Ana sayfa Sağlık Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

508
0
Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir
Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

Mevsimsel geçişlerden en çok etkilenen çocuklar özellikle okul dönemlerinde sonbahar mevsiminin gelmesiyle sık sık hasta olmaya başlarlar. Çocukların hastalığa yakalanmaması onları sıcak tutar çok fazla mikropla karşı karşıya kalmamaları için çevresel faktörleri en aza indirmeye çalışırız. Peki bunlar sizce yeterli mi ? Çocuğun üstünü bahar ya da kış mevsiminde kalın giydirerek grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı tam koruma sağlayabilir miyiz ? Malesef ki hayır. İnsan vücudunun hastalıklara karşı en büyük direnci güçlü bir bağışıklık sistemi ile korunması sayesinde oluşmaktadır. Çocukların hastalıklardan korunması için uygulamış olduğumuz birçok geleneksel yöntemin yanında uzmanların önerilerine kulak vermemizde fayda var. Bağışıklık sistemi nedir ? Çocuğun bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir konusunu bu yazımızda ele alıyoruz.

Bağışıklık sistemi; vücudumuzda beklemediği ya da vücuda yabancı gelen bir mikroba ya da virüse karşı sağlığımız için vücudumuza koruma kalkanı sağlayan sistemdir. Bağışıklık sistemi akyuvarlar, timus bezi, dalak, lenf bezleri, kemik iliği gibi birçok organın organize bir şekilde çalışmasıyla oluşmaktadır. Bu sistem hastalıklara karşı bizleri korumaya çalışırken hastalıkla savaşırken yok edemediği halde bile o bölgede yayılmadan kalmasını sağlamaktadır. Son zamanlarda uzmanların coronavirüs salgınlarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmemiz gerektiğini birçok yayın organında duymuşsunuzdur. Hatta virüsün insan vücudunda yapmış olduğu etkiler bile çeşitlilik arz etmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireyler virüslere karşı daha dayanıklı olup hastalığı hafif atlatırken, bağışıklık sistemi zayıf olan kimi insanlarda oldukça şiddetli gözlemlenebilmektedir.

çocuklarda bağışıklık sistemi
çocuklarda bağışıklık sistemi

Yaz tatilinin vermiş olduğu rahat yaşam tarzından sonra çocuklar okul döneminde birçok çevresel faktöre maruz kalmaktadır. Bunlardan en belirgin olan faktör; kalabalık ortamlara katılması, uyku düzensizliği ve beslenme sorunlarıdır. Çocukların okul döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek için yukarıdaki saymış olduğumuz faktörler gibi birçok konuya dikkat etmemiz gerekiyor. Peki çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı ?

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Çocuklar genetik yapıları itibariyle bağışıklık sistemi yetişkinlere oranla daha düşük gerçekleşmektedir. İlk doğduğu andan itibaren anne sütünden tutunda yapılan aşılara kadar vucudun dış saldırılara karşı korunulması amaçlanır. Çocukluk dönemlerinde enfeksiyonlu hastalıkların görünmesi bağışıklığın zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Çocuklarda ve bebeklerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için aşağıda yer alan uzman görüşlerini dikkate alınız.

Dengeli beslenmeye önem verin

Dengeli beslenme sadece çocuklar için değil yetişkinler içinde bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça önemlidir. Vücudumuz günlük yeterli besin kaynaklarını almadığında dışarıdan gelebilecek virüs ve zararlı bakterilere karşı savunmasız kalacaktır. Bu sebeple günlük rutin meyve-sebze tüketimi gerçekleştirmemiz gerekir.

çocuğun bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler
çocuğun bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir ?

1.Kefir

Çocuklarınıza günde mutlaka bir çay bardağı kefir içirin. Eğer kefirin tadından dolayı içmekte zorlanıyorlarsa sevdiği bir meyve püresi ile tatlandırmak kefir içimini kolaylaştırabilir. Kefir içerisinde bulundurduğu zengin besin değerleri ve prebiyotik özelliği sayesinde hem sindirim sorunlarını giderecek hemde güçlü bir bağışıklık sistemi sağlayacaktır.

