Ana sayfa Sağlık En Çok C Vitamini Nelerde Var C Vitamini Nelerde Vardır

En Çok C Vitamini Nelerde Var C Vitamini Nelerde Vardır

1669
0
en çok c vitamini nelerde var
en çok c vitamini nelerde var

Coronavirüs salgını sonrası uzmanlar sık sık C vitamini özlü besinleri tüketmemizi söylüyor. Bilim insanlarının yüksek dozda C vitamini ile coronavirüs vakaları tedavisinde olumlu sonuçlar aldığını belirttiler. Bunu duyan insanlar arama motorlarında en çok c vitamini nelerde var, c vitamini nelerde vardır, c vitamini ençok neyde bulunur, c vitamini en çok hangi meyvede bulunur gibi sorgulamalar yapmaya başladı. Bu yazımızda sizlere en çok c vitamini nelerde bulunur sorusuna cevap vericez. Haberin devamı detayda…

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Demiray,  ”C Vitaminin dozunu arttırdığınızda farmokolojik bir etki ilaç etkisi ortaya çıkıyor. Yüksek dozda C vitamini genetik yapınızın şekillenmesine kadar rolü olan bir vitamindir. Viral enfeksiyonlarda akciğeri koruduğu gösterildi. Çin’den iki tane doktorun 50 orta ağır koronavirüs hastasının üzerinde yaptıkları çalışmalarda hiç ölüm bildirilmedi. Koronavirüste kullandığımız hiçbir ilaç kanıtlanmış bir bilgiye sahip değil. Koronavirüs tedavisinde bütün dünya yüksek doz C vitaminini kullanıyor. Bizde de kullanılıyor. Sağlık Bakanlığımız bir ay önce koronavirüs ile ilgili ilk vakalar çıktığında hemen Sağlık Bilimleri Üniversitesini arayarak elimizde bütün ürünleri aldı ve hastanelerine dağıttı. ”şeklinde ifade etti.

En Çok C Vitamini Nelerde Var

Vucut bağışıklık direncinin yüksek tutulması bu zamanlarda oldukça önemli bir durum. Bunu sağlamanın en iyi yollarından biriside c vitamini içeren besinler tüketmek. Ülkemizde birçok kişide c ve d vitamini eksikliği yapılan araştırmalara göre gözler önüne çıkıyor. C vitamini eksikliği sonrasında sadece vucut direnci değil vucudumuzda birçok rahatsızlıklara sebep olabiliyor. En çok bilinen yanlışlar olarak herkes c vitamini diyince portakal ve limonlara yöneliyor fakat maydonoz, kivi ve daha birçok meyve ve sebzede c vitamini değerleri daha fazla olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi sizlere en çok c vitamini nelerde var sırayla açıklıyor olacağız.

1.Maydonoz

Maydonoz görme gücü, kılcal damar sistemi, adrenal ve tiroid bezlerinin fonksiyonları üzerinde etkilidir. Sindirim rahatsızlıklarının tedavisinde, toksinlerin vucuttan atılmasında, tansiyon, mide ve bağırsak rahatsızlıklarının önlenmesinde etkilidir.

en çok c vitamini nelerde var (maydonoz)
en çok c vitamini nelerde var (maydonoz)

100 g maydanoz 133 mg (222%), yaklaşık 4 gramlık 1 çorba kaşığı ise 5 mg, (%8) C vitamini içerir.

2.Kırmızı ve yeşil biber

Kırmızı biber uzmanlara göre tam bir ecza dolabı olarak nitelendirilmektedir. Kırmızı biber içerdiği vitamin ve mineraller açısından vucut sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. İçerdiği c vitamini ile kalp rahatsızlıklarına yakalnma riskiniz azalır. Prostat ve rahim kanserine karşı iyi gelmektedir. Lifli bir yapıya sahip olan kırmızı biber sindirim sistemi sorunu yaşayan insanlar için tüketimi önerilir.

c vitamini kaynağı biber
c vitamini kaynağı biber

100 g taze tatlı kırmızıbiberde 128 mg (%213), orta boy bir kırmızı biberde ise 152 mg (%253) C vitamini bulunmaktadır.
100 g yeşilbiber 80,4 g (%134), yaklaşık 119 gramlık orta boy bir yeşil biber ise 95,7 mg (%159) C vitamini içermektedir.

