Ana sayfa Sağlık Hantavirüs Enfeksiyonu Olmamak İçin Neler Yapmamız Gerekir

Hantavirüs Enfeksiyonu Olmamak İçin Neler Yapmamız Gerekir

361
0
hantavirüs enfeksiyonu
hantavirüs enfeksiyonu

Dünyamızı tehdit eden salgınlar sonrasında Çin’de meydana gelen hantavirüs enfeksiyonu ölümü ile gözler bu sefer hantavirüs enfeksiyonu nedir konusuna çevrildi. Bir taraftan koronavirüs ile mücadele ederken şimdi de hantavirüs enfeksiyonu görülmeye başlandı. Koronavirüs ile bazı belirtileri benzer olan hantavirüse birlikte bakalım. Haberin devamı detayda…

Hantavirüs Enfeksiyonu Olmamak İçin Neler Yapmalıyız ?

1.Yediğimiz besinlerin temizliğine dikkat etmeli dışarıdan olabildiğince güvenmediğimiz yerlerden yemek yememeliyiz.

2.Evlerde evcil hayvan yada kemirici grubundan olan bir hayvanı beslememeliyiz.

3.Evde kedi besliyorsanız; kediniz enfekte olmuş bir fare yada kemirgeni yemiş olabilir ve hantavirüsde kedinize bulaşmış olabilir. Bu durumda kedinizden size sıçrama olasılığı bulunmakta.

hantavirüs belirtileri
hantavirüs belirtileri

4.Evlerde farelere karşı önlemler arttırılmalı farelerin gelebilceği noktalar ilaçlanmalıdır. Ya da kemirgen grubunun olduğu bir iş yeriniz varsa işyerinizde eldiven ve dezenfektan ürünlerini kullanarak çalışmanız tavsiye ediliyor.

5.Diğer influenza virüslerinin belirtileri gibi kişisel temizliğimize özen göstermeliyiz.

6.Kapı ağızlarına ve çıkışlarına sineklik konulmalı, çöp kutularınızın ağzı sürekli kapalı durumda tutulmalı.

7.Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmış birşey olmasada ribavirin gibi bazı antiviral ilaçlar hastalığa karşı ölüm riskini azalttığı söylenmektedir. Bilim insanlarının bu virüse karşı aşı çalışmaları yürüttüğü bilinmektedir.

8.Bulaşma şüphesi duyduğunuz vucudunuz ilk hangi bölgesi ise o bölgeyi dezenfekte edip doktorunuza başvurunuz.

9.Farenin yaşadığı bir yer varsa yada o bölgede yaşadığını düşünüyorsanız deterjanlı su ile temizlenmelidir.

Hantavirüs Enfeksiyonu Nedir ?

Adını Güney Kore’deki Hantaan nehrinden alan ve çoğunlukla kemirgen hayvanlardan bulaşan virüse hantavirüs enfeksiyonu denir. Dünyada görülmesi sıklığı oldukça yaygın olmakla birlikte daha çok kırsal alanlarda tarım işleriyle uğraşanlar hantavirüs enfeksiyonu konusunda dikkatli olmalı. Bunyavirüs ailesinden bir RNA virüsü olan hantavirüs daha çok Amerika kıtasında görüldüğü tespit edilmiştir.

Hantavirüs Belirtileri Nelerdir ?

Yorgunluk, ateş, kas kütlelerinde ağrı ve kanama, baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve bulantı gibi belirtileri olan hanta virüsü hipertansiyon, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği gibi sonuçlar doğurarak ölümcül sonuçlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Tedavi edilmezse öksürük ve nefes darlığına sebep olabiliyor. Yetkililerin verdiği bilgilere göre; hastalığın ölüm oranı yüzde 38.

Hanta virüsü insanlara hava yoluyla bulaşmıyor yalnızca insanlara kemirgenlerin dışkıları ve salyaları ile temas etmeleri sonucunda, nadiren ise hastalık sahibi bir kemirgen taşıyıcının ısırmasıyla geçiyor.

UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler tıbbı açıdan kanıtlanmış uygulamalr değildir. Yapılan tüm uygulamalar kişinin kendi rızasıyla ve konrolünüz dahilinde yapıldığını kabul edersiniz. Gerekli görüldüğünde doktorunuza başvurmayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here