Ana sayfa Sağlık Kanser Haftası İle İlgili Görseller Kanser Haftası Ne Zaman

Kanser Haftası İle İlgili Görseller Kanser Haftası Ne Zaman

920
0
kanser haftası ile ilgili görseller
kanser haftası ile ilgili görseller

1-7 nisan tarihleri yaklaşında arama motorlarında birçok kişi kanser haftası ile ilgili görseller sorgulaması yapmaya başladı. Dünya’da ve ülkemizde en çok görülen hastalıklardan birisi olan kanser ile ilgili 1-7 Nisan tarihleri ulusal kanser haftası olarak anılmaktadır. Kanser erken teşhis edildiğinde kişinin hayat kalitesini arttırmakta ve kişi eski sağlığına kavuşabilmektedir. Erken teşhisin önemini kavramak amacıyla her yıl 1-7 nisan tarihleri kanser haftası olarak hatırlatılmaktadır. Sosyal medyada paylaşabilceğiniz kanser haftası ile ilgili görseller sizler için haberimizin detayında…

Kanser Haftası Ne Zaman ?

Dünya’da birçok kanser türü olmakla birlikte ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri’ne göre uygun tarama programları yürütülmektedir. Hangi kanser türü olursa olsun erken teşhisin önemini kavratmak amacıyla 1-7 nisan tarihleri ülkemizde ulusal kanser haftası olarak bilinmekte ve bu tarihler aralığında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Bu sene koronavirüs salgını sebebiyle unutulan kanser haftası etkinlikleri geçmiş yıllarda toplumun kanser hastalığına bilincini arttırmak amacıyla birçok etkinlik düzenlenmişti. Kanser ülkemizde ve dünyada önemli bir toplum sağlığı sorunu olmakla birlikte, günümüzdeki kanser hastalıklarının %30-50’si erken teşhis ile önlenebilmektedir. Birçok kanserin erken teşhis ile tedavi edilmeye başlanması kanser hücresinin iyileşme olasılığını arttırmaktadır. Kanser haftası ile ilgili görselleri bilgisayarınıza yada cep telefonunuza indirmek için aşağıya doğru devam ediniz.

Kanser Oluşum Sebepleri

Abdi İbrahim’in Kanser Haftasıyla ilgili yaptığı açıklamalara göre dünyada ve ülkemizde kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada kanser ölümleri gelmektedir. En sık görülen kanser hastalıkları ise akciğer, prostat (erkek), meme (kadın) ve bağırsak (kolorektal) kanseri olmaktadır. Çocukluk çağındaki en sık görülen kanser türü ise lösemi olarak kayıtlara geçti.

Yapılan araştırmalara göre kanser oluşum sebepleri aşağıdaki gibi listelenmiştir;

  • Tütün ürünlerinin kullanımı
  • Beslenme kaynaklı sorunlar
  • Düzenli spor eksikliği
  • Aşırı kilo alımı(obezite) ve alkol tüketimi
  • Hava kirliliği ve güneş ışınlarına belirli saatlerde maruz kalma

Türkiye’de yapılan son yıllardaki araştırmalar kanserin ülkemizde artması yada azalmasına dair oransal olarak bir değişim gerçekleşmemiştir.

Kanser Haftası İle İlgili Görseller Yazımızı Okumaya Devam Ediniz…

Kanser Taramaları

Kanser ülkemizde ve dünyada kardiyovasküler rahatsızlıklardan sonra ikinci sırada en çok ölüm getiren hastalıklardan birisidir. Bu sebeple ülkemizde kansere sebep olan faktörler %90 çevresel faktörler, %10 ise genetik faktörlerden oluşmaktadır. Dünyada ve Türkiye’de en sık görülen kanserlerden meme, serviks (rahim ağzı), kolorektal (kalın bağırsak) kanser tarama programına alınarak erken teşhis ile hastanın yaşam süresi ve kalitesi artmaktadır.

Türkiye’de bir yılda toplam 167.463 kişiye yeni kanser teşhisi konulduğu Sağlık Bakanlığı verilerinde gözlenmiştir. Türkiye de en sık görülen kanser türleri erkeklerde ilk sıralarda akciğer, prostat, kolorektal, mesane ve mide kanserleri olmakta, kadınlarda ise; meme, tiroid, kolorektal, rahim ve akciğer kanserlerinin ilk sıralarda yer olduğu izlenmektedir.

Kanser Haftası İle İlgili Görseller

kanserle savaş haftası ile ilgili görseller
kanserle savaş haftası ile ilgili görseller
1-7 nisan kanserle savaş haftası
1-7 nisan kanserle savaş haftası
kanser haftası ile ilgili görseller
kanser haftası ile ilgili görseller
kanserle mücadele
kanserle mücadele

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here