Ana sayfa Sağlık Cerrahi Maske Koronavirüsten Korur mu ?

Cerrahi Maske Koronavirüsten Korur mu ?

401
0
Cerrahi Maske Koronavirüsten Korur mu
Cerrahi Maske Koronavirüsten Korur mu

Dünyanın gündemi olan koronavirüs bütün herkesi tehdit ediyor. Peki bu tehdite karşı hangi önlemleri alıyorsunuz ? Cerrahi Maske Koronavirüsten Korur mu ? Corona virüs şüphesi ülkemizde resmi olarak açıklandıktan sonra toplu taşıma ve kalabalık alanlardan uzak durma çağrıları yapılıyor. Peki kalabalık içerisinde Corona virüsten korunmak için maske çeşitleri nelerdir ? Maske n95 işe yarar mı ? Maske 3m işe yarar mı ?

Cerrahi Maske Nedir ?

Cerrahi maske nedir ? Sağlık personelinin solunum izolasyonunda kullandıkları ve N95 maddesi içeren maske türlerine cerrahi maske adı verilmektedir. Cerrahi maskeler ameliyatlarda ve sağlık personelinin hasta ile temas etmemesi için kullandığı maskelerdir.

cerrahi maske n95 maske
n95 maske

Cerrahi Maske Koronavirüsten Korur mu ?

Son zamanlarda birçok kullanıcının arama hedefi olan Cerrahi Maske Koronavirüsten Korur mu ? sorusu insanların aklını kurcalamaya devam ediyor. Cerrahi maskelerin diğer maskelere oranla %70 daha fazla virüsten koruduğuna dair uzmanların görüşü belirtiliyor. Uzmanlar korona virüsden korunmak için şuan sadece cerrahi maske olan n95 maske tipini önermektedir.

Virüslerin boyutu genel olarak 3 mikron büyüklüğündedir. Bu sebeple maskeler %100 bir koruma sağlamaz ancak kullanılması salgın hastalığın yayıldığı zamanda büyük fark yarattığını uzmanlar anlatıyor.

Fakat burada önemli olan bir soruda şudur. Cerrahi maske (n95 maske) korana virüsten korunmak için yeterlimidir ? Bu konuda çeşitli spekülasyonlar olmakla birlikte uzmanların çoğu 3m maske yerine n95 maskenin 3 katmanlı oluşu ve içerisindeki emici bezler sayesinde ağız yoluyla bulaşan mikropik rahatsızlıklardan büyük oranda koruduğunu ifade ediyor.

Fakat yapılan araştırmalara göre toplu taşıma araçlarında bir başkasının dokunduğu yere sizde dokunup ardından elinizi yüzünüze ve gözünüze sürdüğünüz anda mikrop size bulaşabilir ve burada kullanmış olduğunuz cerrahi maske tek başına işe yaramayabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu Cerrahi Maske Koronavirüsten Koruyor mu sorusu yerine kişilerin kendi kişisel el temizliğine dikkat etmesi ve sık sık dezenfektanlarla temizlenmesine önem vermesi gerekmektedir.

Cerrahi Maske Koronavirüsten Korur mu ?Cerrahi Maskeler Nerede Satılıyor ?

Cerrahi maskeler iş güvenliği sektöründe satış yapan birçok mağaza bulunuyor. Fakat son zamanlarda koronavirüsünden dolayı maske satışlarının patlama yapmış olması sebebiyle ne e-ticaret şirketlerinde ne de mağazalarda bulunabiliyor. Bulduğunuz zamanda da fiyatları bir hayli yüksek olabiliyor.

Maske 3m işe yarar mı ? sorusu ise insanların aklını kurcalıyor.

3m Maske Nedir ?

İnsan sağlığını korumak amaçlı genelde işletmelerin kullandığı toz ve koku engelleyici maskelere 3m maske denir. Anlayacağınız üzere 3m maske virüs için yeterli değildir. İşletmelerin almış olduğu bu tür önlemler çalışanları açısından uzun vadede olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here