Ana sayfa Sağlık Sarı Humma Nedir Sarı Humma Hangi Ülkelerde Var Sarı Humma Belirtileri

Sarı Humma Nedir Sarı Humma Hangi Ülkelerde Var Sarı Humma Belirtileri

988
0
sarı humma nedir

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre Güney Sudan’da sarı humma sivrisineği hastalığının çıktığını ve yayılım gösterdiğini tüm dünya ile paylaştı. Birçok kişi bu haberle birlikte arama motorlarında sarı humma nedir, sarı humma virüsü, sarı humma hastalığı nedir, sarı humma aşısı, sarı humma testi gibi sorgulamalar yapmaya başladı. Peki tüm Dünya’nın bir anda ilgisini çeken sarı humma nedir, sarı humma türkiyede var mı, sarı humma hangi ülkelerde var sorusunu sizler için haberimizin devamında yanıtlıyoruz.

Virüsler İçin Bağışıklık Güçlendirici Takviye Listesi 2020

Sarı Humma Nedir

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasından sonra birçok kişi endiyeşe kapılarak sarı humma nedir, sarı humma nasıl bulaşıyor, sarı humma belirtileri gibi sorgulamalar yaptı. Sarı humma hastalığı grip benzeri ağır bir karaciğer hastalığı ile kanamalı ateş gibi etkileri olan akut bir viral hastalıktır. Sarı humma hastalığı günümüzde ilk kez görülen bir hastalık değildir. Tarihte  İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere’de görülmüş ve 19.yüzyılda İspanyada 300.000 kişinin ölümüne neden olduğu biliniyor.

sarı humma nedir
sarı humma nedir

Peki sarı humma nasıl bulaşıyor ? Virüs öncelikli olarak sarı humma sivrisineği tarafından insanlara bulaşıyor. Tarihte birçok kişi bu virüsün aşısı için çalışmalar yaptı ve denemeler esnasında birçok kişi yaşamını yitirdiği kayıtlara geçti. Bu sivrisinkler Afrika’da aedes aegypti cinsini kapsamaktadır.Enfeksiyon vucutta önce bir bölgede çoğalır ve ardından bağışıklık sistemi yoluyla tüm vucuda yayılır.

Sarı Humma Hangi Ülkelerde Var

Sarı humma hastalığı ilk olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarıyla Güney Sudan’ın güneyinde ortaya çıktığı belirtildi. Sarıhumma virüsünün görüldüğü yerler genellikle Afrika ve Güney Amerika kıtalarının belirli bölgeleridir.  Aşağıda sarı humma virüsünün görüldüğü ülkeler listelenmiştir. Peki sarı humma hangi ülkelerde var ?

İvermectin Türkiye’de Var Mı ?

Sarıhumma’nın Orta Afrika’da görüldüğü ülkeler: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Etiyopya, Gabon, Gambiya, Gana, Gine-Bissau, Kenya, Liberya, Mali, Moritanya, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone, Güney Sudan, Sudan, Togo, Uganda.

Sarıhumma’nın Güney Amerika’da görüldüğü yerler: Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Trinidad Tobago, Venezuela

Sağlık Bakanlı’ğının yayınlamış olduğu sarı humma bulaşma riski olan ülkeler ve sarı humma aşısı gerektiren ülkeler listesini sayfasından görebilirsiniz. Ulaşmak için TIKLAYINIZ…

sarı humma aşısı
sarı humma aşısı

Sarı Humma Belirtileri

Sarı humma belirtileri hemen ortaya çıkar mı ? Virüs genelde tropik bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Hastalık sarı tabiri olarak nitelendirilen sarılık semptomlarından gelmektedir. Sarı humma virüsü bulaşmış kişiler hiçbir belirti vermeyebilir ya da hafif belirtiler gözlemlenebilmektedir. Hastalığın ilk belirtileri olarak diğer viral hastalıklar gibi ani ateş, titreme, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, genel vücut ağrıları, bulantı, kusma, yorgunluk ve halsizliktir.

Virüsler İçin En İyi El Dezenfektanı Listesi 2020

Sarı humma nedir, humma hastalığı çeşitleri nelerdir, sarı humma aşısı nerede yaptırılır yazımızın devamını okuyunuz…

Hastaların çoğu ilk dönemleri hafif bir şekilde atlatmaktadırlar. Sarı humma virüsü yaklaşık %15 oranlarında kişilerde ağır semptomlar gösterebilmektedir. Hastalığın ikinci fazında ateş yükselmesi, sarılık, karın ağrısı, kusma ve kanama belirtileri görülebilir sonrasında şok ve organ yetmezliği izlenebilir.

Sarı Humma Aşısı Nerede Yaptırılır ?

Biçrok kişi sarı humma aşısı nerede yaptırılır merak ediyor. Sarı humma aşısı Sağlık Bakanlığı’na bağlı birçok kamu ve özel hastanelerinde yapılabilmektedir. Sarı humma aşısı canlı aşımıdır ? Sarıhumma aşısı canlı, zayıflatılmış bir virüstür. Risk altındaki insanlar için, her 10 yılda bir rapel dozu önerilir. Sarı humma aşısı kimlere yapılmalı ?

Sarıhumma riski bulunan bir bölgede yaşayan ya da giriş koşulu olarak aşılı olmanın gerektiği bir ülkeye seyahat eden 9 aylıktan 59 yaşına kadar olan kişiler sarıhumma aşısı yaptırabilir. Aşılamayı takip eden 14 gün boyunca kan ürünleriyle aşı virüsünü geçirme riski olduğundan kan bağışı yapmamalısınız. Aşının bazı yan etkileri olabilmekte ve bazı kimselere uygulanması sakınca doğurabilmektedir. Bu yüzden aşağıdaki uyarıları dikkate alınız.

UYARI:Kendinizde sarı humma belirtisi olabileceğini düşünüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve doktor tavsiyelerine uymalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here