Ana sayfa Sağlık Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

112
0
Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkarılır
Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkarılır

Evde saç boyamanın birçok kolay yöntemi vardır. Fakat bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olmak gerekir. Beyazlayan saçlarınızı boyadığınızda en istemediğimiz şeylerden birisi de saç boyasının cilde , kıyafetlere ya da mobilyalara sıçramasıdır. Sıçrayan bu lekeleri temizlemek bazen oldukça güç olabilir. Ama üzülmeyin sizler için hazırlamış olduğum saç boyası lekesi nasıl çıkarılır, saç boyası lekesi elden nasıl çıkar, saç boyası lekesi mobilyadan nasıl çıkar, saç boyası lekesi kıyafetten nasıl çıkar yazısıyla kurumuş saç boyası lekelerini dahi çıkarabilirsiniz.

Saç boyama işinin profesyonel kişilere verilmesi taraftarıyım. Yoğunluktan kuaföre gidemediğiniz zamanlarda evde kendiniz saç boyası yapmak kolay gelebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka öncesinde eldiven takılmalı ve etrafa boya sıçramaması için bir örtü serilmesini tavsiye ederim. Saç boyası lekesini çıkarmak için acele etmekte fayda var. Boyanın cildinize değdiği andan itibaren hemen aşağıdaki işlemlerden birini uygulayabilir ve böylece boyanın cildinize ya da kıyafetinizin içine nüfus etmesini engelleyebilirsiniz.

Ciltten Saç Boyası Lekesi Çıkartma Yöntemleri

Saç boyası lekesi çıkarma yöntemlerinden bahsetmeden önce lekenin cildinize bulaşmaması için sizlere bir tavsiyem var. Saç boyasına başlamadan önce boyanın bulaşabileceği noktalara önceden yağlı bir krem ya da az bir miktar zeytinyağı sürerek kendinizi korumaya alabilirsiniz. Süreceğiniz krem sayesinde cildiniz korumalı olur, saç boyası gelse dahi kremin yağlı tabakası sayesinde cildinize temas etmez, boyanın daha sonradan çıkarılması da kolay hale gelir. Kişisel tavsimi verdikten sonra saç boyası lekelesi nasıl gider yazımıza başlayalım.

saç boyası lekesi nasıl çıkarılır
saç boyası lekesi nasıl çıkarılır

Zeytinyağı ile saç boyası lekesi nasıl çıkarılır

Hassas ciltler için zeytinyağı ile saç boyası lekesi çıkarmak oldukça iyi bir seçenektir. Saç boyası lekesi için bir pamuk üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı dökün ve lekeli olan bölgeye sürün. Sürdüğünüz pamuğu 3-4 saat lekeli bölgede tutmak lekenin çıkarılması için önemli bir etki bırakacaktır. Ardından ılık suyla lekeli bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Kabartma tozu ya da diş macunu ile saç boyası lekesi çıkarma

Saç boyası lekesi yüzden nasıl çıkartılır ? Diş macununun leke çıkarma özelliğini daha önce duymuşsunuzdur. Kabartma tozu da saç boyasındaki renk pigmentlerini azaltır ve böylece boya görünmezliğini arttırır. Eğer yapacağınız karışımda diş macunu yoksa bulaşık sabununu deneyebilirsiniz. Her ikisi de mükemmel leke çıkarıcılardır. Yapmamız gerekenler ufak bir çay tabağının içerisine 1 tatlı kaşığı kabartma tozu ve bir tatlı kaşığı diş macununu koyup homojen hale gelene kadar karıştırmaktadır. Karışımı hazırladıktan sonra lekeli bölgeye sürebilirsiniz.

Uyarı: Yapacağınız karışımların cildinizde yapacağı reaksiyonları test etmek için önce görünmeyen kısımlarda (el-ayak vb.) denemenizi öneririm.

diş macunu ile saç boyası lekesi çıkarma
diş macunu ile saç boyası lekesi çıkarma

Makyaj temizleyicisi ile saç boyası lekesi çıkarma

Evlerinizde kullanmış olduğunuz makyaj temizleyicisinin ne kadar etkili bir temizleyici olduğunu biliyor muydunuz ? Cildinizdeki saç boyası lekelerini bir pamuk ve makyaj temizleyecisi ile çıkarabiliriz. Bunun için pamuğun üzerine makyaj temizleyicisini sürün, karışımın daha etkili olması için saç spreyini pamuğun üstüne sıkabilirsiniz. Ardından pamuğu cildinizde lekeli olan bölgeye ufak hareketlerle sürün. Pamuğun üzerindeki saç spreyi içeriği itibariyle saç boyası lekesinin çıkması için daha etkili olacaktır. Uygulama yaptıktan sonra ılık bir suyla cildinizi yıkamayı unutmayınız.

