Ana sayfa Sağlık 11 Nisan Dünya Parkinson Günü Resimleri Parkinson Hastalığı Nedir

11 Nisan Dünya Parkinson Günü Resimleri Parkinson Hastalığı Nedir

611
0
dünya parkinson günü
dünya parkinson günü

Parkinson hastalığı temelde hareket bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Dünya parkinson günü parkinson hastalığıyla ilgili olarak toplum bilincini ve farkındalığı arttırmak adına her yıl 11 nisan tarihinde Dünya parkinson hastalığı günü olarak anılmaktadır. Sizlerde bu günde hastalık bilincini toplumumuzda göstermek adına sosyal medya aracılığı ile Dünya parkinson günü resimleri paylaşabilir insanların parkinson hastalığı konusuna daha duyarlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Dünya Parkinson Günü

Dünyada artan yaşlılığa bağlı olarak 10 milyonun üzerinde parkinson hastasının olduğu tahmin ediliyor. Ülkelerdeki düşük doğum oranları sebebiyle artan yaşlı nufüs parkinson hastalığı için oldukça yüksek bir tehdit oluşturuyor. Uzmanlara göre ülkemizde de 150 bin civarında olan parkinson hastalığı ileriki yıllarda patlama yapılcağı tahmin ediliyor.

Parkinson hastalığında diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken tedavi hastalığın ileriki yaşlarda yaşam kalitesini arttırma konusunda oldukça fayda sağlayabiliyor. Bu nedenle parkinson hastalığına karşı toplumsal bilinci geliştirmek için her yıl 11 Nisan Dünya Parkinson Günü olarak anılmaktadır.

Parkinson hastalığını orta ve ileri yaşta olan kişilerde başladığını belirten uzmanlar beyin hücrelerinde gerçekleşen kaybın alzheimerdan sonra en sık görülen ikinci nörodejeneratif hastalık olduğunu vurgulamaktadır.

Parkinson Hastalığı Belirtileri

  • Hastalığın ilk belirtileri olarak enterik sinir sistemi koku yollarında ortaya çıkan bozuklık,
  • Yavaş ufak adımlarla yürüme yada ayak sürüyerek yürüme
  • Ağızdan salya sızması ve yutkunma güçlüğü
  • Konuşurken jest ve mimiklerdeki kayıp
  • Koku duyusu kaybı veya azalması,
  • Uyku bozuklukları ve kabızlık,
  • İlerlemiş aşamada ise titreme ve hareketlerde yavaşlama

gibi belirtiler görülmektedir.

Hastalığın genellikle 60 yaş ve üstü kişilerde daha belirgin olduğunu belirten uzmanlara göre genç yaştada nadir olarak hastalığa dair belirtiler izlenebilmekle birlikte erkeklerde daha sık görüldüğü söylenmektedir.

Türk Nöroloji Derneği Hareket Bozuklukları Çalışma Grubu Moderatörü ve Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raif Çakmur konuyla ilgili:

“Eğer hepimiz 100 yaşının üzerine kadar yaşayacak olursak muhtemelen bu hastalıkla karşı karşıya kalacağız. Bugün için ülkemizde 150 bin civarında Parkinson hastası olduğunu tahmin etmekteyiz. Ülkemiz hızla yaşlanan toplumlar arasında sayılmaktadır. Artan yaşlı nüfusa bağlı olarak önümüzdeki yıllarda ülkemizde Parkinson hastalığında da bir patlama yaşanacağını tahmin edebiliriz. Başka bir deyişle önümüzdeki yıllarda Parkinson hastalığı ile daha çok uğraşmak zorunda kalacağız. Bu hastalıkla ilgili olarak toplumun daha bilinçli olması gerekiyor” dedi.

Dünya Parkinson Günü Resimleri

11 nisan parkinson hastalığı günü
11 nisan parkinson hastalığı günü
11 nisan parkinson hastalığı günü
11 nisan parkinson hastalığı günü
11 nisan parkinson hastalığı günü
11 nisan parkinson hastalığı günü
parkinson
parkinson

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here