Ana sayfa Sağlık Kafein Tüketiminin Beyin’e Etkileri Nelerdir? (Faydalı Bilgiler)

Kafein Tüketiminin Beyin’e Etkileri Nelerdir? (Faydalı Bilgiler)

230
0
Kafein Tüketiminin Beyin'e Etkileri Nelerdir?

Kafein tüketiminin beyin’e etkileri nelerdir? Genelde kafein zihinde bağımlılığı artırıcı bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte kafeinin beyne etkileri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkacaktır!

Günlük hayatta yorucu bir düzenimiz var ise sabah kalkar kalkmaz ilk aradığımız şey kahve olmaktadır. Daha dinç ve enerjik başlamak için kafein ihtiyacı hissederiz.  Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kafein tüketiminin de fazlası zarar olmaktadır. Kafeinin beyne etkileri uzun zamandır araştırılan bir konu olmaktadır. Ve kafein bağımlılığı gerçekten kişiler için oldukça tehlikeli boyutlara gelebilmektedir.

Kafein Tüketiminin Beyin'e Etkileri Nelerdir?

Öncelikli olarak uykuyu kaçırması için içilen kahve tamamen büyük sorunlara yol açabilmektedir. Uyku düzeninin bozulması ilk olarak sizlerin yaşam kalitesini düşürecektir. Bozulan uyku düzeninde yeteri kadar enerjik olabilmek için daha fazla uyumanız gerekir. Daha fazla uyuyamadığınızda ise daha fazla kahve içersiniz. Bu şekilde bir kısır döngü oluşur.

Yeterli Süre Uyuyamamak

Kafein vücudun bütün fonksiyonlarını etkileyen bir maddedir. Uykunuz olduğu zaman içerek uykunuzu birkaç saat öteleyebilirsiniz. Ancak bu öteleme sürekli olarak yapıldığı durumlarda beyin ve vücut için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Vücudun kendi saati bulunmaktadır. Ve bu saatler içinde salgılanması gereken enzimler olmaktadır. Kişi bu enzimlerin salgılanması için uyku halinde olmalıdır.

Sürekli kafein tüketen ve uyku düzeni bozulan kişi ise bu enzimlerden faydalanamayacaktır. Bu nedenle gün içinde çok daha yorgun ve halsiz bir düzende olacaktır. Bu nedenle kafein tüketiminin kişiler için yeterli düzeyde olması gerekmektedir.  Kişiler için bu doğrultuda kahve ve özelinde kafein tüketimini düzenlemesi oldukça önemlidir.

Gri Madde Farklılığı

Kafein tüketimi yıllardan beridir araştırılan bir konu olmaktadır. Kafein tüketiminin beyne etkileri nelerdir sorusuna cevap bulunabilmesi için çeşitli insanlar üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda kafein tüketimi sağlanan kişilerin beyinlerinde farklılıklar gözlemlenmiş olmaktadır. Gri madde beyin içinde bulunan özel bir değer olmaktadır. Beyin fonksiyonları için de oldukça değerli olarak düşünülebilmektedir.

Kafein tüketimini her gün gerçekleştiren insanların, kafein tüketmeyen kişilere göre beyinlerinde bulunan gri madde hacmi düzenli olarak düşüş göstermiştir. Gri madde çoğunlukla beynin sağ bölümünde temporal lob olarak adlandırılan yerde bulunmaktadır. Ancak bu noktada kafein tüketimi kalıcı bir hasar yaratamamaktadır. Düzenli olarak kafein tüketen kişiler kahve tüketimini bıraktığı zaman tekrar gri madde hacmi artış gösterir.

Kafein Tüketiminin Beyin'e Etkileri Nelerdir?

Kafein Bağımlılığı

Kahve zararsız bir içecek olarak bilinmektedir. Ancak kafein bir bağımlılıktır. Ve bu bağımlılıktan kurtulmak kişiler için zor olabilmektedir. Bunun ana nedeni ise kafeinin zararsız bir bağımlılık olarak düşünülmesidir. Kahveyi bırakmak isteyen kişiler bu alışkanlıklarından kolay bir şekilde vaz geçememektedir. Bunun ana nedeni ise kafeinin beyinde oluşturduğu etki olmaktadır.

Kafein insan beyninde sürekli olarak bir ihtiyaç haline dönüştürülmektedir. Bu nedenle uzun süreler boyunca kafein tüketen kişilerin beyni artık bunu bir tercih değil ihtiyaç olarak görmeye başlamaktadır. Bu nedenle kafein bağımlısı olan kişilerin kafeinden kurtulması oldukça zor görülmektedir. Ancak disiplinli bir şekilde davranarak her insan kafeini kolaylıkla hayatından çıkarabilmektedir. Elbette ki kafein tüketiminin beyin’e etkileri nelerdir? Sorusuna çok sayıda farklı yanıt vermek mümkündür!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here