Ana sayfa Sağlık Aynısefa Faydaları, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar ?

Aynısefa Faydaları, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar ?

1222
0
aynısefa faydaları nelerdir
aynısefa faydaları nelerdir

Bahçelerimizi rengarenk süsleyen bitkilerden biri olan aynısefa Asteraceae familyasından gelen bir bitki türüdür. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişebilmesine rağmen ana coğrafyası daha çok Avrupa kıtasındaki akdeniz ülkeleridir. Sarı ve turuncu renkli yapraklarıyla nergis çiçeğine benzeyen aynısefa bitkisi tıp alanında birçok ilacın hammaddesi olarakta kullanılmaktadır. Aynısefa bitkisi içeriğinde bulunan antifungal ve antiinflamatuar etkisi sayesinde birçok rahatsızlığın giderilmesinde güçlü bir etki göstermektedir. Bitkinin bütün yapraklarını kullananların yanı sıra toz haline getirip çeşitli şekillerde krem, şampuan ya da yağ şeklinde kullanımı bulunmaktadır. Krem ve sabun olarak kullanıldığında vücutta yaraları ve cilt tahrişlerini önleyen birtakım etkileri bulunmaktadır. Aynısefa kozmetik ürünlerinde kullanıldığı gibi aynısefa bitkisi çayı şeklinde de tüketilebilmektedir. Düzenli tüketildiğinde vücutta birçok rahatsızlığın giderilmesinde önemli rol oynayan doğanın bize sunduğu mucizevi bitkilerden biri olan aynısefa çayı faydaları nelerdir, aynısefa nasıl kullanılır, aynısefa bitkisi ne işe yarar bu yazımızda sizler için tüm detaylarıyla anlattık…

Aynısefa bitkisi nedir ? Yüzyıllardır eski çağlardan beri çin tıbbında da yer edinen aynısefa bitkisi taze ve güçlü bir aromaya sahip bir bitkidir. Bitkinin yaprakları bitkisel alternatif tıp ve kozmetik sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır. Halk arasında birçok kişinin kadife çiçeği ile karıştırmasına rağmen kendine özgü yapısıyla egzema ve deri hastalıklarına karşı faydası uzmanlar tarafından onaylanmaktadır. Aynısefa faydaları nelerdir, aynısefa neye iyi gelir, aynısefa nasıl tüketilmeli ?

Aynısefa Faydaları

Neredeyse bütün akdeniz iklimi topraklarında yetişebilen aynısefa bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Daha çok vücutta deri ve cilt rahatsızlıkları için aynısefa kremi ve yağı kullanılmakta ve bunun yanında bitki çayları tüketilmektedir. Aynısefa yaprakları 5 farklı bileşen içerir. Bu bileşenler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda vücutta antioksidan koruma sağladığı ve cildi yatıştırdığı gözlemlenmiştir. Cilt problemlerinin tedavisinin dışında vücuda birçok faydası bulunan aynısefa faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Cildi gözle görülür bir şekilde iyileştirir ve pürüzsüz olmasını sağlar.
  • Aynısefa kremi cilt dokusunu besler ve kuruyan cildin yaşlanmasını önler.
  • Böcek ısırıkları, ciltteki kabarcıklar, cilt kesikleri ve uçukların tedavi edilmesinde kullanılır.
  • Aynısefa çiçeği yazın oluşan güneş yanıklarını da önler.
  • Sindirim ve bağışıklık sistemini düzenler ve korur. (Ülser, mide ekşimesi ve bağırsak sorunlarına karşı etkilidir.)
  • Yapılan bazı araştırmalar sonucunda bağırsak sağlığı ile depresyon bağlantısı üzerinde durmaktadır. Aynısefa bitkisi bağırsak sağlığını düzenlediği için çeşitli sindirim sistemi problemlerini çözerek zihinsel arınmayı arttırdığı üzerinde çalışmalar bulunmaktadır.
  • Kas kramplarını azaltma, ishal ve çeşitli spazmlarda faydalı olduğu gözlemlenmiştir.
  • Yapılan araştırmalar 15 gün boyunca aynısefa kremi kullananların dudaklarında soyulmaların azaldığı gözlemlenmiştir.
  • Kadınlarda vajinal deri rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
aynısefa çiçeği nedir
aynısefa çiçeği nedir

Aynısefa Nasıl Kullanılır ?

Aynısefa çayı

Aynısefa bitkisi çayı faydaları nelerdir ? Aynı sefa bitkisinin en çok kullanılan yollarından birisi çay olarak tüketilmesidir. Yapmanız gerekenler aktarlardan alacağınız taze kurutulmuş ya da toz haline getirilmiş aynısefa bitkisini 15-20 dakika kaynayan suda demleyiniz. İsteyenler demlenen çayı süzüp içebilir ya da ağızdaki yaralar için soğutup gargara olarak kullanabilir. Aynısefa bitkisi çayının göz enfeksiyonlarında iyileştirici bir kompress olarak kullanıldığı da görülmektedir. Dileyenler aynısefa çayının içerisinde aromalandırmak için limon ya da bal sıkabilirler.

Aynısefa kremi faydaları

Derinin kollajen üretimini arttırarak cildi daha genç ve sıkı hale getirir. Alacağınız aynısefa kremini uçucu esansiyel yağlarla birleştirerek cildinize sürebilirsiniz. Cildinize süreceğiniz aynısefa kremi ya da aynısefa yağı sayesinde ciltteki yara ve kızarıklar azalacaktır. Bazı kişilerin sedef hastalığı için aynısefa yağı kullandığı gözlemlense de bu yönde faydalı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt görülmemiştir.

aynısefa nasıl kullanılır
aynısefa nasıl kullanılır

Aynısefa Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir ?

Tüm şifalı bitkiler gibi aynısefa bitkisinin de fazla ve yanlış kullanımı sonucunda beklenmeyen yan etkiler görüşebilir. Bu nedenle yara ve yanıkların tedavisinde aynısefa bitkisini doktor kontrolünde gerçekleştirmelisiniz. Papatya türü çiçeklere alerjisi olanların kullanmamaları tavsiye edilmektedir. Deride kızarıklık ve döküntü gibi olası yan etkiler meydana geldiğinde en yakın sağlık kuruluşuna müracat ediniz.

Ayrıca hamile annelerin kullanımında sakıncalı olarak görülen aynısefa bitkisini hamile kalma çabası içerisinde bulunan kimselerinde kullanmaması gerektiği yönünde tavsiye kararı bulunmaktadır. Aynısefa bitkisinin yan etkileri konusunda diğer ilaçlarla herhangi bir etkileşime girmediği fakat diyabet hastalarının doktor kontrolünde kullanmaları gerektiği belirtilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here