Ana sayfa Sağlık Klorokin Hammaddesi Nedir Türkiye’de Var Mı

Klorokin Hammaddesi Nedir Türkiye’de Var Mı

650
0
klorokin hammaddesi
klorokin hammaddesi

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen coronavirüs salgını sonrasında birçok bilim insanı aşı ve ilaç çalışmaları yürütüyor. Coronavirüs tedavisi için Dünya’nın dört bir yanından gelen ilaç ve aşı haberleri salgın hastalığa yakalananların yüzünü güldürüyor. Son zamanlarda ülke liderlerinin salgın tedavisinde sıkça bahsettiği klorokin hammaddesi nedir, klorokin Türkiye’de var mı konusunu sizler için yazdık. Klorokin hammaddesi ile ilgili haberin devamı detayda…

Sarı Humma Nedir Sarı Humma Hangi Ülkelerde Var Sarı Humma Belirtileri

Klorokin Hammaddesi Nedir

Coronavirüs hastalığının tedavisinde adını sıkça duyduğumuz klorokin eskiden de kullanılan bir sıtma ilacıdır. Abdi İbrahim’in Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut’un yaptığı açıklamada klorokin hammaddesi yurtdışından getirtilerek Türkiye’de üretimi sağlanıp Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi. Konuşmasında klorokin hammaddesi ABD Başkanı Donal Trump’ın odağında olduğunu belirten Barut ilacın hammedi için Hindistan ve Çin ile görüşmeler yapıldığını bildirdi.

klorokin
klorokin

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut: “İlk ithal ettiğimiz klorokin fosfat adet olarak 70 bin kutu, bir kutuda 10 tablet var. Bu 70 bin kutu için hammaddenin 134 kilogramı Hindistan’dan 50 kilogram da Çin’den getirildi” dedi. Tüm ilaç hammaddelerinin genellikle Çin ve Hindistan üzerinden geldiğini belirten Barut konuşmasında

“İkinci partiyi tekrar üreteceğiz. İkinci parti için Hindistan’dan getireceğimiz hammadde 15 Nisan’da gelecek 200 kilogram kadar, Çin’den de 25 kilogram gelecek. Bununla toplam 90 bin kutu ilaç üreteceğiz. Yani biz toplam olarak 160 bin kutuyu Sağlık Bakanlığı’na teslim etmiş olacağız. Bir kutuda 10 tablet olduğunu göre 1 milyon 600 bin tablet yapıyor. Bununla tedavi edilecek olan hasta sayısı 80 – 90 bin kişi. Koronavirüse yakalanan hastaların ilk gün kullanması gereken miktar 4 tablet, 7 gün veya 10 gün toplamında kullanılacak miktarda her gün 2’şer tablet kullanılması gerekiyor yani.”dedi.

Yapılan açıklamalara göre coronavirüs tedavisinde birincil olarak klorokin yanında ise azitromisin kullanılıyor.

İmmun Plazma Tedavisi Nasıl Ve Nerede Yapılıyor

Klorokin hammaddesi konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ın Hindistan ile özel görüşmeler yapıldığını biliyoruz diye ekleyen BARUT, biz de bu hammaddeyi ne kadar bulabilirsek getirmeye çalışıyoruz ve bedelsiz olarak da Sağlık Bakanlığı’nın ne kadar ihtiyacı varsa kendilerine temin edeceğiz” dedi.

Klorokin Türkiye’de Var Mı ?

ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Akın Akdağ kurduğu bir ekip ile klorokin‘i sentezlemeyi başardığını belirtti. Tarihte sıtma gibi hastalıklarda kullanılan bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyen AKDAĞ, klorokin’i sentezlemeyi başararak klorokin hammaddesi yerlileştirilmesi yönünde laboratuvar çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here