Ana sayfa Sağlık Cadı Fındığı Nasıl Kullanılır Cilde Faydaları

Cadı Fındığı Nasıl Kullanılır Cilde Faydaları

1247
0
cadı fındığı nasıl kullanılır
cadı fındığı nasıl kullanılır

Doğanın bize sunmuş olduğu harikalardan birisi olan adı pek duyulmamış cadı fındığı yağı (Hamamelis) diğer bir adıyla sihirli ceviz; daha çok kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Kökeni Avustralya’ya dayanan bu mucizevi bitki ciltteki tahrişlere ve cilt raharsızlıklarına karşı iyi geldiği bilinmektedir. Cadı fındığı nasıl kullanılır, cadı fındığı yüze nasıl sürülür ve cadı fındığı yağı cilde faydaları konularını sizler için yazımızın devamında derledik.

Cadı Fındığı Nedir Ne İşe Yarar ?

Cadı fındığı yağı nasıl kullanılır ? Ciltteki tahrişlere ve kızarıklara karşı birebir çözüm olan yağ, birçok eczanede ve güzellik merkezlerinde aloe vera jelinin içinde karışmış halde bulunur. Bazende ayrı olarak cadı fındığı yağı toniği satılmaktadır. Kadın ya da erkek farketmeksizin kullanılabilen cadı fındığı yağı traş sonrası ya da maske şeklinde kullanılabilmektedir.

Çay Ağacı Sabunu Nedir ? Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir ?

İnsanların merak ettiği cadı fındığı neye iyi gelir, cadı fındığı nedir ne işe yarar sorusunu sizler için yazımızın devamında cevalıyoruz.

cadı fındığı cilde faydaları
cadı fındığı cilde faydaları

İçerisinde bol miktarda Oleik Air, Linoeik Asit, Palmitoleik Asit , Omega 3, Omega 6 ve Omega 7 bulunduran cadı fındığı yağı kozmetik sektöründe kullanıldığı gibi yemeklerde de kullanılabiliyor. Hemoroid hastalıklarında, cildin nem oranını dengelemede ve kanser tedavisinde önemli derece rol oynadığı bilinmektedir.

Cadı Fındığı Nasıl Kullanılır ?

Cadı fındığı yağını kullanarak yüz temizleme işlemini aşağıdaki uygulama listesini adım adım uygulayalım:

  • Öncelikle ılık bir suyla yüzümüzü su çarpıp elimizde varsa yüz teleme jelini ufak dokunuşlarla yüzümüze yedirelim.
  • Daha sonra serin suyla yüzümüzü bastırmadan yıkayıp yumuşak ve temiz bir havluyla yüzümüzü kurulayalım.
  • Cadı fındığı yağının yüzünüzde nasıl bir etki yaratacağından şüphe duyuyorsanız bir miktar cadı fındığı yağını çenenizin yanına sürerek 5-10 dakika bekleyin ve etkileşimi kendi gözlerinizle görün. Eğer bu esnada ciltte beklenmeyen bir etki (kızarıklık,tahriş vs.) görülürse kullanmaktan vazgeçin.
  • Makyaj pamuğuna 4-5 çay kaşığı cadı fındığı yağı damlatarak yüzünüze yavaş hareketlerle sürmeye başlayın.
  • Yüzünüzde birkaç dakika ıslaklık hissedebilirsiniz etkileşime girdiğinde hızlıca kurumaya başlayacaktır.
  • Cildinizde özellikle tahriş ve kızarık olan ve yağlı bölgelere yoğunlaşın.

Dekolte Sivilceleri Nasıl Geçer En İyi Çözüm

Cadı fındığı yağı ilk kullanıldığında günde 1 defa uygulayabilirsiniz. Bu cildinizin yağ ile tanışmasını sağlayacak ve cildinizin tepkime durumunu göstericektir. Yağın cildinizdeki etkilerini gördüğünüzde günde 2 defa uygulama yapabilirsiniz.

cadı fındığı neye iyi gelir
cadı fındığı neye iyi gelir

Cadı Fındığı Maskesi Nasıl Yapılır ?

Yukarıda cadı fındığı cilde faydaları nelerdir, ve nasıl kullanılır konusunu sizler için inceledik. Yağın bu kullanımı dışında cadı fındığı yüz temizleme için diğer bitkisel ürünlerle karıştırarak kendinize maske hazırlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın:

1 tatlı kaşığı cadı fındığı yağını (cildiniz kuruysa 2 tatlı kaşığı) balla karıştırın. Eğer cildiniz yağlıysa bu karışıma 1 adet yumurtanın beyazını ekleyebilirsiniz. Yaptığınız karışımı cildinze sürün ve 15-20 dakika kadar bekletin. Ardından maskeyi çıkarmak için serin suyla yüzünüzü yıkayın ve yumuşak dokunuşlarla cildinizi kurulayın. (Maskeyi çıkartırken cildinizi ovmayın bu size zarar verebilir)

Ardından cildinizi nemlendirmek ve gözenekleri sıkılaştırmak için aktarlarda ve eczanelerde satılan cadı fındığı losyonu sürün. Bu losyon cildinizi rahatlatacak ve tahriş olan yerleri tedavi edicektir.

Uyarı: Hamilelerin kullanmasına yönelik zararlı bir etki görülmemekle birlikte doktorunuza danışmadan hamilelerin kullanması yan etki gösterebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here