Ana sayfa Sağlık Alkali Su Nedir Faydaları Nelerdir

Alkali Su Nedir Faydaları Nelerdir

213
0
alkali su nedir
alkali su nedir

Sağlıklı yaşam için fiziksel ve ruhsal durumumuz bizler için oldukça önemlidir. Fiziksel olarak formumuzu korumak ve vücudumuzun yıpranmaması için çeşitli spor aktiviteleri, besleme & diyet listeleri ve çeşitli zayıflatıcı kürler deneriz. Aslında bizlere birçok sağlık sorunlarının çözümü doğada olduğu gibi saf haliyle sunulmuştur. Sağlıklı yaşam dediğimizde hayatımız için olmazsa olmaz konulardan birisi olan su tüketimi oldukça hayati öneme sahiptir. Sağlıklı bireylerin gün içinde ortalama 2 litre su içmesi tavsiye edilir. Peki içtiğiniz her su faydalı mıdır ? İçtiğiniz suların ph değerlerine hiç baktınız mı ? PH değerleri dendiğinde son zamanlarda oldukça popüler olan alkali su nedir meselesine değinmek istiyorum. Birçok kişinin arama motorlarında zayıflatan su, sağlıklı yaşam için alkali su aramalarını yaptığını gördüm. Konu hakkında sizlere alkali su faydaları nelerdir, alkali su zayıflatır mı, alkali su ne işe yarar ve alkali su nasıl yapılır sorularına cevap vereceğim.

Alkali Su Nedir ?

Marketlerden almış olduğunuz suyun ph değerlerine baktığınızda çoğunun 6.5 ile 7,5 arasında olduğunu göreceksiniz. Ph değeri suyun içerisinde hidrojen miktarını göstermektedir. Eğer suyun ph seviyesi 7 nin üzerindeyse bazik su olduğunu yani içerisindeki hidrojen miktarının çok olduğunu bizlere söylemektedir ve bu durumda alkali sudan söz edilir. Suyun ph değeri 7 nin altında ise su bazik olur ve bu durum hidrojen miktarının az olduğunu belirtir. İçtiğiniz suyun ph değeri 7 ise bu durumda nötr durumdan bahsedilir.

Birçok kişi tarafından mucizevi su olarak bilinen alkali su nedir ? Evde alkali su nasıl hazırlanır ? Alkali sular vücudumuzda ph seviyesini dengelemekten tutunda vucudumuzdaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına kadar birçok faydası bulunmaktadır. İşyerinizde ya da evinizde pratik uygulamalarla ph seviyesi düşük olan suyu alkali yapabilirsiniz.

alkali su nasıl ölçülür
alkali su nasıl ölçülür

Alkali su ne demek ? İçtiğimiz sular sizce ne kadar doğal ? Market raflarında gördüğünüz bütün suların doğal kaynak suyu diye reklamlar yaptığını görmüşsünüzdür. Peki sizce hepsi gerçek mi ? Bir suyun alkali olabilmesi için içerisindeki ph seviyesinin minumum 7 nin üzerinde olması gerekmektedir. İçtiğimiz sular vücudumuzun direnci için içerisinde birçok mineral ve vitamin içermesi gerekmektedir. Fakat gerçekte malesef ki öyle değil. Bu yüzden hayatımız için olmazsa olmaz gıdalardan birisi olan su tüketimi gerçekleştirirken suyun alkali olup olmamasına daha doğrusu ph derecesine dikkat edelim.

