Ana sayfa Sağlık Evde En Etkili Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde En Etkili Diş Beyazlatma Yöntemleri

629
0
diş beyazlatma yöntemleri
diş beyazlatma yöntemleri

Birçok insanın en büyük sorunlarından birisi olan dişlerdeki sarı lekeler nasıl gider ? Dişlerim neden sarı ? Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi konularına açıklık getiriyoruz. Evde diş beyazlatma ve diş temizliği yapmak bilindiğinin aksine oldukça basit. Herkes gün içerisinde aldığı gıdalar ya da sigara yüzünden diş sağlığından şikayetçi. Peki diş sağlımız için diş beyazlatma yöntemleri nelerdir ? Evde diş beyazlatma nasıl yapılır ? Diş beyazlatma doğal çözümler nelerdir yazımızın devamında…

Diş sağlığı için evlerimizde uygulayabileceğimiz birçok yöntem bulunmakla birlikte uygulama yaparken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Günlük rutin bakımlarla diş sağlığımızı koruyabilir diş beyazlatma yapabiliriz. Evde yaptığımız diş beyazlatma yöntemlerinin çoğunda asit olmakla beraber bu yöntemleri hergün denememeliyiz. Olması gerekenden fazla diş beyazlatma yöntemleri uyguladığımızda diş minemize zarar verebilir dişlerimize istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Diş beyazlatma yöntemleri konusunda yazımızı okumadan önce şunu bilmelisiniz ki dişlerimiz reklamlarda gördüğünüz kadar beyaz değil. Sizlere anında diş beyazlatma gibi sözlerlerle ürün satmaya çalışan yerlerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Şimdi diş beyazlatma nasıl yapılır adım adım yöntemleri anlatmaya başlayalım.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

1.Günde 2 defa dişlerinizi fırçalayın

Günlük sabah ve akşam yemekten sonra mutlaka dişlerinizi rutin olarak fırçalayın. Sağlıklı ve beyaz dişler için yapacağınız en temel yöntemlerden birisi düzenli olarak diş fırçalamadır. Ekstra beyazlık istiyorsanız florürlü diş macunlarını kullanabilirsiniz.

2.Karbonat ile diş beyazlatma

Diş beyazlatma diyince akla ilk gelen ve en çok uygulanan yöntemlerden birisi karbonat ile limonu karıştırığ dişlerimize uygulama yöntemidir. Bunun için 1 çay kaşığı karbonatı alıp üzerine birkaç damla limonla karışım yaptıktan sonra diş fırçamızla yumuşak hareketlerle uygulama yapmalıyız. Yalnız limon fazla asit içerdiğinden dişlere zarar vermemek için haftada en fazla 2 defa yapılması önerilir. (Örneğin pazartesi ve cuma)

diş beyazlatma doğal çözümler
diş beyazlatma doğal çözümler

3.Sofra tuzu ile diş beyazlatma

Evet bildiğiniz sofra tuzu ile içerisinde bulunan antibakteriyel özelliği sayesinde dişlerimizi lekelerden arındırabilir ve beyazlatabiliriz. Bunun önce diş fırçamızı ıslatıp ardından tuza batırmalıyız ve yumuşak hareketlerle dişlerinize uygulama yapabilirsiniz. Burada aynı şekilde haftada 2 defayı geçmemelidir. Dişlerinize süreceğiniz maddelerin asidik özelliğini dikkate almalısınız aksi taktirde diş minenize zarar verebilirsiniz.

4.Karbonat, adaçayı ve limon kabuğu karışımı

Bir çorba kaşığı karbonat, bir çorba kaşığı öğütülmüş adaçayı ve yarım limon kabuğu rendesini karıştırarak haftada iki kez dişlerinize uygulayın. Peki diş Beyazlatma ne kadar etkili ? Zamanla dişlerinizin renginin açıldığını görüceksiniz.

5.Elma sirkesi, himalaya tuzu ve karbonat üçlüsü

1 tatlı kaşığı karbonat, çeyrek çay kaşığı himalaya tuzu, çeyrek çay kaşığı elma sirkesini eriyene kadar karıştırıp dişlerinize uyguladığınızda Prof.Dr. Ahmet Maranki’nin bu tarifine göre, dişleriniz 7 günde 3 ton açılacak.

diş beyazlatma yöntemleri
diş beyazlatma yöntemleri

6.Muz kabuğu ile diş beyazlatma

Yediğiniz muzun kabuğunu atmayın. Doğada bizlere sunulan hiçbirşey faydasız değildir. Muzun kabuğunda bulunan potasyum, magnezyum ve manganez sayesinde kabuğu dişlerinize sürterek dişlerinizi beyazlatabilrisiniz. 2-3 dakika uygulamadan sonra temiz bir fırça ile dişlerinizi temizleyin.

Diş beyazlatma kalıcı olur mu
Diş beyazlatma kalıcı olur mu

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır ?

7.Gliserin ile diş beyazlatma

Gliserin içerisindeki antibakteriyel özelliği sayesinde hem dişlerinizi beyazlatacak hem de ağzınıza yerleşen mikropları öldürerek ağız sağlığına faydası olucaktır. Yapmanız gereken şey dişlerinizi fırçaladıktan sonra 2-3 damla gliserini dişlerinize sürmeniz gerekmektedir.

En Çok C Vitamini Nelerde Var C Vitamini Nelerde Vardır

8.Karbonat, tuz ve sirke karışımı ile diş beyazlatma

Tuz ve karbonatın diş beyazlatma özelliğini yukarıda görmüştünüz. Bu karışıma sirke ekleyerek diş minenizde bulunan lekeleri çıkartabilirsiniz. Tuz, karbonat ve sirkeden bir çay kaşığı alarak karıştırın ve dişlerinize haftada en fazla 2 defa uygulayın.

9.Çilek ile diş beyazlatma

Çile içerisindeki zengin lif yapısı sayesinde ağız bakımı için oldukça faydalı bir meyvedir. Yapmanız gereken şey çileği çatalla ezerek diş fırçasına sürülcek kıvama getirmeniz ve dişinize uygulamanız olucaktır. Aynı şekilde diğer tüm karışımlar gibi haftada 2 den fazla uygulama yapmayınız.

çilekle diş sağlığı
çilekle diş sağlığı

10.Portakal kabuğu ve defne yaprağı ile diş beyazlatma

Portakın içerisinde bulunan bol miktardaki c vitamini diğer meyveler gibi dişlerinizi beyazlatırken defne yaprağı ise mikropları öldürmek için kullanılıyor. Defne yapraklarını ve portakalı rende halinde karıştırarak karıştırın ve dişlerinize uygulayın.

Diş beyazlatma kalıcı olur mu ?

Yukarıda uygulayacağınız diş beyazlatma yöntemleri halk arasında birçok kişinin uygulayıp sonuç aldığı yöntemlerdir. Fakat hiçbir kalıcılığı yoktur. Bu sebeple diş sağlığınız için çay,kahve ve sigara gibi tüketimlerden uzak durmanız gerekmektedir.

UYARI:Beklenmedik yan etkiler gördüğünüzde doktorunuza başvurmayı unutmayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here