2.Arı sütü

Günlük bir çay bardağı içirilen arı sütü 3 yaşın altındaki çocuklar için oldukça besleyici bir gıda takviyesi olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan arı sütünün içerisinde 1 çay kaşığı bal atarak etkisini arttırabilirsiniz. Arı sütünün içerisinde vücudumuz için en temel besin değerleri olan potasyum, kalsiyum,bakır, sülfür ve fosforun yanı sıra insan vücudunun üretemediği bazı aminoasitler içermektedir. Arı sütünün 3 yaşından büyük çocuklar için kullanımı tavsiye edilmemektedir.

3.Balık

Çocuğun bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir diyenler için haftada 2-3 kez tüketilen balık çocukların günlük derslerinde dikkat ve konsantrasyon sorunlarını azaltacağı gibi bağışıklık sorunlarını da en aza indirecektir. İçerisinde bulunan omega 3 ve selenyum sayesinde antioksidan özelliği sağlar ve bağışıklık seviyesini korur.

bağışıklık sistemini güçlendiren tarifler
bağışıklık sistemini güçlendiren tarifler

4.Yumurta

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi gıdalar tüketilmeli ? Zengin protein kaynakları dendiğinde akla ilk gelen besinlerden birisi olan yumurta çocuklar için tüketilmesi gereken olmazsa olmazlardandır. İçerisinde bulunan  A, D, E ve B12 vitaminleri sayesinde hem beyin gelişimine hemde bedensel gelişime katkı sağlar. Her sabah bir yumurtayı çocuğunuzun seveceği şekilde (omlet, haşlama, ya da menemen) hazırlayabilirsiniz.

5.Taze sebzeler

Bağışıklık sistemini güçlendiren yemekler dendiğinde mevsiminde taze sebze tüketimi içerisinde bulunan güçlü antioksidanlar sayesinde çocuğunuzu virüslere karşı koruyacaktır. Brokoli,ıspanak, karnıbahar, kış mevsiminde lahana, maydanoz, havuç, kabak, soğan, turp gibi sebzeler tüketilmelidir. Bu sebzeler tüketilirken gereğinden fazla su ile pişirmeyiniz aksi taktirde içerisinde bulunan B ve C vitaminleri bir miktar azalmaktadır. Sebze yemeklerini sevmeyen çocuklarınıza sebzeleri çeşitli soslarla sunabilirsiniz. Örneğin brokoliyi çiğ bir şekilde yoğurtla vermek içerisindeki acılığı bir miktar kıracaktır.

6.Meyveler

Güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardan biriside meyve tüketimidir. Burada önemli olan meyveleri tıp kı sebzeler gibi taze, mevsiminde tüketmek faydalı olacaktır. Çocuğunuzun beslenmesine koyacağınız farklı renklerdeki meyveler vitamin ve mineral açısından vücutta besleyici bir antioksidan görevi üstlenecektir. İçerisinde c vitamini oldukça fazla olan kiviyi tüketmek hem demir emilimini arttıracak hemde bağışıklık için güçlü bir meyve olacaktır. Kivinin üzerine 1 çay kaşığı süreceğiniz pekmez ile etkisini 2 kat arttırabilirsiniz. Bu açıdan çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren meyve yeme alışkanlığı edindirmek ileride oluşabilecek ciddi hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirici önemli bir faktör olacaktır.

en güçlü bağışıklık güçlendirici
en güçlü bağışıklık güçlendirici

7.Kekik

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren şurup arıyorsanız kekik tam size göre bir bitkidir. Yemeklerimizde baharat olarak kullandığımız kekik hem sindirim sistemini düzenler hemde bağışıklık sistemini güçlendirerek bronşit gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal bir şurup diyebileceğimiz kekiği 1 bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı kekik atarak yaklaşık 7-8 dakika demlemeye alın. Çay demlendikten sonra suyunu süzün ve içerisine etkisini arttırmak için içerisine 1 çay kaşığı bal atıp çocuğunuza iki günde bir içirin.

