Ana sayfa Sağlık Meme Kanserinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? İşte Ayrıntılar!

Meme Kanserinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? İşte Ayrıntılar!

208
0
Meme Kanserinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme kanserinde bilinmesi gerekenler nelerdir? Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerden birinin değişme uğrayıp kontrolsüzce çoğalması sonucu oluşan tümördür. Bu kadınlarda görülebilecek sinsi bir hastalık olduğu için meme kanserinde bilinmesi gerekenler araştırılmalıdır. Öncelikli olarak meme kanserinde rutin doktor kontrolü önemlidir. Bu kontroller 20 ve 40 yaş arası 1 veya 3 yılda bir olmalıdır.

40 yaşından sonra ise rutin kontrol yılda bir kez olmaktadır. Bununla birlikte her kadın meme kanserine karşı kendi kendini de muayene edebilir. Bu muayene ayda bir olmak ile her kadının kendi kendine yapması gereken bir kontroldür. Eğer kişisel muayene sonucu ters bir durumla karşılaşılırsa mutlaka yeniden doktor kontrolüne gidilmesi öneriliyor. Bununla birlikte meme kanserinde bilinmesi gerekenler başında belirtileri gelmektedir. Çünkü erken tanı konulması ile hastalığın önüne geçmek mümkündür.

Meme Kanserinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme dokusunda oluşan tümörlü hücrenin uzun aralıklı doktor muayeneleri arasında anlaşılması bazen güç oluyor. Ancak kendi kendini muayene eden kadınların memede büyüyen kitlenin 1 cm olması ile anlamaktadırlar. Bunun sonucunda da erken tanı konularak bu hastalığın önüne geçmek mümkündür. Günümüz çağında ise kendini elle muayene eden kadınlar meme kanseri belirtilerini ilk önce kendileri buluyor. Bu kapsamda ise meme kanseri belirtileri aşağıdaki gibidir.

  • Koltukaltında şişlik ve sertlik,
  • Meme başında değişik görüntü,
  • Meme de sertlik,
  • İki memenin simetri farkı,
  • Meme dokusunda portakal kabuğu görüntüsü,
  • Meme başında renkli akıntı,
  • Meme dokusunda veya meme başında içeri çökme.

Bu ve farklı saptanan diğer belirtilerin önceden anlaşılması ile meme kanserinin önüne geçmek mümkün oluyor. Fakat bazı durumlar da ilerleyen meme kanseri hastalığında kanserli hücre vücuda sıçrayabiliyor. Bu genel olarak kalça, omurga kemikleri, akciğer ve karaciğer olmaktadır. Bu organlara sıçrama yapan kanserli hücre nedeni ile tedavi yöntemi de değişmektedir. Bu tamamen kişilere bağlı olarak gelişen bir durum olup, buna göre bir tedavi yöntemi alınır.

Meme Kanserinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

Meme kanserinin erken tedavi edilmesi ile hastaların bu hastalıktan kurtulma şansı %96’dır. Bu nedenle kişilerin kendilerini her ay muayene etmesi ve rutin doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekiyor. Bununla birlikte meme kanserinde bilinmesi gereken 3 farklı tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemleri hastaların meme kanserinde ki seviyesine göre yapılır. Bu tedavi yöntemlerinin ilki mastektomi olarak bilinir. Mastektomi tedavisi memede oluşan tümörle birlikte memenin de komple alınması ile olur.

İkinci tedavi yöntemi ise cilt koruyucu mastektomi tedavisidir. Bu tedavide meme dokusu tamamen korunurken meme derisi korunur. Böylelikle protez meme yapılarak aynı görüntü elde edilir. Son tedavi ise meme koruyucu ameliyat türüdür. Bu tedavi de tümörlü yapı çıkarılırken meme dokusunun bırakılması ile olur. Bu tedavide aynı görüntü sağlanırken psikolojik anlamda hastanın en az seviyede etkilenmesi amaçlanır. Bu tedavi yöntemleri ile meme kanserinin tedavisi mümkündür. Fakat erken tanı ile meme kanserinin önüne geçebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here