Ana sayfa Sağlık Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi ? Propolis Faydaları Nelerdir ?

Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi ? Propolis Faydaları Nelerdir ?

444
0
propolis bağışıklık sistemini güçlendirir mi
propolis bağışıklık sistemini güçlendirir mi

Propolis arıların bitkiler üzerindeki gövde ve salgılarından topladığı, salgı bezleriyle işleyerek ürettikleri yapışkan bir özelliğe sahip reçineye benzer bir üründür. Tarihte birçok medeniyetin kullanmış olduğu propolis bağışıklık sistemini güçlendirir mi ? propolis nedir sağlığa faydaları nelerdir ? gibi sorularınızın cevabı yazımızın detayında…

Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi ?

Propolis bağışıklık sistemini güçlendirir mi ? Tarihte mısırlıların ölülerini mumyalarken ve romalı doktorların savaşlarda askerleri tedavi etmek için antiseptik ve yara iyileştirici özelliği olan propolis kullanmışlardır. Propolisin rengi yeşil,kahverengi yada kırmızı olabilir bu yapısına bağlıdır. Güçlü ve yapışkan özelliği ile ciltteki yağ dokusuna ve proteinlerle etkileşime girmesinden dolayı cilt problemlerine karşıda iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Propolis bağışıklık sistemini güçlendirir mi sorusu ülkemizde artan coronavirüs vakalarıyla birçok kişinin merak konusu oldu. Propolis insan sağlına son derece faydalı bir üründür. İçerisinde %50 reçine, %30 balmumu, %10 esansiyel yağlar, %5 polen ve %5 ise mineral bulunmaktadır. Propolisin içeriğinde olan etanol ekstraktı sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Etanol ekstraktı, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında iltihap giderici, antibakteriyel, antioksidan ve lokal uyuşturma (lokal anestezi) gibi özelliklere sahiptir.

propolis faydaları nelerdir
propolis faydaları nelerdir

Propolisin Faydaları Nelerdir ?

Propolisin faydaları nelerdir ? Propolisin yukarıda bağışıklık sistemine olan faydalarından bahsetmiştik. Bunun yanında insan sağlığı için çok faydalı bir ürün olan propolis uzmanlara göre kanserli hücrelerin gelişimini önler ve vucuttaki sağlıklı hücrelerin, kanserli hücreye dönüşme ihtimalini azalttığı görüşü hakimdir.

Meme, cilt,kolon ve karaciğer kanser türünde etkileyici tedavi ürünü olduğu düşünülür. Yapılan araştırmalara göre karaciğere zararlı maddelere karşı koruma sağladığı görülmüştür.

Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi ?

Propolis içinde bulunan bioflavonoidler sayesinde virüslere karşı direnç oluşturur. Grip ve salgın hastalıklara karşı koruma sağladığı görülmüştür.

Propolisin farklı bir kullanım alanı da diş eti hastalıklarında ve diş iltihaplarında tedavi amaçlı kullanır. Dişinizi fırçalarken diş macununa kararlı seviyede eklenerek kullanılması ağıda bakteri oluşumunu önlediği savunulur.

Ayrıca propolis gastrolojik rahatsızlıklarda helicobacter pylori gibi patojenleri yok ettiği görüşmüştür.

Propolis Nasıl Kullanılır ?

Propolisin insan sağlı için sayısız nimetlerinden yukarıda bahsetmiştik. Propolis nasıl kullanılır ? Propolisin birçok kullanım formu piyasada mevcuttur. Bunlardan en sık tercih edileni damla, krem, sprey, şurup ve toz halinde olanlarıdır.

Propolis Kullanımından Önce Dikkat Edilmesi Gereken Konular ?

Piyasada satılan birçok kullanım formu olan propolisi sağlık bakanlığı onaylı olan ürünleri tercih etmenizde fayda var. Propolis kullanmadan önce kronik rahatsızlıkları olanlar mutlaka doktor kontrolünde tüketmeli şüpheye düşeceğiniz bir durum olduğunda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Propolisi Kimler Kullanmamalı ?

Aşağıda propolis kullanımının sakıncalı olabileceği durumlar yer almaktadır:

  • Propolisin özünde yer alan etken maddelerden dolayı kanın pıhtılaşma oranını yavaşlatabilir.
  • Alkol ile birlikte kullanılmamalıdır.
  • Astım rahatsızlığı olanlar doktor kontrolü altında ürünü kullanabilirler.
  • Propolis gibi doğal ürünler aşırıya kaçmadan kararında tüketilmeli.
  • Gebe ve emziren annelerin kullanımdan önce doktora danışması önerilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here