Peki alkali su teorisi gerçekten işe yarıyor mu ? Alkali su iyonize edilmiş su anlamına gelmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi suyun ph seviyesinin arttırılması işlemidir. Musluk suyu alkali midir ? Evlerinizden akan musluk suyu ortalama 7 yani nötr olarak bilinirken 8-9 seviyeleri alkali su olarak tanımlanır. Vücutlarında asit dengesi sorunu yaşayan kimseler için asidi nötralize etme işlevini gerçekleştirir. Alkali su genelde vücudun ph seviyesini dengeleyen sebze ve meyveler yenmediğinde tüketilmesi istenir. Annals of Otology, Rhinology & Laryngology’de yayınlanan bir makaleye göre ph derecesi 8.8 olan alkali su midedeki reflüyü yatıştırmaya yardımcı olabilir. Sebebi ise daha yüksek ph derecesi gıdaların mide içerisinde parçalanmasını kolay hale getirir ve mide asidi oluşmasını engeller. Peki evde alkali su yapımı nasıl olur ?

Alkali Su Nasıl Yapılır ?

Alkalilik durumu suyun içerisindeki hidrojenin yeterli miktarda olup olmadığını kontrol eder demiştik. Ph seviyesi dediğimiz kısaltmada yer alan H hidrojeni temsil etmektedir. Alkali su ph seviyeleri 7-14 arasında seyretmektedir. Suyun asidik ya da bazik olması durumuyla ilgili örnek vermek gerekirse limon, mide asidi veya domates gibi 7.0’dan daha düşük bir ph derecesine sahiptir. Deniz suyu, magnezya sütü ve amonyak ise ph olarak yaklaşık 7.4 seviyelerindedir ve alkalidir diyebiliriz. İçtiğiniz su içerisine kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi minerallerin eklenmesiyle ph seviyesi 8-9 aralığına gelip alkali sayılmaktadır. Suyumuzu alkali yapmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Gelin şimdi beraber alkali su nasıl yapılır ve alkali su ne işe yarar inceleyelim.

Karbonat ile alkali su nasıl yapılır ?

1,5 litrelik suya atacağınız 1 çay kaşığı karbonat ile suyunuzu alkali hale getirebilirsiniz. Hazırlayacağınız karbonatlı suyu iyice karıştırın 1-2 saat bekletin ve ardından içebilirsiniz. Karbonat kullanırken bazı karbonat türleri yan etki yapabilmektedir. Bunlardan özellikle ingiliz karbonatı bazı kişilerde yan etki yaptığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple ingiliz karbonatı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.

karbonat ile alkali su yapımı
karbonat ile alkali su yapımı

Limonla alkali su nasıl yapılır ?

2 litrelik suya bir adet dilimlenmiş limonu atınız. Limonlu suyu 8 saat beklettikten sonra içerisine 1 çay kaşığı deniz tuzu ilave edin iyice karıştırın. Yapmış olduğunuz karışım suyunuzun ph değerini arttıracak ve alkali hale getirecektir.

limonla alkali su yapımı
limonla alkali su yapımı

Alkali Su Faydaları Nelerdir ?

  • Alkali su daha bazik bir yapıda olduğundan vücudumuzun asit oranını ayarlar.
  • Vücudumuzdaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını ve sindirim sistemini düzenler.
  • Su cildimizi besler ve yaşlılığı engeller.
  • Ph seviyesi dengelendiğinden ve vücudumuzdaki serbest radikalleri engellediğinden dolayı bağışıklık sistemi güçlenir.
  • Ödem ve şişkinlik oluşumunu engeller.
  • Vücuttan toksinleri atma ve ödemi engellediğinden dolayı zayıflamanızı kolaylaştırır.
  • Kemiklerin güçlenmesinde büyük rol oynayan magnezyum ve kalsiyum içerir.
  • Vücudun kanser direncini arttırır.

Alkali Suyun Yan Etkileri Nelerdir ?

Alkali suyun yan etkileri var mıdır ? Doğada bize sunulan birçok şeyin faydaları olabileceği gibi fazla tüketilmesi sonucunda yan etkileri de olabilmektedir. Alkali suyun fazla tüketimi ise vücudun asit dengesini bozarak midedeki yararlı bakterilerin ölmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra vücutta biriken aşırı alkalin birtakım cilt problemlerine ve gastroenterolojik sorunlar yaratabilir. Bu sebeple alkali su tüketimine başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here