Ana sayfa Sağlık Tuzlu Su Koronavirüsü Önler mi ? Tuzlu Su İle Gargaranın Faydaları

Tuzlu Su Koronavirüsü Önler mi ? Tuzlu Su İle Gargaranın Faydaları

535
0
tuzlu su koronavirüsü önler mi
tuzlu su koronavirüsü önler mi

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili herkes uzmanların önerilerini uygulamaya çalışıyor. Birçoğumuzun doğru bildiği yanlışlar mevcut. Vatandaşlar tuzlu su koronavirüsü önler mi ? diye arama motorlarında sorgulama yapıyor. Uzmanlara göre tuzlu su koronavirüsü önler mi sorusu doğru bilinen bir yanlış. Tuzlu su ile gargara yapmak koronavirüsü yenmek için tek başına yeterli değil.

Uzmanlara göre koronavirüs yeni değil. Daha önce 2001-2002 yıllarında farklı tipleriyle ortaya çıkan koronavirüsler vardı. Fakat bu koronavirüsler öldürücü değil nezle ve grip gibi üst solunum yollarında rahatsızlıklar çıkartarak kişilerin sadece hayat kalitesini düşürerek atlatılabiliyordu. Fakat 2019 yılında yeni tip koronavirüs ile enfekte olan kişiler ağır zatüre ile solunum yetmezliği problemleri yaşayabiliyor ve ölümlere sebep olabililiyor. Peki tuzlu su koronavirüsü önlermi, tuzlu su ile gargara yapmak koronavirüsü engeller mi ?

Tuzlu Su Koronavirüsü Önler mi ?

Bu konuda bilinen en büyük yanılgılardan biriside tuzlu su ile gargara yapmak koronavirüsü engeller mi, tuzlu su koronavirüsü önler mi sorusudur. Uzmanlar bu güne kadar tuzlu suyu ile burna su çekmek yada gargara yapmak koronavirüse iyi geldiğine dair bilimsel bir veri izlenmediğini bu tip alışkanlıkların sadece bağışıklık sistemini güçlendirebilceğini belirtiyor. Bilim insanları tuzlu su ile gargara yapmak yada burna su çekmek tek başına yeterli değil, bunları yapanların bağışıklık sistemi çok güçlü olması gerekir diye bilimsel bir gerçek olmadığını belirtiyorlar.

burnu tuzlu su ile yıkamak
burnu tuzlu su ile yıkamak

Sağlıklı Sandığınız İnsanlar Virüs Taşıyıcı Olabilir

Etrafınızda sağlıklı arkadaşlarınız yada yakınlarınız olabilir. Nasıl olsa etrafımdaki herkes sağlıklı diye düşünüp eski alışkanlıklarınıza devam edebilir dışarıda vakit geçirebilirsiniz. Fakat bu yapılan oldukça yanlış bir algıdır. Çünkü karşınızdaki kişi sağlıklı fakat koronavirüs taşıyıcısı olabilir. Bunu grip gibi nezle gibi atlatabilir fakat virüsü size bulaştırdığında sizde aynı şiddette olmayabilir, öldürücü etki yaratabilir.

Bu yüzden herkesle 1 metre kuralına uymanızı tavsiye eden uzmanlar; tokalaşmanın, yada 1 metreden daha fazla yakınlaşmanın kişiler üzerinde virüsleri bulaştırıcı etkisi olabileceğini belirtiyorlar. Karşınızdaki kişiler hapşırdığında etrafa yaydığı damlacıklar 1 metreden öteye gidemediği için herkesin 1 metre kuralına uyması oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

YANLIŞ MASKE KULLANIMI BİLİNENİN AKSİNE HASTA EDEBİLİR !

Tuzlu su koronavirüsü önler mi ? sorusunu yukarıda cevaplandırmıştık. Piyada doğru bilinen en büyük yanlışlardan biriside maske kullanımının koronavirüsden koruyacağı düşüncesidir. Yanlış maske kullanımının kişiyi hastalıktan korumanın aksine sizi hasta edebilir. Uzmanlara göre maskeler sağlıklı kişilerce değil hasta olan kişilerin kullanması gerekmektedir.

Yüksek ateş, nefes darlığı yada vucudunuzda hastalık belirtisi olabilcek farklı bir reaksiyon gerçekleşiyorsa hastalığı yaymamak için maske kullanmanız tavsiye ediliyor. Kullanmış olduğunuz maskenin ön ucu mikroplarla dolu olabilceğinden ve maskeyi çıkarırken bu alana dokunduğumuz için mikroplarla temas ettiğimizden yanlış maske kullanımının birçok kişiyi hasta edebilceğinden bahsediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here