Sıvı çamaşır deterjanı ile saç boyası lekesi çıkarma

Saç boyası lekesi deriden nasıl çıkar ? Bu yöntem hassas ciltler için sorun yaratabilir. O yüzden uygulama yaparken lütfen dikkatli olun. Sıvı çamaşır deterjanı ile uygulama yaparken cildinize zarar vermemesi için az bir miktar sürün ve yumuşak hareketlerle ovuşturun. Kesinlikle aşırı fırçalama yapmayınız. Bu yapacağınız sert hareketler cildinize zarar verebilir tahriş edebilir. Bu uygulamayı yaptıktan sonra ılık bir su ile durulamaya geçebilirsiniz.

Vazelin ile saç boyası lekesi çıkarma

Saç boyası lekesi nasıl çıkarılır ? Vazelini ister boyama işleminden önce isterseniz boyama işleminden sonra cildinizin etrafında oluşabilecek lekeler için kullanabilirsiniz. Boyama işlemine başlamadan önce ilk başta vermiş olduğum krem örneği yerine vazelin de kullanabilirsiniz. Saç etrafınızın çevresine vazelin sürerek boyanın cildinize nufüs etmesini önleyerek profesyonel bir boyama işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Vazelini boyama işleminden sonra da kullanarak yumuşatıcı özelliği sayesinde boya lekelerini azaltabilirsiniz.

Aseton ile saç boyası lekesi nasıl çıkarılır

Aseton keskin ve hoş kokulu organik kimyasal renksiz bir sıvıdır. Genellikle tırnakların üstündeki ojeleri çıkarmak için kullanılan asetonun saç boyası lekeleri için oldukça etkili olduğunu duymuş muydunuz ? Kurumuş saç boyası lekelerine dahi etkili olabilen asetonu ufak bir pamuğa damlatın ve cildinize sürün. Hassas ciltler için tepkime verebilir bu yüzden önce elinizde deneyiniz.

aseton ile saç boyası lekesi çıkarma
aseton ile saç boyası lekesi çıkarma

Bebek yağı ve hindistan cevizi karışımı

Yukarıda vermiş olduğumuz örnekler daha hızlı etki ederken bebek yağı ve hindistan cevizi karışımı hassas ciltler için kurtarıcı diyebilirim. Hassas ciltlerin kullanmış olduğu ürünler cildini tariş edebilir ve çeşitli reaksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden kimyasal ürün kullanmamalarını tavsiye ederim. Bu açıdan bebek yağı ve hindistan cevizi karışımı boya lekesi olan hassas ciltlerde orta derece leke çıkarıcı olarak kullanılabilir.

Saç boyası lekesi kumaştan nasıl çıkar ? Saç boyası lekesi elbiselerimize ya da kıyafetlerimize değdiğinde oldukça can sıkıcı bir durum olabilir. Kumaşlara bulaşan saç boyası lekesi yurtdışında da oldukça fazla kullanılan Oxiclean leke çıkarıcı ile mümkün olmaktadır. Türkiye’de internetten bulabileceğiniz bu mucizevi ürün ile saç boyası olan giysileriniz üzerine oxiclean jelin üzerindeki kullanma talimatını okuyarak lekeli bölgelere sürebilirsiniz. Ardından elbisenizi soğuk bir suda en az 6 saat süre boyunca bekletin.

Saç boyası lekesi halıdan nasıl çıkar ? Halınıza saç boyası damladıysa üzülmeyin. Her evde bulunabilen bulaşık deterjanı ve sirke sayesinde halılarda oluşan lekelerden kurtulabilirsiniz. Lekeli bölgeye hazırlayacağınız sirke ve deterjanı sürün ve ardından 1 saat bekleyin. Daha sonra ıslak bir bezle halınızı silebilirsiniz.

Saç boyası lekesini halıdan çıkarmanın bir diğer yöntemi ise oksijenli su kullanmaktadır. Birkaç defa uygulama sonunda halınızın eski halini aldığını ya da dökülen lekenin eskisi kadar belli olmadığını göreceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here