8.Zencefil ve Zerdeçallı Yoğurt

Zerdeçal ve zencefilin faydalarını bilmeyeniniz yoktur. Günlük bir çay kaşığı öğütülmüş zencefil ve zerdeçalı yoğun prebiyotik desteği olan 1 kase yoğurtla karıştırıp çocuğunuza yedirmek kış mevsiminde hastalıklara karşı savunmanızı arttırıcaktır. Eğer yoğurtla yediremezseniz kurutulmuş şekilde zencefil ve zerdaçalın çay halini 2-3 damla limon ile tüketimini sağlayabilirsiniz.

9.Muzlu yoğurt karışımı

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren karışımlar olarak ara öğünlerde çocuğunuza yedireceğiniz ev yapımı yoğurdu bir tane muzu ezip karışım sağlayarak güçlü bir prebitotik elde edebilirsiniz. Vücudumuz için zararlı organizmaları bu sayede yok eder sindirim sistemi sorunlarını da azaltmış oluruz.

10.Sarımsak ve soğan

Halk arasında doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsak ve soğanın tüketimi çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerin başında gelmektedir. İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde çocuğunuzu antiviral hastalıklara karşı koruma sağlar. Sarımsağı yemeklere koymak yerine çiğ tüketilmesi tavsiye edilir, rendelenerek yemeklere koyduğunuzda çiğ tüketildiği kadar etki etmemektedir.

sarımsağın bağışıklık sistem için faydaları
sarımsağın bağışıklık sistem için faydaları

Çocuğun Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı ?

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenme alışkanlıkları konusunda faydalı olabilecek besinleri yukarıda belirttik. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenme tek başına yeterli mi ? Beslenme alışkanlıkları dışında çocuğun bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir ?

Düzenli uyku bağışıklık sistemini koruyor

Çocuğun bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir ? Yaz tatilinden çıkan çocukların okul-kreş döneminde düzenli uykuya alışmaları zor olabilir. Uzmanlara göre düzenli uyku neredeyse beslenme alışkanlıkları kadar bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda önemli. Uyku esnasında büyüme hormonu, kas gelişimi, duyu gelişimi, vücut mekanizmalarının onarılması gibi işlevsel görevler gerçekleştirilmektedir. Her çocuğun kendine özel bir uyku saati olsa da uzmanlar yeterli uyku sağlanamaması durumunda vücudun yeterince kendini onaramadığı ve bağışıklık sistemi açısından hastalıklara karşı açık olunacağı belirtilmektedir. Okul çağındaki çocukların kendi başlarına karanlık bir odada uyumalarına ve uyudukları odada bilgisayar, cep telefonu, müzik çalar vb. elektronik aletlerin olmamasına özen gösterin.

Kahvaltıları atlamayın

Kahvaltılar vücut için en önemli öğündür. Aldığınız protein ve vitaminler gün boyu sizi virüs ve zararlı organizmalara karşı ayakta tutacaktır. Kahvaltıyı eksik yapıp diğer öğünleri yeterli derecede yapsanız bile bağışıklık sistemi açısından yeterli olmamaktadır. Kahvaltı öğününde yeterli besinler alınamadığı için gün boyu açlık hissi oluşabilmektedir. Bu sebeple dengeli beslenme açısından çocuklarınıza kahvaltının önemini belli ettirin.

Çocuklarınızı eve kapatmayın

Zamanı geldiğinde çocuklarınızı yeşillik ya da ormanlık yollara yürüyüş için çıkartabilir, güneşli ya da yağmurlu havalarda da refakatiniz eşliğinde dışarı çıkmasına izin verebilirsiniz. Temiz hava almaları bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Çocuğunuzu bu gibi havalarda mevsimine göre giydirmeniz uygun olacaktır. Günlük D vitamini alımı için güneşin zararlı olmadığı saatlerde ufak bir gezintiye çıkmak günlük D vitamini kotası için faydalı olabilir.

çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı
çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı

Aşıları zamanında yapın

Bebekler ve çocuklar yetişkinlere göre vucut direnci daha savunmasız olduğundan doğumundan itibaren gerekli aşıları ihmal etmeden zamanında yapınız. Özellikle bebeklerde aşıları yapılmazsa bağışıklık sistemi mikroplara karşı zayıf düşebilir.

Sigara içilen ortamlardan çocuğunuzu uzak tutun

Sigara içen kadar dumanına maruz kalan kişilerde de çeşitli üst solunum enfeksiyonları görülebilmektedir. Bu sebeple çocuklarınızı kapalı-havasız ve sigara içilen ortamlardan uzak tutmanızı öneririz. Kreşe giden ve sigara dumanına maruz kalan çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonları 2 katına kadar artış sağlandığı gözlenmektedir.

Bol sıvı tüketin

Vücudumuzun neredeyse 3/4 ünün su olduğu bir yapıda yeterli miktarda su tüketilmemesi zihinsel aktiviteler ve yorgunluk belirtisi oluşturabileceğinden gün içerisinde yapılan sıvı tüketimi insan sağlığı için zararlı toksinlerin atılmasında ve beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Grip gibi hastalıklara karşı korunmak için su tüketimini gün içerisinde belirli saatlere yaymak bağışıklık sistemi açısından önemli gerekliliktir.

Bebeklerde anne sütü önemi

Bebeklerin doğumundan 2 yıla kadar anne sütü ile beslenmeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Anne sütü bebeklerde bağışıklığı güçlendirmek için mucizevi bir besin kaynağıdır. İlk 6 aya kadar mutlaka anne sütünün bebeğe verilmesi gerekir. Anne sütünde bebeğin bağışıklık sistemi için protein, yağ, demir, vitamin gibi faydalı besinler bulunmaktadır.

bağışıklık sistemi için anne sütünün önemi
bağışıklık sistemi için anne sütünün önemi

El ve yüz yıkama alışkanlığı edindirin

Zararlı virüs ve mikroplara karşı koruma sağlanması açısından çocuğunuza mutlaka ellerini sabun ile en az 20 saniye yıkamasını alışkanlık haline getirtin. Hastalıklardan korunma yöntemi olarak el yıkama konusu önemini korumaktadır.

Tuzlu su çözeltisi ile ağız-burun gargarası

Evde yapacağınız bir bardak suya koyacağınız 2 çay kaşığı tuz karışımını ağız ve burundan çekerek tuzlu su çözeltisi ile solunum yolları enfeksiyonlarına karşı önlem almış olursunuz. Bebeklerde yapmak zor olsa da 5 yaş üstü çocuklarınızda haftada 2-3 kez uygulamak kış mevsiminde enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Spor yapmasını sağlayın

Spor yapmak ve düzenli egzersiz hareketleri insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çocuklarınıza da gün içerisinde yaşına göre çeşitli spor aktiviteleri yaptırabilir, bedensel gelişimine katkı sağlayarak bağışıklığını güçlendirebilirsiniz. Egzersiz yapmak vucutta kan dolaşımını arttıracağından bağışıklık sistemimiz açısından faydalı hücreler rahatlıkla dolaşım sağlayabilirler.

çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için spor yapmak
çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için spor yapmak

Çocuğun Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Bitkisel Yöntemler

Bağışıklığı güçlendirmek için şifalı bitkiler

Bildiğiniz üzere doğa bizlere hastalıkların çaresi adına bütün nimetlerini sunmakta. Son zamanlarda oldukça popüler olan alternatif tıp bilimi insan sağlığı açısından oldukça faydalı gelişmelere sebep olmaktadır. Kış aylarında çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için çeşitli bitkisel yöntemler uygulanabilir, bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Ekinezya çayı
  • Andrographis bitkisi
  • Yeşilçay
  • Ihlamur ve limon
  • Kuşburnu
  • Propolisli nar suyu karışımı

Yukarıda belirtilen çayları günlük belirli dozdan daha fazla tüketmek çocuklarda ve yetişkinlerde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden çocuklarda yeterli doz kullanımını doktor eşliğinde yapınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here