Ana sayfa Sağlık İmmun Plazma Tedavisi Nasıl Ve Nerede Yapılıyor

İmmun Plazma Tedavisi Nasıl Ve Nerede Yapılıyor

772
0
immun plazma tedavisi
immun plazma tedavisi

Dünyanın dört bir yanından koronavirüs tedavisi için aşı ve ilaç çalışmaları sürmeye devam ediyor. Ülkelerdeki bilim insanları aşı tedavisi için en erken tarih 2021 yılını göstersede Türkiye’deki bilim insanlarıda koronavirüs tedavisi için çalışmalarını sürdürüyor. Koronavirüs ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından immun plazma tedavisi yapılmaya başlanacağı duyurusu yapıldı. Peki immun plazma tedavisi nedir, immun plazma tedavisi hangi hastanelerde yapılıyor ?

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre immun plazma tedavisi covid-19 teşhisi konulan hastalar üzerinde uygulanması için hastalar üzerinde enfeksiyonlu aktif hücrelere uygulanabilceği düşüncesinin temellerinin atıldığını duyurdu. Yapılan çalışmalar neticesinde bakanlığın uygun hastalara immun plazma tedavisi için belirli kriterlerin oluşturulmaya başlandığı bilgisi verildi.

İmmun Plazma Tedavisi Nedir ?

Yapılan laboratuvar çalışmalarına göre tedavide hastalığa yakalanmış ve atlatmış 8 kişinin kan örnekleri alınarak bağışıklık sisteminin bir karışımı hazırlanıyor. Böylece vucut içerisinde birden fazla virüsü öldürebilecek bir yüksek güçlü bağışıklık sistemi elde edilmiş olunuyor.

ercüment ovalı

Konuyla ilgili çalışmalarda bulunan Prof.Dr. Ercüment OVALI;

“Bu ürün önümüzdeki haftadan sonra Türkiye’ye dağılacak. Bu ürün hastalarda çok önemli hayat kurtarıcı etkileri olacak. Ürünlerimizle ilgili çalışma sonuçları çıktıkça bunları kamuoyuyla paylaşacağım.”

Hastalık Bağışıklığı Aşır Duyarlı Olanı Öldürüyor

“Bu hastalıkla ilgili televizyonlarda yanlış bir inanış oldu. Bu hastalık, bağışıklığı zayıf olanlarda değil, bağışıklığı şiddetli olanlarda yani bağışıklık sistemi aşırı tepki verenlerde ölümcül oluyor. Yeni doğmuş bir bebekle 50 yaşlında bir insanın bağışıklıkları karşılaştırıldığında 50 yaşındakinin bağışıklığının çok daha güç olduğu söylenebilir. Ancak bu hastalık, 50 yaşındakini öldürüyor, yeni doğanı öldürmüyor, hatta hasta bile etmiyor. Bunun nedeni yaşlandıkça bağışıklık sisteminin çok aşırı tepki vermesidir. Bu aşırı tepkiden bağışıklık çökmeye başlıyor ve hastalık ölümcül hale geliyor. Dolayısıyla yapılması gereken aşırı tepkiyi kontrol etmektir.” dedi.

İmmun Plazma Tedavisi Türkiye’de Yapılıyor Mu ?

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre immun plazma tedavisi onaylandı ve kısa süre içerisinde hastalara uygulanmaya başlayacak. İmmun plazma tedavisinde iyileşen hastalardan alınan test örneklerinin laboratuvar örneklerinin alındıktan sonra uygulamaya geçileceği bildirildi.

İmmun Plaza Tedavisi Ücretli Mi ?

Yapılan açıklamalara göre immun plazma tedavisi için SGK’nın (Sosyal Güvenlik Kurumu) belirlemiş olduğu ücret dışında herhangi bir para talep edilmeyecek.

immun plazma tedavisi
immun plazma tedavisi

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre ;

“Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gelişmekte olan COVID-19 salgınına karşı kan mevzuatı için yayınladığı ara durum bildirgesi ile pandemi sırasında immün plazma tedavisinin en çok tavsiye edilen potansiyel tedavilerden biri olduğunu, yetkili otoritelerin immün plazma veya serumun toplanması için uygun düzenleyici koşulları oluşturarak bu alanda ilerlemeleri gerektiğini vurgulamıştır.

24 Mart 2020 tarihinde Amerikan FDA (U.S. Food and Drug Administration), “COVID-19 Konvansiyonel Plazma Araştırması – Acil Durum” bildirgesi ile aynı konuda bir tavsiye kararı yayınlamıştır.

Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında, immün plazmaların aktif virüs infeksiyonu nedeniyle hastanede yatan hastalara tedavi amacıyla verilmesinin bilimsel temellerinin oluştuğu görülmektedir.

Ülkemizde de etkisini göstermeye başlayan COVID-19 pandemisinde, ihtiyaç duyan hastalara kullanmak üzere immün plazmanın temini ve kullanımı konusunda bakanlığımızca çalışma başlatılmıştır.

Bu çerçevede Türk Kızılay bölge kan merkezleri (BKM), süreli bölge kan merkezleri (SBKM), bünyesinde Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış aferez merkezi bulunan kamu, özel ve vakıf üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ile kamu yararı gözeten vakıf hastaneleri COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş olan bağışçıdan ekte tanımlanan kriterler çerçevesinde ve bu hastanelerin transfüzyon merkezleri sorumluluğunda (Kan ve Kan Ürünleri Yönetmeliği ilkelerine uygun olarak) immün plazma elde edilmesine yönelik
faaliyetleri yürütebileceklerdir.

BKM dışındaki merkezlerde toplanan immün plazmalar sadece kendi merkezinde (veya aynı il içindeki merkezlerinde) kullanılabilecektir. Bünyesinde aferez merkezi bulunmayan veya kendi hastanesinde plazma toplamak istemeyen sağlık kuruluşları immün plazmaya ihtiyaç duymaları halinde, bağlı bulundukları BKM’den talep edeceklerdir.

Bu onay kapsamında immün plazma elde edilmesi ve kullanımına izin verilen sağlık kuruluşlarının söz konusu faaliyetleri yürütmesi, COVID-19 pandemisi süresince geçerli olup Bakanlıkça belirlenen tarihte sonlandırılacaktır.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here