Ana sayfa Sağlık Agorafobi Tedavisi Nasıl Yapılır Agorafobi Belirtileri Nelerdir

Agorafobi Tedavisi Nasıl Yapılır Agorafobi Belirtileri Nelerdir

387
0
agorafobi tedavisi
agorafobi tedavisi

Toplumumuzda artan virüs ve salgın hastalıklar sonrasında birçok kişi paniğe kapılıyor. İnsanların hayatlarında yaşamış olduğu birçok problem ileriki hayatlarında psikolojik ve fiziksel yönden rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Bunlardan biriside agorafobi rahatsızlığı olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda gündem olan agorafobi nedir, agorafobi tedavisi, agorafobi belirtileri nelerdir sorularına sizler için cevap veriyoruz. Peki agorafobi tedavisi nasıl yapılır yazımızın devamını okuyunuz…

agorafobi nedir
agorafobi nedir

Agorafobi Nedir ?

Agorafobi son zamanlarda aratılan en çok rahatsızlıklardan birisi oldu. Küresel salgınların artması sonucunda insanların kapalı ortamlarda yaşamını devam ettirmesi sonucu birçok insan agorafobi nedir, agorafobi tedavisi nasıl olur sorgulama yapmaya başladı. Agorafobi kişinin otobüs,uçak, metro tünelleri, avmler gibi kapalı alanlarda kalmasıyla kalp ritminin normal atış hızından daha fazla hareket göstererek bulundukları ortamdan rahatsız olma ile anksiyete bozukluğu olarak açıklanmaktadır.

Agorafobi (kapalı alan korkusu) olan kişilerin bu rahatsızlıklarının anne-babadan geldiğini düşünenlerin yanı sıra klasik şartlanma yoluyla öğrenilmiş bir davranış olduğunu ileri süren uzmanlarda bulunmaktadır. Agorafobi rahatsızlığı bulunan kişiler kapalı alan korkusu yaşadıklarında kendilerini kalp krizi geçiriyormuş hissine kapılırlar.

Yapılan araştırmalar neticesinde rahatsızlığın kadınlarda erkeklerden 2 kat daha fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi olarak ise aile içi şiddet, ölüm, ayrılık ya da boşanma gibi konuların yaşanması olarak görüldü. Bilim insanları agorafobi rahatsızlığının daha çok kişinin kendine olan özgüvencinin yitirildiği durumlarda, kendi işini yapamayan, hayatını çekip çeviremeyen kişilerde daha sık rastlandığının altını çiziyor.

Agorafobi tedavisi nasıl yapılır agorafobi belirtileri nelerdir yazımızı okumaya devam ediniz…

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi’nden Uzm. Klinik Psikolog Serkan Elçi konuyla ilgili:

“Çoğu insan bazı şeylere karşı korku yaşamaktadır. Bunlar; doğaüstü varlıklar, hayvanlar veya evde yalnız kalmak gibi şeyler olabilir. Agorafobi ise kelime anlamı olarak alan korkusu anlamına gelmektedir. Bu korku, kişinin bir alana sıkışmış hissi yarattığı, utanılacak bir duruma düşecekmiş gibi düşündüğü, panikleyip, bulunduğu ortamdan çıkamayıp, kaçamayacakmış gibi gelen bir anksiyete bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Kontrolü kaybedip delirecekmiş gibi, kalp krizi geçirecek hatta ölecekmiş gibi düşüncelere sebep olmaktadır. Bu hale vardığında da kimsenin kendisine yardım edemeyeceğini düşünmektedir. Kişi bu düşünceyle beraber ya evden dahi çıkmak istememekte ya da yanında güvendiği birinin varlığını istemektedirifadelerini kullandı.

Agorafobi Belirtileri Nelerdir ?

  • Kişi evden tek başına çıkmakta zorlanıyorsa
  • İnsanların olduğu kalabalık ortamlara giremiyorsa
  • Tünel, toplu taşıma araçları,MR cihazları, asansör yada uçak gibi kapalı alanlara girmekte zorlanıyorsa
  • Yukarıdaki alanlara girdiğinde fenalaşıp bayılacağını düşünüp bu ortamdan çıkamayacağını düşünüyorsa
  • Gün içerisinde gelecek kaygısı yaşıyorsa ve bu iş hayatını, aile ilişkilerini etkileyecek şiddette gerçekleşiyorsa ve bu endişleri kontrol altında tutamıyorsa
  • Bu saydığımız bütün sebepler 6 ay ve daha uzun süreli gerçekleşiyorsa

bu durumda agorafobi rahatsızlığının varlığından söz edilebilir ve agorafobi tedavisi birey için başlatılabilir.

Uzmanlar hastalığın belirtileri olarak obsesif kişilik özelliklerinin yoğun olduğu kişilerde daha fazla agorafobi rahatsızlığının belirtileri olabilceği görüşünde. Temel sorun olarak kişinin kontrolü kaybetmesindeki düşünce olduğu dile getiren uzmanlar kişi yapacağı işlerde kontrolün sürekli kendisinde olduğunu bilmek isteyen mükemmeliyetçi özellikler sergileyen obsesif kişiler hastalığın en sık yaşandığı bireyler olarak görüldüğünü belirtiyor.

agorafobi tedavisi
agorafobi tedavisi

Agorafobi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kişinin öncelikle agorafobi tedavisi uygulamadan önce kendisinde bu rahatsızlığın olup olmadığını anlayabilmesi için yukarıda saymış olduğumuz belirtileri taşıyıp taşımadığını kontrol etmesi ve eğer böyle bir düşüncesi varsa kademeli olarak rahatsızlığı yenebileceği bilgisi paylaşılıyor.

Fakat tanı konulabilcek düzeyde olan hastalar agorafobi tedavisi için mutlaka uzman psikiyatrik destek alması öneriliyor. Tedavi süresince en yaygın kullanılan yöntem olarak ise karşımıza “bilişsel davranışçı terapi” çıkıyor. Bu tedavi yöntemi ile kişinin kapalı alan korkusunu yaşatacak fiziki şartları tanıyabilir, kaygılarının sebeplerini anlayabiliyor ve kişinin bu rahatsızlığın üstesinden nasıl gelinebilceği üzerinde duruluyor.

Bilişsel davranışçı tedavisinin yanında son zamanlarda oldukça sık kullanılan bir diğer yöntem ise EMDR terapisidir. Bu tedavi yöntemiyle kişinin negatif düşüncelere sahip olduğu konular ele alınır ve kişi bu düşünceye karşı nötrleştirilir.

Agorafobi tedavisi için kullanılan diğer bir tedavi ise sanal gerçeklik gözlükleri tedavisidir. Kişi bu sayede kendini asansör, uçak yada metro tünelinde hissediyormuş gibi o an yaşatılır ve o esnada bu kaygılar kontrol altına alınmaya çalışılır.

Uzmanlar agorafobi tedavisi uygulama yöntemlerinden biriside kişinin verilen egzersizleri düzenli bir şekilde yapması ve bu süreç içerisinde alkol ve bağımlılık yapıcak maddelerden uzak durması gerektiğini belirtmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here