Ana sayfa Sağlık Dünya Tüberküloz Günü Ne Zaman ? Tüberküloz Nedir ?

Dünya Tüberküloz Günü Ne Zaman ? Tüberküloz Nedir ?

557
0
dünya tüberküloz günü
dünya tüberküloz günü

Dünya tüberküloz günü her yıl 24 mart tarihinde hastalığın teşhis ve tedavisinin yolunu açan 24 Mart 1882 gününe ithafen ‘‘Dünya Tüberküloz Günü” olarak anılıyor. Dünya tüberküloz günü gelmesiyle birlikte konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar tüberküloz nedir ? dünya tüberküloz günü ne zaman ? diye sorgulamaya başladı.

Tüberküloz Nedir ?

Tüberküloz halk arasında verem hastalığı olarak bilinmektedir. Verem çok eski zamanlardan beri günümüze varlığını koruyan bir hastalık türüdür. Verem hastalığı, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma yayılan mikrobun, solunum yoluyla alınması sonucu diğer insanlara bulaşır ve tedavi edilmeyen her hasta yılda etrafına 10-15 kişiye verem hastalığını bulaştırır.

tüberküloz belirtileri nelerdir
tüberküloz belirtileri nelerdir

Verem Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Verem hastalığı en çok akciğerlerde görülür fakat lenf bezleri, kemikler, böbrekler gibi diğer organlarda da görülebilir. Bu hastalık; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Özellikle hastada eğer iki-üç haftadan uzun süren öksürük varsa veremden şüphelenmek gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından hastalık 2019 yılında “Zamanı Geldi (It’s time) temasıyla duyurulmuştur. Tüberküloz önlenebilir ve tedavi edilebilir olmasına rağmen dünyada birçok kişinin hayatını ölümle sonuçlandırabiliyor. Yapılan araştırmalara göre günde 30.000 kişi tüberküloza yakalanıyor ve 4500 kişi bu hastalıktan ölüyor. Dünya çapında yapılan araştırma ve geliştirmelerin sonucunda tüberküloz hastalığına yakalananların oranı %42 azaltmış, 54 milyon kişinin hayatı kurtarılmıştır.

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre her yıl tüberküloz hasta sayısı %4-5 oranında azalmıştır. Tüberküloz hastalığına yönelik yapılan her türlü teşhiş ve kontrol ülkemizde ücretsiz olarak yapılmakta, hastalıkla ilgili tüm ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Dünya Tüberküloz Günü

Tüberküloz hastalarının tedavi süreçleri oldukça uzun sürdüğünden hastalar bu süre zarfında Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği ekonomik sorun yaşayan tüberküloz hastalarına nakdi yardım ödemeleri yapılmaktadır.

Çocuk tüberküloz hastalarınında bulunduğu ülkemizde çocuk kliniklerininde açılması konusunda çalışmalar yürütülmektedir. Sağlık Bakanlığı yıllardır Tüberkülozla mücadele konusunda kararlılıkla çalışma sürdürmektedir.

Sizler için tüberküloz nasıl bulaşır, tüberküloz tedavisi nasıl yapılır konusunda açıklayıcı video bırakıyorum.

Dünya Tüberküloz Günü Hastalık İle Mücadelede Dünya Liderlerinden Beklenenler

Hastalığın tedavisine yönelik erişimi arttırmak.

Tüberküloz ile mücadele kapsamında şeffaflık ilkesi

Hastalıkla mücadele kapsamında finansman destek paketleri

Hasta olan kişinin damgalanmaya son verimesini sağlamak

Tüberküloza karşı insan odaklı bir mücadeleye destek olmak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here