Ana sayfa Sağlık Mitomani Nedir Nasıl Tedavi Edilir Yalan Söyleme Hastalığı

Mitomani Nedir Nasıl Tedavi Edilir Yalan Söyleme Hastalığı

879
0
mitomani nedir nasıl tedavi edilir
mitomani nedir nasıl tedavi edilir

Toplum arasında en çok merak rastlanan konulardan biriside mitomani rahatsızlığıdır. Mitomani halk arasındaki deyimiyle yalan söyleme hastalığı olarak geçmektedir. Kişinin toplumda popülarite ve yer edinmek için sürekli yalan söylemesi ve bu söylediği yalana kendisininde inanması mitomani hastalığı olarak belirtilmektedir. Bu tür özellik sergileyen kişilere ise mitoman adı verilmektedir. Mitomanlar söylediklere yalanı başka bir yalanla kapatmak için vicdan azabı çekerek başka bir yalan söyleme isteğinde bulunurlar. Peki mitomani nedir nasıl tedavi edilir, mitomani testi nedir, yalan söyleme hastalığının tedavisi var mı, mitomani nasıl anlaşılır gibi birçok sorunun cevabı yazımızın devamında…

Agorafobi Tedavisi Nasıl Yapılır Agorafobi Belirtileri Nelerdir

Mitomani Nasıl Anlaşılır Mitomani Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Mitomani gerçek bir varlık elde edene kadar sürekli yalan söyleme durumudur. Birçoğumuzun çevresinde suçluluk psikolojisiyle köşeye sıkışıp yalana başvuran kimseler vardır. Bu durumda mitoman kişiler sürekli yalan söyleme eğiliminde bulunurlar. Peki mitomani hastasıyım diyenler ne yapmalı ? Mitoman kimseler elde etmek istediği sonuca ulaşana kadar yalan söylerler.

mitomani nedir nasıl tedavi edilir
mitomani nedir nasıl tedavi edilir

En basit şeylerden tutun da yalan söylenmesi sonucunda ağır sonuçlar doğurabileceği konularında bile çekinmeden yalan söylerler. (Makam kazanmak, aile ilişkileri, çıkar, haklılık duygusu vs.) Mitomani nedir nasıl tedavi edilir, mitomani şizofreniye döner mi, mitomani neden olur, mitomani hastalarına nasıl davranılmalı, yalan söyleme hastalığı belirtileri nelerdir gibi soruların cevapları yazımızın devamında…

Mitomani Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Mitomani rahatsızlığında kişi yalan söylemek gibi bir hastalığı olmadığını düşündüğü için bunu sadece etrafındaki kişiler farkedebilir. Kişiye mitomani rahatsızlığı baskılanarak söylenmemeli aksine hoşgörülü bir şekilde yaklaşılarak bir psikiyatr desteği alması önerilmelidir. Mitoman kişi psikiyatristler tarafından öncelikle tanınmak isterler geçmişine yönelik sorular sorulması muhtemel görülmektedir.

Virüsler İçin Bağışıklık Güçlendirici Takviye Listesi 2020

Mitomani nedir nasıl tedavi edilir yazımızı okumaya devam ediniz…

Rahatsız olan kişinin neden yalan söyleme isteğinde bulunmalarını anlamaya çalışırlar. Karşılıklı güven ortamı oluşmaya başladığında mitoman kişi tarafından tedavi kolaylaşmaya başlar ve psikolojik tedavi başlamış olur. Yapılan tedaviler sonrasında kişinin tekrar yalan söyleme isteği çoğu durumda olmadığı görülür eğer tekrar yalan söyleme isteği duyulsa bile kişi mitomani tedavisi isteyecek tekrar psikiyatristler tarafından destek almaya ihtiyaç duyacaktır.

Yalan Söyleme Hastalığı Nasıl Anlaşılır

Mitoman kişiler yalan söylemeyi hayatında normal bir davranış olarak görmektedir. Ve yalan söyledikten sonra yalanları ortaya çıkana kadar herhangi bir suçluluk psikolojisine girmezler. Peki yalan söleme hastalığı nasıl anlaşılır ? Girdikleri ortamlarda büyük ve abartılı şeylerden bahsetmeyi severler. Bu davranışı sergileyen mitomani hastaları ilk zamanlar farkedilmeyebilirler.

Fakat bu durum ilerleyen zamanlarda kişinin iş, arkadaş ve aile çevresi tarafından farkedilmeye başlandığı anda mitomani hastasıyım diyen kimseler sürekli bir şekilde çevresindeki arkadaşlık ilişkilerini değiştirirler. Ve kişiler yalan söyledikten sonra pişmanlık duygusuna kapılıyorsa bu kimseler mitomani hastası olarak adlandırılmazlar.

yalan söyleme hastalığı tedavisi
yalan söyleme hastalığı tedavisi

Yalan Söyleme Hastalığı Belirtileri

Mitoman kişiler çocukluk çağlarında bu rahatsızlığa kapılabileceği gibi ergenlik yada daha ileri yaşlarda da semptomları ortaya çıkabilmektedir. Bu kişiler söylediği yalanın çoğu kez farkında olur fakat bazen kendi söyledikleri yalanlara dahi inanabilirler. Mitomanlar genellikle aktif ve neşeli kişilerdir fakat söylediği yalanlara karşı uyarı yapıldığında agresif ve alıngan olabilirler. Yalan söyleme rahatsızlığı belirtileri olarak rahatsızlığı tetikleyen aşağıdaki gibi birtakım psikiyatrik sorunlar olabilir:

  • Kişilik bozuklukları
  • Narsistik bozukluklar
  • Asosyal kişilik yapısı
  • Çocukluk dönemlerinde istismara uğramak
  • Histerik kişilik yapısı

İmmun Plazma Tedavisi Nasıl Ve Nerede Yapılıyor

Mitomani Hastalarına Nasıl Davranılmalı

Mitomanlar yukarı bahsettiğimiz gibi genelde rahatsızlığını kabul etmezler. Bu yüzden etrafınızda mitomani hastası olduğunu düşündüğünüz kimseler varsa kesinlikle kendilerine psikolojik rahatsızlığı olan kişi gözüyle bakılmamalı ve bu duygu kişiye hissettirilmemelidir. Kişinin rahatsızlığı farkedilip tedaviye ihtiyaç duyulması halinde bunu yaparken yumuşak davranılmalı, kişi kırılmamalıdır. Kişinin özgüvenini zedeleyecek davranışlardan uzak durulmalıdır. Unutulmamalıdır ki mitoman kişiler en büyük sorunu çevresindeki aile bireyleriyle yaşarlar.

Mitomani nedir nasıl tedavi edilir konusu rahatsızlığı olan kimsenin yakın çevresi tarafından iyi incelenmeli ve rahatsızlık tespit edildiğinde mutlaka psikiyatr desteği alınmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here