Ana sayfa Sağlık Teşhis Edilen En Yaygın Kanser Türleri Nelerdir? (Güncel Bilgi)

Teşhis Edilen En Yaygın Kanser Türleri Nelerdir? (Güncel Bilgi)

254
0
Teşhis Edilen En Yaygın Kanser Türleri

Teşhis edilen en yaygın kanser türleri nelerdir? Kanser tanıları ve tedavileri için cihazlarla yapılan tetkiklerin neticesinde kesin olarak konulmaktadır. Teşhis edilen en yaygın kanser türleri öncelikle coğrafi bölgelere göre değişir. Daha sonra dünya ve Türkiye’de görülenler olarak çok daha net bir bilgi verilebilir. Yine bununla birlikte kadınlarda ve erkeklerde görülen kanser türleri olarak ayrılır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2018 yılına ait araştırılan güncel bir raporu vardır. Bu rapora göre; akciğer, meme, bağırsak, prostat ve deri kanserleri ilk sırada yer alıyor. Dünya’da görülen kanser türleri denilse de aslında Türkiye’de durum aynıdır. Türkiye’de de en sık görülen kanser türlerinin başında meme, akciğer ve kolon kanseri olarak ifade edilmektedir.

Türkiye’de En Sık Görülen Kanser Türleri

Kanserin farklı türleri görülme yüzdelikleri ülkeden ülkeye değişse de Türkiye’deki kanser türleri Dünya ülkelerinde benzer orandadır. Örneğin kalın bağırsak kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda mide kanserinden daha çok görülmeye başlanmıştır. Bunun en temel sebebi ise fastfood türü yemek tüketiminin artmasıyla beraberinde obezite sorunudur.

Türkiye’de coğrafi bölgelere ayrıldığında orta ve doğu bölgelerinde mide kanserleri görülür. Ülkenin diğer bölgelerinde ise kalın bağırsak kanseri görülmektedir. Buradan da anlaşılıyor ki beslenme kültürü değiştikçe kanser türleri de değişiyor. Baharatlı, tuzlu, fazla et tüketimi, sebze ve meyvenin az veya hiç tüketilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Teşhis edilen en yaygın kanser türleri olarak erkek ve kadınlar da gruplandırma yapılmıştır. Ülkemizde erkeklerde en çok görülen akciğer kanseridir. Ardından prostat, mesane, kalın bağırsak ve mide kanserleri başta gelmektedir. Kadınlarda ise; meme, tiroit, kalın bağırsak, rahim ve akciğer kanseri olarak belirlenmiştir.

Diğer Kanser Türleri ve Kanser Riskini Azaltma Yöntemleri

Diğer kanser türleri arasında; ağız kanseri, kemik tümörleri, beyin tümörleri, pankreas, deri kanserleri, lenf kanseri gelir.

Burada hekimlerin ve hastanın erken teşhis tanımı ile büyük başarılar elde edildiği özellikle belirtiliyor. Gelişen teknoloji ile birlikte tıp dünyasında da büyük başarılar elde edilmektedir. Kanser ve türlerinin tedavilerinde tıbbi onkoloji, cerrahi ve radyasyon onkolojisinden büyük oranda yarar sağlamaktadır.

Teşhis Edilen En Yaygın Kanser Türleri

Kanser riskini azaltmak için;

 • Sağlıklı ve ideal kiloda kalmalısınız. İdeal kilo için fazla şeker tüketiminden kaçınmalısınız.
 • Her gün düzenli egzersiz yapmalısınız. Günlük fiziksel aktiviteleriniz yapmalısınız.
 • Sağlık beslenin ve sağlıklı yiyecekler tüketin. Süt, tahıl, meyve-sebze ağırlıklı olarak belirlenen oranlarda tüketin. Bir güne yayarak tüketmelisiniz.
 • Günde 2-2,5 litre sıvı ya da su tüketmelisiniz. Çay ve kahve değil. Ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu olmalıdır.
 • Haftada 2-3 kez balık tüketmelisiniz. Brokoli, karnabahar, lahana tüketimini sıklıkla yapmalısınız.
 • Hazır gıdaları hayatınızdan çıkarın.
 • Kırmızı eti olması gereken oranlarda tüketin.
 • Şekerli ve tatlandırıcı içeren içeceklerden uzak durun.
 • Doktorun verdiği çizelgelere ve önerilere uyum sağlayın.
 • Sigara içilen ortamlardan uzak durmalısınız. Alkol tüketimini bırakmalısınız.
 • Güneşte uzun süre kalmayın.
 • Düzenli uyuyun, düzenli beslenin.

Tüm bu önlemler kanser riskini azaltacaktır. Teşhis edilen en yaygın kanser türleri belirtilirken genlerden gelen hücre dokularını da hekimler tarafından değerlendirilmektedir. Eğer ailenizde veya geçmişte yaşanmış bir kanser teşhis konulmuş ise hekimle görüşmelisiniz. Yapacağınız sağlık kontrollerinde erken teşhis ve sağlıklı bir yaşam sizi kanserden koruyacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here