Ana sayfa Sağlık Kapari Faydaları Kapari Neye İyi Gelir Kapari Nasıl Kullanılır

Kapari Faydaları Kapari Neye İyi Gelir Kapari Nasıl Kullanılır

636
0
kapari faydaları
kapari faydaları

Genelde Akdeniz bölgesinde adı sıkça duyulan kapari (gebre otu) Karadeniz sahil hattı dışında ülkemizin birçok yerinde yetişebilmekte. İklimin müsait olduğu deniz seviyesinden yüksek yerlerde görülebilen güneşi seven bir bitki olan kapari vucudumuzda birçok hastalığa karşı iyi gelmekte. Sizlere bu yazımızda kapari faydaları, kapari nasıl tüketilir, kapari neye iyi gelir, kapari nasıl kullanılır konusunda ayrıntılı bilgi vericem. Yazımızın devamını okumayı unutmayınız…

Kapari ülkemizin birçok bölgesinde güneşin bol olduğu yerlerde yetişen, mayıs ayında çiçeklenme dönemiyle ağustos-eylül gibi ise meyve veren bir bitkidir. Çiçek açmadan önce tomurcuklanan bu bitkinin tomurcukları toplanarak tuzlu su ile korunur ve bunlar kozmetik ve ilaç sanayi gibi sektörlerde kullanılır. Kapari nasıl kullanılır ? Tüketim olarak salamuru yada konserve şeklinde saklanır ve turşu, pizza, balık gibi ürünlerin yanında garnitür olarak sunulur. Kapari faydaları nelerdir yazımızı okumaya devam ediniz…

kapari faydaları
kapari faydaları

Kapari Faydaları

Son zamanlarda artan virüs salgınları ve hastalıklar sonrasında insanlar doğal beslenme kaynaklarına önem veriyor. Doğal bitkilerden birisi olan kapari faydaları saymakla bitmiyor. Ülkemizde sıcak iklimlerde daha çok görünlen kapari avrupa ülkelerinde de oldukça sık bir şekilde garnitür olarak tüketilmektedir. İçerisinde demir, kalsiyum, bakır ve sodyum gibi mineraller, A vitamini, K vitamini, niasin ve riboflavin barındıran kapari vucudumuz için oldukça faydalı bir garnitür diyebiliriz.

Kapari Neye İyi Gelir ?

Antik yunan çağlarında bazı bilim insanları tarafından ilaç olarak kullanılan kapari faydaları saymakla bitmeyen cinsten. Gelin şimdi sizler için kapari neye iyi gelir detaylı inceleyelim.

 • Yüksek antioksidan içerdiğinden vucutta toplanan ödemleri atmaya yardımcı olur.
 • A ve E vitamini içeren kapari (gebere otu) ms hastalarına iyi gelmektedir.
 • Lif bakımından oldukça iyi bir besin değeri olan kapari sindirim sorunu yaşan kişiler içinde oldukça yardımcı bir besin.
 • Kilo vermek isteyenler için turşu hali kullanıldığında vucut hem uzun süre açlık hissetmez hemde kronik yorgunluk hissiyatını azaltır.
 • Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Kapari bitkisinin faydalarından biriside şekeriniz varsa kontrol altında tutması.
 • Kemik erimesi ve diş rahatsızlıklarını önler.
 • Karaciğerdeki yağlanmayı önleyerek cilt problemlerini ortadan kaldırır ve aynı zamanda akciğerlerin temizlenmesinde rol oynar.
 • Cinsel gücü arttırır.
 • Balgam sökücü olarak kullanılır.
 • Kanser hastalarının trombosit seviyesini yükselttiği için ideal seviyede kullanılması önerilir.

Kapari faydaları yazımızı okumaya devam ediniz…

kapari faydaları
kapari faydaları

Kapari Nasıl Kullanılır ?

Kapari faydaları yazımızda yukarıda detaylı bir şekidle vucudumuzda neye iyi geliceğini belirttik. Avrupada garnitür olarak sıkça tüketilen kapari ülkemizde de çeşitli şekillerde kullanılır. Şimdi de birçok kişinin merak ettiği kapari nasıl kullanılır, kapari nasıl tüketilir konusunu sizler için inceleyelim.

Kapari Turşusu

Bunlardan ilki tomurcuklanan meyveleri tuzlu suda bekletilerek muhafaza edilir ve daha sonra isteğe göre sirkeli sudan geçirilerek turşusu yapılır. İsteğe göre meyve olmadan önce tomurcuk halini de turşu olarak kullanabilir pizzaların üzerini süsleyebilirsiniz.

Balık yada kırmızı etin yanına iyi bir garnitür olarak sunulabilir.

Kapari Çayı

Vucudumuzda yukarıda saydığımız gibi birçok faydası bulunan kapariyi aktarlardan işlenmiş haliyle alınan kapari otunu 2 bardak kaynatılmış suyun içerisine bir tatlı kaşığı atılarak demleye alınır ve ideal sıcaklığa geldikten sonra (tahmini 5-6 dk.) günde bir bardak şeklinde içebilirsiniz. İçerisinde bulunan kapari çayını vucudunuzda bulunan sivilceler içinde temizleyici olarak tonik halinde kullanabilirsiniz.

UYARI: Kapari otunu kullanırken mutlaka ideal miktarlarda kullanmanız tavsiye edilir. Sebebi ise kapari otu zehirli birkiler arasında yer almaktadır. Uzmanlar ayrıca kapari otunun hamileler ve çocukların tüketmemesi gerektiğini belirtmişlerdir. Fazla tüketildiği taktirde vucudunzda baş ağrısı, baş dönmes ve mide ağrısı gibi sorunlarla şarşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda en yakın sağlık merkezine başvurmanız tavsiye edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here