Ana sayfa Sağlık PCR Testi Nedir PCR Testi Yapan Laboratuvarlar

PCR Testi Nedir PCR Testi Yapan Laboratuvarlar

192
0
pcr testi nedir
pcr testi nedir

Küresel coronavirüs salgını sonrasında birçok test kiti tartışması ortaya çıktı. İnsanlar arama motorlarında pcr testi nedir, pcr testi yapan laboratuvarlar nelerdir diye merak ediyor. PCR testini uzmanlar covid-19 virüsünü tespit etme konusunda en doğru sonucu veren test olarak belirtiyor. PCR testinin üstünlüğü birçok ufak mikropları dahi test edebilmesiyle bilinmektedir. Haberimizin devamında pcr testi nedir, nerelerde yapılır görebilirsiniz.

PCR testi genelde tıbbi ve biyolojik araştırma laboratuvarlarında hastalıkların teşhisinde, parmak izlerinin tanımlanması, bulaşıcı mikrobik hastalıkların teşhisi, genlerin klonlanması, babalık testi ve DNA hesaplaması gibi farklı konularda kabul görmüş bir laboratuvar testidir. Peki PCR testi nedir ?

pcr testi nedir
pcr testi

PCR Testi Nedir

PCR testi nedir ? PCR polimeraz chain reaction kelimelerinin kısaltılmışı poliemeraz zincir reaksiyonu anlamına gelmektedir. Moleküler bir tanı tekniği olan PCR en küçük mikrobik hastalıkları dahi teşhis etmede oldukça önemlidir. Hastalığa dair az sayıda belirti gösteren mikroplar olsa bile PCR testi hastalığı teşhis edebilmektedir. Bu da diğer testlerden üstünlüğünü ortaya koymaktadır.

Multipleks PCR Testi Nedir ?

Multipleks PCR testi bu pcr testi konusunda devrim niteliğinde olup, üstün teknoloji sayılan pcr testinin geliştirilmiş versiyonudur. Multipleks PCR testi sayesinde solunum yollarında 22 virüs ve bakteri, dışkıda ishal yapan 17 virüs, bakteri, parazit, 4-5 saat gibi kısa sürede teşhis edilebilmektedir.

PCR Testi Ne Kadar Sürede Çıkıyor ?

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamış olduğu bilgilere göre PCR testi üniversiteler dahil birçok hastanede yapılabiliyor. PCR testinin yapılışı için 60-75 sonuç alındığını belirten Sağlık Bakanı KOCA, bu testin yapılması için 2-2,5 saat süren hazırlık aşaması olduğunu ve toplamda testin çıkış süresinin 3,5-4 saatten az olabilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

PCR testinin diğer testlere göre daha güvenilir olduğunu belirten Prof. Dr. Tayfun UZBAY “Asıl tanı testi olarak kabul edilebilir. Virüse ait olan RNA’yı gösterir, yani virüsün kimliğini kesin olarak ortaya koyar. Testlerin yapılış sürelerinin bazı farklılıklara göre değişebilceğini ve buna bağlı olarak 1-3 saat arasında sonuçlar alınabilceğini, testlerin sonucunun 2-4 gün arasında çıkmasının sebebinin ise test yapılmasındaki yoğunluğun fazla olmasından kaynaklandığını” belirtti.

Yukarıda pcr testi nedir, pcr testi ne demek konusunu sizler için inceledik. Aşağıda ise pcr testi yapan laboratuvarların listesine ulaşabilirsiniz.

PCR Testi Yapan Laboratuvarlar Listesi

1.MAVI LABORATUARLAR GRUBU

İletişim: 0 850 360 06 05

İletişim: 0 850 360 06 05

Mavi laboratuvarlar grubunun Fatih,Kozyatağı ve Beylikdüzü olmak üzere 3 tane şubesi bulunuyor.

2.GELİŞİM LABORATUVARLARI

Adres: Bağdat Caddesi No:28 Kızıltoprak/Kadıköy

İletişim:(0216) 349 51 51

E-mail: gelisim@gelisimlab.com.tr

Gelişim laboratuvarlarının feneryolu, şaşkınbakkal, kadıköy altıyol, kadıköy kızıltoprak, göztepe, nişantaşı ve haseki olmak üzere 7 şubesi bulunuyor.

3.BİRUNİ LABORATUVARI

İletişim: 444 1 864

E-mail: info@biruni.com.tr

Biruni Laboratubarlarının anadolu ve avrupa yakası olmak üzere toplamda 18 şubesi bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here