Ana sayfa Sağlık Sigara İçmek Koronayı Tetikler Mi Sigaranın Koronavirüs Üzerindeki Etkileri

Sigara İçmek Koronayı Tetikler Mi Sigaranın Koronavirüs Üzerindeki Etkileri

786
0
sigara içmek koronayı tetikler mi
sigara içmek koronayı tetikler mi

Dünya’yı tehdit eden coronavirüs vakalarına karşı ülke liderleri ve bilim insanları çare aramaya devam ediyor. Bir taraftan coronavirüse karşı ekonomik tedbirler alınırken diğer bir yandan ise bilim insanları her gün yeni bir çalışmaya imza atıyor. Uzmanlara göre coronavirüs vakaları incelendiğinde bazı faktörler hastalığa yakalanma riskinizi arttırıyor. Bunlardan biriside sigara tüketimi. Peki sigara içmek koronayı tetikler mi, sigaranın koronavirüsle bağlantısı var mı, sigara içmek koronavirüse sebep olur mu ? Dünya sağlık örgütünün yayınladığı bildiriye göre sigara içmek koronavirüs rahatsızlığını olumsuz yönde etkiliyor. İşte sizlere sigara içmenin koronavirüs üzerindeki etkileri

Sigara içerken ellerinizi ağzınıza götürürsünüz bu da ellerin dudaklar ve ağızla daha fazla temas etmesine ve ellerinizdeki virüs ağız yoluyla vucudunuza girmesine sebep olur. Ayrıca sigara içmek çeşitli akciğer enfeksiyonlarına sebep oluşturarak hastalığa davetiye açabilir ya da nefes alma konusunda akciğer kapasitenizi azaltabilir.

Sigara İçmek Koronayı Tetikler Mi

Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarına sigara içmek şu dönemde koronavirüs rahatsızlığı konusunda davetiye çıkarabilir. Sigara içmek vucutta bilindiği üzere akciğer rahatsızlıklarına ve kalp damar problemlerine yol açabilir. Yapılan araştırmalar neticesinde sigara içen insanlar koronavirüs rahatsızlığında yaşlılara göre daha ölümcül sonuçlarla karşı karşıya kalabilceğini göstermiştir.

Sigara içen koronavirüse yakalanır mı ? Sigara içmek nefes darlığı ve akciğer kapasitesini azaltacağı için son zamanlarda yaygın olan covid-19 virüsüne yakalanma riskinizi de arttırabilir.

sigara içmek koronayı tetikler mi
sigara içmek koronayı tetikler mi

Sigara içmek koravirüs etkisini nasıl arttırır ? Sigara içmek viral (grip,nezle) hastalıklara yakalanma konusunda risk faktörünü arttırır. Yapılan araştırmalar sigara içenlerin grip nezle gibi üst solunum rahatsızlıklarına yakalanma riskini daha çok arttırdığı görülmüştür. Sigara koronavirüs yapar mı ? Bu yüzden sigara içmek coronavirüs etkisini vucutta arttırabilir. Sağlığınız için ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

Sigaranın Coronavirüs Üzerindeki Etkileri

1.Sigara kalp ve ciğerlerinize zarar vereceği için bu organların yıpranmasına ve nefes alış verişinizin zorlanmasına sebep olur. Kalp ve ciğer sağlığı koronavirüs üzerinde hayati öneme sahiptir. Bu yüzden sigara içmek koronavirüs üzerinde etkisini arttırır.

2.Sigarayı yüze temas ettirmek ellerinizin sürekli ağız,burun ve dudaklarla olan ilişkisini arttırır. Hapşırdığınızda ya da öksürdüğünüzde ellerinizi ağzınıza tutarsınız ve sigara içerkende aynı şekilde elleriniz yüzünüzle temas eder bu sayede coronavirüse yakalanma riskiniz artmış olur.

Dekolte Sivilceleri Nasıl Geçer En İyi Çözüm

3.Sigara içerken yaptığınız paylaşma davranışı koronavirüs için risk teşkil eder. Başka bir kişinin ağzına dokunmuş bir sigara parçasını ağzınıza götürmeniz karşıdaki kişide koronavirüs şüphesi varsa sizede bulaşmasına sebebiyet vericektir. Bu yüzden sigara paylaşımı yapmayın.

4.Pasif içicilikte koronavirüse yakalanma riskinizi arttırır. Kapalı bir ortamda başkasının soluduğu dumanın büyük bir kısmını sizde solumuş olursunuz. Bu sebeple sigara içilen kapalı ortamlardan uzak durmak koronavirüs salgını boyunca sağlığınız açısından koruyuculuk sağlar.

Sigara İçmek Koranavirüs Etkisini Arttırır Mı

Sigara içmenin koronavirüs üzerinde yarattığı etkin şuana kadar kesin bir şekilde açıklanabilmiş değil fakat sigara içmenin vucutta yarattığı tahribat ile akciğer ve kalp damarların etkilenmesi koronavirüs hastalığı üzerinde ciddi etkileri olduğunu yukarıda belirtmiştik. Nargile içmek koronavirüs hastalığını tetikler mi ? Bu tür salgınlarda sadece sigara değil tüm tütünlü mamüller akciğer rahatsızlıkları yaratabilceği için hepsinden uzak durmak sağlımız adına oldukça faydalı olucaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here