Ana sayfa Popüler Yazılım Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılım Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır?

157
0
Yazılım Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılım mühendisliği nedir? Son zamanlarında iddialı mesleği olan yazılım mühendisliği ne işe yarar? Hayatına yön verme aşamasında olanlar meslekleri araştırır. Teknoloji çağında yaşadığımızdan Yazılım mühendisliği en çok araştırılan mesleklerdendir. Mesleğin detaylarını anlatmadan önce yazılım mühendisliğinin ne olduğunu öğrenelim. Teknolojik cihazlarda kullanılan çeşitli yazılımların planlanma, projelerinin geliştirilmesi, test edilmesi ve analizi aşamalarında aktif rol oynayan mühendisliktir.

Yazılım mühendisi olmak isteyen kişilerin en az 4 yıllık lisans eğitimini tamamlaması gerekir. Ülkemizdeki yazılım mühendisliği eğitimini İngilizce veren üniversiteler var. Yazılım mühendisliğini bitirenlerden beklenen özellikler vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Problemleri çok seri bir şekilde çözebilme, analitik düşünme kabiliyetine sahip olma
 • Sıfırdan proje geliştirme ve planlama yeteneği
 • Yeniliklere açık, üretici, iletişim gücü kuvvetli
 • İngilizce okuma, yazma, konuşma ve anlamanın iyi ve ileri seviyede olması
 • Yazılım ve programlama dillerinden biri üzerinde uzmanlaşma

Yazılım Mühendisliği Ne İş Yapar?

Günümüzde birçok iş teknolojik cihazlarla ilerlemekte. Yaşanan pandemi sırasında birçok meslek, işlerini uzaktan ve elektronik cihazlar üzerinden yaptı. Cihazlardaki çeşitli yazılımlar olmasaydı pandemi döneminde birçok kişi çok daha fazla zarara uğrardı. Geliştirilen cihazlar yazılımlar olmadan pek bir işe yaramaz. Bundan dolayı yazılımların hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Yazılım mühendisleri hayatımızda öneme sahip olan bu yazılımları yaparlar.

Mühendisler, yazılımı aktif olarak kullanacak olan kişilerle iletişim içinde olurlar. Bu iletişimle kullanacak kişilerin nelere ihtiyacı olduğu belirlenir. İhtiyaçlar analiz edilir. Analizler doğrultusunda yazılımın ana iskeleti oluşturulur. Oluşturulan iskelet üzerine kodlamaların yapılması gerekir. Yazılım mühendisleri kodlamada programcılarla birlikte çalışırlar. Hazırlanan yazılımların demoları kullanıcılara sunulur. Kullanım sırasında meydana gelen hatalar ve eksiklikler belirlenerek çözüme kavuşturulur. Tasarlanan yazılımın en basit hali kullanıma sunulur.

Yazılım Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılım Mühendisliği Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılım mühendislerinin yüksek maaşlar aldığı bilinir. Yazılım mühendislerinin tek ve net bir maaşları yoktur. Maaşları belirleyen çeşitli etkenler vardır. Bu etkenlere bağlı olarak mühendisin maaşı farklılık gösterir. Maaşların belirlenmesinde etkili olan hususlar;

 • İş deneyimi ve tecrübesi
 • Yazılım konusundaki yetkinlik düzeyi
 • Firmanın maaş politikası
 • Kamu kurumlarında veya özel şirketlerde çalışma
 • Geçmiş kariyeri
 • Yabancı dil yetkinliği
 • Şirketteki lokasyonu

Kriterlere bağlı olarak maaşlar değişkenlik gösterecektir. Yine de meslek konusunda kararsız kalan gençler ortalama bir rakam duymak isterler. Yeni mezun ve tecrübeli yazılım mühendislerinin ortalama ne kadar aldıklarına dair bilgi verelim. Bu bilginin yıllara göre değişeceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Yeni mezun yazılım mühendisleri, çok yüksek maaş beklentisine girmemelidir. Yüksek maaş beklentisi ile iş arayanlar yanılırlar. İlk yıllarda yapılması gereken düşük maaşlı bile olsa kaliteli kurumlarda çalışarak bilgilerini ve becerilerini geliştirmektir. Kariyer geçmişleri kaliteli kurumlarda geçmiş olanlar her zaman birkaç adım önde olurlar. Kariyer ve tecrübe ilerleyen yıllarda çok büyük destek olacaktır. Özel bir şirkette yeni mezun yazılım mühendisi 4 bin ile 5 bin arasında alır. Alt sınırı yukarı çıkarmak kişinin tecrübesi ve yetkinliğine bağlıdır. TMMOB, mühendislerin ücretinin en az 5750 TL olması gerektiğini ifade eder. Kamu kurumlarında yeni mezun yazılımcılara verilen en az maaş ise 5500 TL’dir.

Tecrübeli yazılım mühendislerinin ücreti uzmanlık alanlarına göre belirlenir. Geçmişteki yıllarını uzmanlaşmak için değerlendirenler bu konuda çok şanslıdır. Özel şirketlerde 5 yıllık ve daha fazla tecrübeye sahip olanlara ortalama 8 bin lira verilir. 10 yıl ve daha fazla yıllık yazılım mühendisleri 11 bin civarında alırlar. Kamu kurumlarında çalışan 5 ve üzeri tecrübeliler 7 bin alır. 10 ve üzeri tecrübeye sahip olanlara 12 bin civarında maaş verilir. Kişinin yetenekleri, becerileri, uzmanlık alanları alacağı maaşı değiştirir.

Yazılım Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılım Mühendisliği Bölümü Kaç Puandır?

Yazılım mühendisi olmak isteyen bir genç sayısal alandan sınava girmelidir. Yerleştirmede sayısal puan türü dikkate alınacaktır. Ülkemizdeki birçok üniversitenin mühendislik fakültesinde yazılım mühendisliği eğitimi verilmektedir. Yazılım mühendisliği eğitimi genellikle 4 yıl sürer. Hazırlık sınıfı olan üniversitede yazılım mühendisliği lisans eğitimi 5 yıldır. Eğitim süresince 150 krediyi dolduran derslerin hepsinin başarılı bir şekilde verilmesi gerekir.

Yazılım mühendisliği okuyanlar 2.sınıfın yaz tatilinden itibaren staj yaparlar. 2. ve 3.sınıfların yaz tatillerinde 20’şer günlük staj yapılır. 4.sınıfın bir dönemi tamamen stajdır. Eğitim ve stajlar başarıyla tamamlanınca diploma almaya hak kazanılır. Staj şirketleri beğendikleri stajyerleri işe alabilmektedir. Mezun olanlar artık yazılım mühendisi olarak görev yapabilirler.

Ülkemizdeki devlet, özel ve vakıf üniversitelerinin nerdeyse hepsinde Yazılım mühendisliği bölümü vardır. Bahçeşehir Üniversitesi’nin İngilizce Yazılım mühendisliği bölümünü burslu kazanmak isteyenler sayısal alandan yaklaşık 482 puan almalıdır. Bu bölümdeki en yüksek puanlamaya sahip üniversitedir. Sıralamada ilk 13 bine girmek gerekiyor. En düşün puan 295 ile Elazığ’daki Fırat Üniversitesine aittir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here