Ana sayfa Sağlık Kan Grubu Koronavirüs Riskini Etkiler mi ?

Kan Grubu Koronavirüs Riskini Etkiler mi ?

316
0
kan grubu koronavirüs
kan grubu koronavirüs

Çin’in vuhan kentinden ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından virüse karşı aşı çalışmaları yürüten bilim adamları yoğun bir çaba içerisinde. Aşı çalışmaları sürerken Çin’de birtakım araştırmalar kan grubu koronavirüs riskini etkiler mi ? sorusunu gündeme getirdi. Haberin devamı detayda…

Çin’in vuhan ve Shenzhen şehirlerinde 2000’den fazla sayıda kişinin kan grupları sağlıklı bireyle ile karşılaştırma yapıldı. Yapılan araştırmaya göre kan grubu A olan bireyler 0 olan kişilere göre daha dirençsiz olduğu iddia edildi. Bunu duyan insanlar arama motorlarında kan grubu koronavirüs riskini etkiler mi ? diye merak ediyor.

kan grubu koronavirüs riskini etkiler mi
kan grubu koronavirüsü etkiler mi

Uzmanlar yapılan araştırmanın daha fazla sayıda kişiyle yapılmasını ancak bu şekilde bir saptama yapılabilceğini savundu. Peki kan grubu koronavirüs riskini etkiler mi ? Bunun yanında Çin’de yayınlanan bir web sitesinde yayınlanan makalede Kan grubu 0 olanlar diğer kan gruplarına göre daha düşük bir risk taşıdığını belirtti.

Yapılan araştırmaya dünyanın birçok yerinden olumlu olumsuz eleştireler geldi. Buna göre kan grubunuz 0 olsa dahi bu hastalığa yakalanmayacağınız anlamına gelmez, el temizliğine dikkat etmeniz gerekenler var diyenler olsada, birtakım bilim insanları ise çalışmanın tıp uzmanları için faydalı bir veri olabilceğine fakat sıradan vatandaşların bunu ciddiye almamaları gerektiği uyarısında bulundular.

Türkiye’de Uzmanlar “Kan Grubu Koronavirüs Riskini Arttırır mı” Sorusuna Bilimsel tarafı şüpheli dedi.

Yapılan araştırmalara dünyadan birçok yanıt geldi. Türkiye’deki uzmanlar ise konuya temkinli yaklaştı. Çinli araştırmacıların kan grubu koronavirüs riskini etkiliyor iddiasına Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şu ifadeleri kullandı:

Bilimsel tarafı şüpheli. Çin’den çıkan bu tarz haberlere biraz temkinli yaklaşmak lazım. Geçenlerde de bir virüsün mutasyona uğradığına dair bir yazı yayınladılar ama daha sonra Batı’da yapılan çalışmalarda böyle bir şey gösterilemedi. Daha önce hiçbir viral enfeksiyonda böyle bir ilişki gösterilemedi. Çok temkinli yaklaşıp beklemek lazım. Çalışma verisi olarak sunulmasını beklemek lazım. Corona Virüsü’nün kan grubuyla ilişki kurması çok beklenen bir olay değil, çok mantıklı gelen bir şey değil açıkçası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here