Ana sayfa Sağlık Filyasyon Nedir Tıp Filyasyon Nasıl Yapılır ?

Filyasyon Nedir Tıp Filyasyon Nasıl Yapılır ?

252
0
filyasyon nedir tıp
filyasyon nedir tıp

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’nın 1 Nisan tarihli açıklamasında geçen filyasyon nedir tıp kelimesi birçok kişi tarafından merak ediliyor. Hastalığın kaynağını bulmakta önemli bir terim olan filyasyon’u sizler için açıklıyoruz. Peki filyasyon nedir tıp ?

Filyasyon Nedir Tıp

Tıp hastalığın kaynağını kökünü bulmak anlamına gelen filyasyon hastalığın hangi sebeplerden ötürü oluştuğunu gösterir. Başka bir deyişle kaynak arama, kaynak tarama anlamına gelmektedir.

Bu sayede hastalığın etkisinin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı kontrol edilir. Filyasyon tekniği bulaşıcı hastalıklarla(kuş gribi,kolera gibi) mücadele etmede sağlık çalışmalarında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Örnekle açıklamak gerekirse;

Koronavirüs taşıyıcısı bir kişinin otobüsle bir yerden başka bir yere seyahat ederken etrafındaki kişilere hastalığı bulaştırdığını farz edelim. Tıpta filyasyon işlemi kişinin seyahat esnasında hangi yolculara hastalığı bulaştırdığı, bulaştırdığı kişilerin sorgulanması, bu kişilerin kimlerle temas haline girdiğini araştırır.

İllere Göre Vaka Sayısı

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’nın 1 Nisan 2020 tarihli açıklaması ile il il vaka sayısı belirlenmiş oldu. Sağlık Bakanı konuşmasında en çok vaka sayısının sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara’da görüldüğünü ifade etti. Sağlık Bakanı Koca, yaklaşık yüzde 60’la İstanbul’daki vaka sayısının 8 bin 852, İzmir’de 853, Ankara’da 712 vaka olduğunu bildirdi. İllere göre vaka sayısı yapılan açıklamaya göre vaka sayısının en fazla olduğu iller;

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here