Ana sayfa Sağlık Favipiravir İçeren İlaçlar Listesi Favipiravir Türkiye’de Varmı ?

Favipiravir İçeren İlaçlar Listesi Favipiravir Türkiye’de Varmı ?

1381
0
Favipiravir içeren ilaçlar
Favipiravir içeren ilaçlar

Dünyayı sarsan Koronavirüs salgını sonrası birçok ülkeden aşı haberleri gelmekte. Türkiye’de dün akşam saatlerinde bulunan vaka sayısı 98 olarak kayıtlara geçti. Ülkemizde koronavirüs vakasından dolayı ilk ölüm gerçekleştikten sonra herkes panik havasında. Çin büyükelçiliği’nden yapılan açıklama ile herkes favipiravir içeren ilaçlar listesini merak ediyor. Sizler için favipiravir içeren ilaçlar, favipiravir nedir, favipiravir ne işe yarar, favipiravir türkiyede varmı sorularını cevaplandırıyoruz.

Favipiravir Nedir ? Favipiravir İçeren İlaçlar Ne İşe Yarar ?

Japonya’da Toyama Chemical şirketi tarafından geliştirilen diğer bir adıyla T-705; Avigan olarak tanınan antiviral ilaçdır. Favipiravir ilacı covid-19 virüsüne karşı son zamanlarda çin tarafından deney amaçlı kullanılıyordu. Yetkililer ilacın koronavirüs tedavisinde hastaları iyileştirme sürecini 11 günden 4 güne indirdiğini ve ayrıca hastanın ateş süresinin 4.2 günden 2.5 güne düşürdüğünü ifade etti. 2014 yılından bu yana japonya halkının kullandığını ve bu zamana dek önemli bir yan etkisinin bulunmadığını belirttiler.

Favipiravir içeren ilaçlar
Favipiravir

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Koronavirüs tedavisi için çinli bilim adamlarının 70 binin üzerinde ilaç test ettiklerini bunlardan sadece 3 ilacın ümit verici olduğunu belirtti. Bunlar: favipiravir, Remdesivir , Klorokin difosfat olarak kayıtlara geçti. Yapılan deneyler sonrası hastanın iyileştikten sonra kalıcı bir hasar bırakıp bırakmadığı konusunda ise bilgi verilmedi.

İlacı geliştiren şirket daha öncede favipiravir’in ebola virüsü için kullanılabilceğini iddia etmişti.

Favipiravir içeren ilaçlar nelerdir ? Japonya sağlık bakanı ise favipiravir adlı ilacın geliştirilebilmesi halinde koronavirüs salgınının tedavisinde kullanılabilceğini söyledi.

Yapılan araştırmalara göre ilacı kullanan hastaların %91 inde akciğer durumunun iyileşme eğilimi gösterdiğini ilacı kullanmayanlarda ise bu durumun %62 lerde kaldığı tespit edildi.

İlacın 2014 yılından bu yana japon eczanelerde bulunduğunu ifade eden yetkililer favipiravir adlı ilaçtan umutlu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here