Ana sayfa Sağlık Konjonktivit Nedir Belirtileri Nelerdir Konjonktivit Koronavirüs Belirtisi Mi

Konjonktivit Nedir Belirtileri Nelerdir Konjonktivit Koronavirüs Belirtisi Mi

561
0
konjonktivit nedir belirtileri
konjonktivit nedir belirtileri

WHO’nun pandemi açıklaması ile artan vaka sayıları sonrası ABD’li bilim insanları koronavirüs ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Konjonktivit korona virüs belirtisi mi ? Yapılan araştırmaya göre 1099 koronavirüs hastası kişide 19’unda konjonktivit tespit edildi. Bunu duyan herkes arama motorlarında konjonktivit nedir belirtileri nelerdir diye sorgulama yapmaya başladı. Birçok kişinin merak ettiği konu konjonktivit nedir belirtileri nelerdir haberimizin devamında…

Konjonktivit Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Konjonktivit nedir belirtileri nelerdir sorusu birçok kişinin merak konusu. Halk arasında göz gribi, göz nezlesi olarak bilinen Konjonktivit tıp literatüründe enfeksiyondan oluşan bir göz hastalığı olarak geçmektedir. Gözünüzün en dış tabakası ve göz kapaklarınızın içini saran tabakanın iltihaplanması sonucu viral,bakyeriyel yada alerjik bir reaksiyon sebebiyle oluşabilir.

konjonktivit nedir belirtileri
konjonktivit nedir belirtileri

Gözlerinizde oluşabilcek çapaklanma artışı, gözyaşı oluşumu yada sürekli göz kızarıklığı yaşıyorsanız bu gibi belirtiler göz enfeksiyonuna işaret edebilir. Genelde bahar alerjisi sebebiyle oluşabilen her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi konjonktivit enfeksiyonunda önemlidir. Hastalığın tedavi süreci basit olup tedavi sonrasında eski göz sağlığına kavuşabilirsiniz.

Konjonktivit Belirtileri Nelerdir ?

  • Gözde yanma hissiyatı
  • Göz kaşınması
  • Göz kapaklarınızın şişmesi
  • Göz kızarıklığı
  • Gözlerde sulanma
  • Gözlerde çapak oluşumu
  • Kulak önlerindeki şişlikler
  • Işığa karşı hassasiyet oluşumu

Yukarıdaki belirtiler var ise göz sağlığınız açısından doktor desteği almalı enfeksiyon varsa tedaviye başlamalısınız.

Konjonktivit eğer viral yada bakteriyel kaynaklı ise insandan insana bulaşıcı olabilmektedir. Enfeksiyonlu birisinin size karşı hapşırması, konjonktivit tanısı olan birisinin özel eşyasını kullanmanız (havlu vs.) , yada el teması yoluyla bulaşıcı olabilmektedir. Mevsimsel, hayvan tüyü, parfüm, çamaşır suyu kimyasal ve sıvılardan oluşan konjonktivit bulaşı değildir.

konjonktivit nedir belirtileri
konjonktivit nedir belirtileri

Konjonktivit Tedavisi Nasıl Olur ?

Üst solunum yollarınızdan kaynaklı konjonktivit sorunları tedaviye hızlı yanıt vermektedir. Fakat konjonktivit bakteriyal yolla oluşmuş bir rahatsızlıksa doktoronuzun size vereceği antibiyotitik etkili göz damlalarınızı 1 hafta kullanmanız gerekir. Genelde tedaviye başlandıktan 2-3 gün içinde etkileşim gösterir ve hasta rahatlamaya başlar. Burada dikkat etmeniz gereken şey kulaktan dolma bilgiler ile hareket edilmemeli ve kesinlikle doktorunuzun size önereceği uygulamalarla hareket edilmelidir.

Konjonktivit tedavisinde yapmanız gerekenler;

Öncelikle doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanınız.

Ağrı ve iltihabı azaltmak için soğuk yada sıcak press yapabilirsiniz.

Enfeksiyonu yaymamak için ise iki gözünüz için farklı pamuklar kullanın. Bir gözünüze kullandığınız pamuğu diğeri için kesinlikle uygulamayın.

Ellerinizle gözünüze dokunmayın.

Ellerinizi sık sık en az 20 sn sabunla yıkayın.

Başkasının özel eşyası sayılabilcek havlu bez gibi malzemeleri kullanmayın.

Enfeksiyon esnasında makyaj malzemeleri yada kozmetiksel ürünleri kullanmamanız tavsiye edilir.

Konjonktivit Nedir Belirtileri Nelerdir Yazımızın Devamı…

Konjonktivit Koronavirüs Belirtisi Mi ?

Yukarıda konjonktivit nedir belirtileri nelerdir sorusunu cevapladık. Peki konjonktivit koronavirüs belirtisimidir ? ABD’li bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre bazı koronavirüs vakalarında konjonktivit tespit edilmiştir. Fakat şuan için bu konuyla ilgili sonuçlanmış bilimsel bir çalışma yoktur. Koronavirüsün en belirgin belirtileri arasında düşmeyen yüksek ateş, nefes darlığı ve öksürüktür. Ciddi koronavirüs vakalarında ise zatüre, böbrek yetmezliği ve ölüm meydana gelebilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here