Ana sayfa Popüler Google Business Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Google Business Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

103
0
Google Business Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Google Business nedir? Google’ın birçok servisi vardır ve kullanıcıları tarafından merak edilmektedir. Bu anlamda en Google Business nedir? Sorusu, işletmeler tarafından sıkça sorulmaktadır. Google Business, işletmelerin Google Haritalara eklendiği ve arama yapıldığında işletmelerin isminin çıktığı bir servistir. İşletmeler, bu servise kayıt olarak haritalarda çıkar ve kullanıcılar tarafından görünür.

İstenilen her bölgede bu uygulama rahatlıkla kullanılmaktadır. Bu sayede bilinirlik artmaktadır. Firmalar, müşterileri için adres bilgilerini ekler. Gerekli iletişim bilgileri de girilerek, oldukça kolay bir şekilde Google üzerinden müşterilerine ulaşım kolaylaşır. Önceki adı Google Business olan sistemin şu anki adı Google My Business’tır.

Müşterilerin karşısına çıkacak tüm işletmeler, bölgelere göre belirlenmektedir. Bu anlamda; kişilerin aradığı sonuçlara göre, işletme potansiyel müşterilerin karşısına çıkmaktadır. Yer, uzaklık, önem müşterilerin aramaları sonucu kullanıcılara ulaşır. Elbette ki bu özellik SEO yöntemi sayesinde olmaktadır. Her işletme için en iyi kullanımı sağlayan SEO özelliği, işletme içeriğinin potansiyel müşterilere iletilmesinde büyük bir öneme sahiptir.

Google Business Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Google Business Ne İşe Yarar?

Google Business ile işyeri ve işletme kolay bir şekilde, müşterilere tanıtma imkanı doğmaktadır. Üstelik ücretsiz bir şekilde olması da kişilere kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede tüm işletmelerin bilinirliği artarken, adres ve iletişim bilgileri de kişilere kolayca ulaşmaktadır. İşletmeler tarafından Google Business ne işe yarar? Sorusu da sıkça sorulmaktadır. İşletmelerin istatistik bilgileri burada yer almaktadır.

İşletmelerin müşteri geri dönüşlerinin sağlaması da Google Busines sayesinde mümkündür. Burada yapılan yorumlar, işletmelerin popülerliğini arttırmaktadır. Bu sayede de yeni gelen müşteriler için iyi bir referans örneği olmaktadır. Kolay bir kullanıma sahip olması hem müşteri, hem işletmeler açısından avantaj sağlar. İşletmelerin bir web sayfasının olmasına gerek kalmadan, buraya bilgileri girerek ulaşılabilirliklerini kolaylaştırırlar.

Google Business Nasıl Kullanılır?

Google Business kullanımına başlamadan önce, işletmelerin doğrulanması gerekmektedir. Doğrulama ardından sistem, kolay bir şekilde kullanıma başlanabilir. Bunun için profilde bulunan ‘’Bilgi’’ sekmesinde işletme bilgileri ve konumu girilir. Bu bilgiler net ve açık bir şekilde olmalıdır. Bilgiler girildikten sonra ‘’Uygula’’ kısmına basılır.

İşletme için fotoğraf ekleme ve silme işlemi ise oldukça basittir. Bu adım için ‘’Yayınla’’ sekmesine basılır. Fotoğraf ekleme ve çıkarma işlemleri uygulanır. Daha sonra ‘’Uygula’’ butonuna basılarak işlemler tamamlanır.

Google My Business uygulamasında farklı mesajlar ve içerikler yayınlamak mümkündür. Bu yayınlar işletmenin vermiş olduğu kuponları, kampanyaları yada fotoğrafları içerebilir. Bu özellik için ‘’Yayınla’’ kısmına giriş yapılmalı ve içerikler paylaşılmalıdır. Daha sonra ‘’Uygula’’ butonuna basarak işlem tamamlanmalıdır. Ayrıca ön izleme özelliği sayesinde yayınların nasıl çıkacağını herkesten önce pratik bir şekilde görülür.

İşletme hesabı için analizler, oldukça kolay bir şekilde görülür. Bu özellik sayesinde; işletmenin ne kadar çok tıklandığı, yorumları, beğenileri gibi özelliklere kolayca ulaşılır. Bu adım için profilden ‘’Analizler’’ kısmına girilir.

Google Business Ücretli Midir?

Tüm işletmeler bilinirliklerini arttırmak için bazı uygulamalar kullanmaktadır. Bu uygulamaların içerisinde her aramada çıkacak bir sistem gerekir. Bu durumda Google, herkese ulaşılabilirlik anlamında en iyi tercih olmaktadır. İşletmeler tarafından sisteme kayıtlarda Google Business ücretli midir? Sorusu merak edilmektedir. Ancak Google, işletmelerden herhangi bir ücret almamaktadır.

İşletme adına reklam verilmesi, çok daha fazla kişiye ulaşma imkanı sağlamaktadır. İşletme hesabına girince, profil bölümünde reklam ver kısmına basarak, işletme için reklam verilebilmektedir. Bu işlem için uygulama, kullanıcıları Google Adds uygulamasına yönlendirecektir. Verilen tüm reklamlar, rakiplerin önüne geçmek için en iyi fırsattır. Bu sayede tüm aramalarda ilk olarak reklam verilen işletme öne çıkmaktadır.

Google Business Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Google My Business Nasıl Kurulur?

Ücretsiz şekilde kayıt olunan Google Business sisteminde, kolay bir kurulum elde edilmektedir. Bu anlamda Google My Business nasıl kurulur? sorusu sorulmaktadır. Birkaç adımda Google Business kurulumu aşağıdaki gibidir. Google My Business, Google Business’in yeni adıdır.

  • Gmail hesabı ile Google Business hesabında oturum açılmalıdır.
  • Oturumda, konum ekleme seçeneği seçilerek konum eklenmelidir.
  • Konumun ardından işletmenin iletişim bilgileri girilerek, şirket bilgileri paylaşılmalıdır.
  • İşletme bilgilerinin doğrulanmasının ardından bir Google doğrulama yöntemi seçilmelidir.
  • Tüm bilgilerin doğruluğu oldukça önemlidir. Bu bilgilerin doğruluğu sonucunda açık adrese Google Business tarafından bir kod gönderilecektir.
  • Gönderilen kodun doğrulama alanına girilmesi gerekmektedir. Aksi halde işlem yapılamaz.

Bütün bu bilgiler ışığında Google Business nedir? Google tarafında geliştirilen, son derece işlevsel olan özel bir uygulamadır.

  • Gerekli tüm onaylamalar ve doğrulamalar sağlandıktan sonra ise; işletmeniz, adresiniz, telefon numaranız gibi bilgiler Google tarafından müşteriler ile paylaşılacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here