Ana sayfa Sağlık Hantavirüs Belirtileri Nelerdir ? Hantavirüs Nedir ?

Hantavirüs Belirtileri Nelerdir ? Hantavirüs Nedir ?

418
0
hantavirüs belirtileri
hantavirüs belirtileri

Koronavirüs salgını sonrası yeni bir salgın olabilir mi diye birçok kişi arama motorlarında hantavirüs belirtileri nelerdir ? diye merak ediyor. Hantavirüs Güney Kore’de Hantaan nehrinden adını alan fareler ve diğer kemirgen canlılar üzerinde bulunan taşıcıyı nitelikte bir virüstür.

hantavirüs belirtileri
hantavirüs belirtileri

Çin’de 1 kişinin hantavirüs teşhisi konularak ölmesi sonucunda dünyayı korku sardı. Birçok kişi hantavirüs nedir, hantavirüs belirtileri nelerdir merak ediyor. Çin’in Yunnan şehrinde bir kişinin otobüste yaşamını yitirmesiyle ölen kişinin hantavirüs sebebiyle öldüğü teşhisi yapıldı.

Çin’in resmi yayın kuruluşu olan Global Times haberi doğrularken otobüste yaşamını yitiren kişi sonrasında diğer 31 kişiyede test yapıldığını belirtti. Çıkan haber sonrasında bütün dünya bir anda hantavirüs belirtileri nelerdir ? hantavirüs nerede ortaya çıktı ? hantavirüs tedavisi nasıl yapılır ? diye sosyal medyada arama yapmaya başladı.

Yetkililerden gelen açıklama sonrası herkesin rahat bir nefes aldığı olayda hantavirüs’ün salgın tehlikesi yaratmadığı, insandan insana bulaşıcı nitelikte olmadığı belirtildi. Uzmanlar; hantavirüs kemirgen canlılara, farelere veya fare idrarı, tükürüğü veya dışkısına temas ettiğiniz taktirde insana bulaşabilceğini, virüs insana geçtiği taktirde “Hantavirüs Akciğer Sendromu” (HPS) adında hastalığa yol açtığını belirttiler. Hantavirüs belirtileri yazımızın devamını okuyunuz…

Hantavirüs Nedir ?

RNA virüs çeşidi olan hantavirüs, ilk çıktığı yer olan Güney Kore’de Hantaan nehrinden adını alıyor. Hastalığın seyrinde kırım-kongo hastalığında olduğu gibi kanamalı ateş görünüyor. Peki hantavirüs belirtileri nelerdir ?

Zamanında Zonguldak ve Bartın’daki “Hantavirüs” ile ilgili ilk teşhisi koyan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Güven Çelebi, “Virüsle ilgili laboratuvar testleri sonucunda 13 testten 9’u hantavirüs için pozitif sonucunu verdi 1 vaka ise kaybedildi” dedi.

Arjantin’de 9 Kişi Hantavirüs sebebiyle ölmüştü.

Hantavirüs Belirtileri Nelerdir ?

Yorgunluk, ateş, kas kütlelerinde ağrı ve kanama, baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve bulantı gibi belirtileri olan hanta virüsü hipertansiyon, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği gibi sonuçlar doğurarak ölümcül sonuçlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Tedavi edilmezse öksürük ve nefes darlığına sebep olabiliyor. Yetkililerin verdiği bilgilere göre; hastalığın ölüm oranı yüzde 38.

Hanta virüsü insanlara hava yoluyla bulaşmıyor yalnızca insanlara kemirgenlerin dışkıları ve salyaları ile temas etmeleri sonucunda, nadiren ise hastalık sahibi bir kemirgen taşıyıcının ısırmasıyla geçiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here