Ana sayfa Sağlık Demirhindi Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Demirhindi Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

1364
0
demirhindi
demirhindi

Afrika kökenli bir ağaç olan demirhindinin, daha çok Mısır ve Hindistan’da yetiştirilen antioksidan bakımından zengin bir meyvedir. Halk arasında hint hurması olarakta bilinen demirhindinin meyvesi içeriği itibariyle bakteri ve virüslerle savaşan bir yapısı bulunmaktadır. Kış günlerinde daha çok bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilen demirhindi faydaları nelerdir, demirhindi nasıl yapılır tüm bilgileri sizler için derledik.

Tarihte Osmanlı Devleti’nde insanların bağışıklık sistemini güçlendirmek için tükettiği şerbetin faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde protein, şeker, pektin, A, Bl, B2, B3, B5, B6 ,C vitaminleri potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, selenyum, bakır gibi mineraller bulunduran demirhindinin insan sağlığı için oldukça faydalı bir meyvedir. Vucudumuzda kalp sağlığı ve sindirim sistemi sorunlarını çözen, kilo vermek isteyenler için de kullanılan demirhindi bitkisi bağışıklık güçlendirici olarak adlandırılıyor.

Dünya Tarihinde Vebalar Nasıl Bitti Osmanlı Devletinin Vebalarla Mücadelesi Nasıldı

Demirhindi Nedir

Kış mevsimlerinde daha çok tüketilen demirhindiyi merak edenler arama motorlarında demirhindinin çekirdeği nedir diye sorgulama yapıyor. Eski Yunanlılar ve Mısırlılar tarafından kullanılan demirhindinin meyvesi faydalarının çok olması sebebiyle Afrika’nın bazı bölgelerinde kutsal ağaç olarak nitelendiriliyor. Tarihte susuzluk giderici olarakta fillere verilen bu bitki Osmanlı mutfağında da padişahlar tarafından kullanılıyordu.

demirhindinin ağacı
demirhindinin ağacı

Demirhindi kabuğu ne işe yarar ? Demirhindinin ağacı birçok yeri farklı alanlarda kullanılmaktadır. Örneğin yaprakları baharat olarak ya da alternatif tıpta kullanılırken meyveleri ise sanayide şekerleme ürünlerinde kıvam verici olarak kullanılmaktadır. Demirhindinin günümüzde birçok farklı kullanım türü bulunmaktadır.

Virüsler İçin Bağışıklık Güçlendirici Takviye Listesi

Demirhindinin Faydaları Nelerdir

Demirhindinin faydaları insan sağlığı açısından saymakla bitmiyor. Kilo verdirmede ve kalp rahatsızlıklarını giderme konusunda alternatif tıp olarak kulanılan demirhindi şeker hastalığı olanlara da iyi geldiği bilinmektedir. Aşağıda demirhindinin faydaları yer almaktadır.

 • Kalp rahatsızlıklarını önler.
 • Dolaşımı hızlandırdığı için kilo vermeden kullanılır.
 • Şeker hastalığı tedavisinde kullanılır.
 • Vucudumuzdaki radikal hücrelerle savaşarak bağışıklığı güçlendirir ve grip gibi hastalıklara yakalanmamızı önler.
 • Mide asidini dengeler, ülser hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • Kabızlığı önler bu sayede indirim sistemi sorunlarını çözer.
 • Ciltteki çil velekeleri önler.
 • Demirhindinin meyvesi eklem ağrılarına karşı iyi gelir.
 • Gargara yapıldığında ağız yaralarını iyileştirir.
 • Göz hastalıkları ve göz iltihabında kullanılır.
 • İçeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri ile selenyumdan dolayı kanserle mücadelede etkin rol oynar.
 • Hipertansiyon ve trigliserid yüksekliği tedavisinde kullanılır.

Demirhindi şerbeti faydası hakkında kanıtlanmış bir alerjik reaksiyon görülmemiştir. Peki bu kadar faydalı olan şerbet nasıl tüketilmeli ve demirhindi şerbeti yapımı nasıl olmalı ?

Osmanlı Usulü Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır

Sağlıklı beslenme dediğimizde aklımıza ilk olarak et-süt-yumurta gibi besin öğeleri gelmektedir. Ve çoğu kez evimizde hazır olmayan birçok işlenmiş gıdayı marketlerin reyonlarından temin ederiz. Anadolunun eski bir geleneği olan Osmanlı usulü demirhindi nasıl yapılır ? Osmanlı kültüründe şerbetler çok ünlüydü fakat günümüzde artık çok tüketilmiyor bunda tüketim alışkanlıklarımızın değişmesi de önemli bir faktör olarak karışımıza çıkmaktadır.

demirhindinin meyvesi
demirhindinin meyvesi

Tarihte şerbetler mevsimin taze meyve ve sebzeleri kullanılarak şifa niyetine serinlemek için içilirdi. Fakat şimdi değişen tüketim alışkanlıklarımız ile asitli ve işlenmiş gıdalar mutfaklarımızı dolduruyor. Peki faydası satmakla bitmeyen demirhindi şerbeti nasıl yapılır ?

Şerbetin tarifi:

250 gr. demirhindinin kırılmış kabuğu

2 lt su

1.5-2 yemek kaşığı bal

3 gr öğütülmüş zencefil

3 gr. çekilmiş tarçın

2 adet karanfil

Demirhindi Şerbeti Nasıl Hazırlanır

Demirhindi çayı nasıl demlenir ? 2 lt suyu tencere içine dökün ve yukarıdaki bütün malzemeleri üzerine ekleyin. Ardından kaynayana kadar bekleyin ve kaynadıktan sonra soğumaya alın. Dinlenen şerbetin içine limon ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Not:İsteyenler karanfil ve tarçını çıkararak hurma, kakule, kişniş tohumunu ekleyerekte yapabilir.

demirhindinin şerbeti
demirhindinin şerbeti

Demirhindi Ne Kadar Tüketilmeli ?

Uzmanlar şerbeti ramazan günlerinde sahur ve iftar arasında en fazla 2 bardak arasında tüketilmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Yapılan araştırmalarda demirhindi kullananlar hastalığa yakalanma oranları düşmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi ? Propolis Faydaları Nelerdir ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here