3.Kivi

Zengin bir vitamin kaynağı olan kivi içerisinde C vitaminin yanında A,E, K vitaminleri barındırır. Astım, diyabet ve sindirim rahatsızlıklarına iyi gelen kivi kalp ve damar sağlığının tedavisinde etkili olup uyku bozukluklarını düzenler.

en çok c vitamini nelerde var (kivi)
en çok c vitamini nelerde var (kivi)

100 gramında 92,7 mg (%155), yaklaşık 76 gramlık 1 orta boy kivide 70,5 mg (%117) C vitamini bulunmaktadır.

En Çok C Vitamini Nelerde Var Yazımızın Devamı…

4.Brokoli

İtalya kökenli bir besin olan brokolinin vucudumuzda sandığımızdan daha fazla faydası bulunmaktadır. Kanseri önlemekten tutun, saçlarınızın ve gözlerinizin sağlığına kadar etkili olan brokoli zengin lif yapısı zayesinde diyet yapan insanlara tokluk hissi verir.

 c vitamini kaynağı brokoli
c vitamini kaynağı brokoli

100 g brokoli 89,2 g (%149), yaklaşık 91 gramlık bir kase brokoli ise 81,2 mg (%135) C vitamini bulunmaktadır.

5.Alabaş turpu

Türkiye’de adını yeni yeni duyduğumuz alabaş düşük kaloriri olmasından ve zengin lif kaynağı sebebiyle kilo vermede yardımcı bir besindir.Güçlü bir antioksidan kaynağı olan alabaş; akciğer ve karaciğer kanserine yakalanma riskinizi azaltıyor. İçerisinde bulunan selenyem sayesinde çocuklardaki zeka gelişimine katkıda bulunuyor.

alabaş turpu
alabaş turpu

100 gram alabaş 62 mg (%103), 1 kasesi ise 83,7 mg (%140) C vitamini içeriyor.

6.Çilek

Çilek içerdiği A ve C vitaminleri sebebiyle iyi bir antioksidan özelliğine sahiptir. Hüreleri kansorejen maddelere karşı korur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir besin kaynağıdır. Bir kap çilekte, günlük C vitamini ihtiyacının %113’ü bulunur.

en çok c vitamini nelerde var
en çok c vitamini nelerde var

100 gramında 58,8 mg (%98), 1 dolu kasede (yaklaşık 144 g) 84,7 mg (%141) C vitamini var.

C Vitamini Nelerde Vardır ?

7.Limon

Doğada c vitamini kaynakları açısından en zengin besin değerlerini içerir. En bilinen faydası böbreklerdeki taş oluşumunu önlemesi ve taş düşürmesine yardımcı olmasıdır. Güçlü bir antioksidan olması sebebiyle vucutta hücreleri yeniler ve düzenli tüketilirse stres azaltıcı etkisinin bulunduğu gözlenmiştir.

c vitamini limon
c vitamini limon

100 g limon 53 mg (%88), yaklaşık 58 gramlık bir limon 30,7 mg (%51) C vitamini içeriyor.

8.Portakal

C vitamini deposu olan portakalın insan sağlı açısından birçok faydası bulunmaktadır. Günlük tüketeceğiniz iki orta boy portakal tüm gün C vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ayrıca vucuttaki toksinleri temizlediğinden yeni bir hastalığa yakalanma riskinizi azaltarak eklemlerdeki ağrı ve iltihabı önler.

portakal
portakal

100 g portakal 45 mg (%75), yaklaşık 140 gramlık orta boy bir portakal 63,4 mg (%106) C vitamini içeriyor.

9.Ananas

Ananas lezzetli ve sağlıklı olan tropik bir meyvedir. Güçlü bir C vitamini kaynağı olması sebebiyle bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde önemli rol oynar. Yüksek seviyede anti-enflamatuar içerdiğinden öksürük ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarının tedavisinde tüketilmesinde fayda vardır.

c vitamini ananas
c vitamini ananas

100 gram ananas 47,8 mg (%80), yaklaşık 165 gramlık 1 kasesi ise 78,9 mg (%131) C vitamini içeriyor.

10.Karalahana

Sinir hücrelerinin yenilenmesinde oldukça önemli bir besin değeri olan karalahana C vitamini açısından da oldukça zengindir. Vucuttaki kan dolaşımını düzenler ve böbrek fonksiyonlarını arttırır.

en çok c vitamini nelerde var
en çok c vitamini nelerde var

100 g haşlanmış karalahana 41 mg (%68) C vitamini, 130 gramlık 1 kase ise 53,3 mg (%89 ) barındırır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here