ağacı reçineli yapısı

Udi hindi yağı uzak doğu toplumlarındaki kullanım alanlarından birisi de hafızayı ve bilinci geliştirme amaçlıdır. Dikkat dağınıklığı yaşayan ve unutkan olan kişilerde konsantrasyon bozukluklarını önlemek için udi hindi yağı kullanılmaktadır.

Udi Hindi Nasıl Tüketilir ?

Udi hindi tozu nasıl kullanılır ? Udi hindinin çeşitli rahatsızlıklara göre farklı tüketimleri bulunmaktadır. Ağız kokusu yaşayan kimselere udi hindi bitkisini ağızda günün belirli saatlerinde çiğnemeleri önerilmiştir. Bademcik iltihabı ve baş ağrısı sorunu yaşayan kişilerde ise udi hindi tozunu sabahları bir yemek kaşığı ile tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Udi hindi balla nasıl kullanılır ? Udi hindi tozunu aktarcılardan alarak ya da udi hindi bitkisini bulabiliyorsanız çektirerek bal şerbetine ilave edip tükettiğinizde vücudunuzda olan mide kramplarını ve baş ağrılarını azaltacaktır.

Udi hindi yağı nedir
Udi hindi yağı nedir

Udi hindi kremi nasıl kullanılır ? Yukarıda belirttiğimiz üzere udi hindi bitkisinin krem hali eczanelerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. Bu kremi dileyenler yüzlerine sürerek cilt lekelerini giderebilirler. (Cildinizin olumsuz reaksiyon vermesi ihtimaline karşın önce elinizde deneyin.)

Udi Hindi Bitkisi Hangi Parfümlerde Bulunur ?

Udi hindi bitkisi uzak doğu ülkelerinde hoş kokusu sebebiyle tütsü olarak kullanılmasının yanında dünyaca ünlü parfüm markalarının da içeriklerine konu olmuştur.

İçinde udi hindi yağı olan parfümlerin listesi:

 • Maison Francis Kurkdjian
 • Rose Oud by Kilian
 • Christian Dior
 • 1975’de Ürdün kralı için yapılan Ud for Highness 75
 • Tom Ford Oud Wood
 • Yves Saint Laurent Splendid Wood

UYARI: Udi hindi bitkisinin sık bilinen bir yan etkisi görülmemekle beraber doktorunuza başvurmadan kullanım dozunu kendiniz belirlemeyiniz. Aşırı doz alımlarında vücutta ısı hissiyatı yükselmektedir.

3 YORUMLAR

 1. Mükemmel bir makale çok açıklayıcı bende mide sorunlarım vardı reflü ve ülser için kullandım çok rahatladım. Solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğim ya da geçireceğim zaman hemen udi hindi yağı kullanıyorum 👍 Şifa Hanım udi hindi yağı kullanmanızı öneririm.

   • Satın alacağınız udi hindi yağının en ideal kullanımı doktor tavsiyesi ölçüsünde olacaktır. Sağlıklı günler dilerim 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here