Ana sayfa Popüler Freelance Ne Demektir, Ne İş Yapar, Ortalama Ne Kadar Kazanır?

Freelance Ne Demektir, Ne İş Yapar, Ortalama Ne Kadar Kazanır?

61
0
Freelance Ne Demektir, Ne İş Yapar, Ortalama Ne Kadar Kazanır?

Freelance ne demektir? Freelance, bir uzaktan çalışma metodudur. Yani herhangi bir ofis ortamında olmadan, bağımsız bir şekilde çalışmaktır. Evden ya da istediğiniz herhangi bir yerde işinizi yapabilirsiniz. Zaten kelime anlamı ‘serbest çalışmak’ olan bu meslekte kişiler bir yönetici baskısı olmadan işlerini rahatlıkla yürütebilirler.

Stressiz bir ortamdan uzak, tamamen kendi insiyatifindeki zaman aralıkları oldukça rahat bir çalışma ortamı sağlar. Özellikle işe gidiş ve gelişlerinde belirli bir kurala göre olmadığı bu çalışma metodu çok fazla verim sağlar. Çünkü insanlar gün içinde en müsait oldukları zamanları kendileri belirler. Hatta en verimli oldukları saat aralıklarında çalışmayı da tercih edebilirler. Bu tamamen kişiye kalmış bir tercihtir.

Bunların yanı sıra bir diğer avantajı da, iş tercihini kişinin kendisinin yapabilmesidir. Kişi istediği kadar iş alabilir, ya da bazen müsait değilse hiç iş alamayabilir. Ayrıca, alacağı projeleri de çoğu durumda kendi belirleyebilir. Ofis ortamında bu asla mümkün değildir. Bu nedenle freelance, rahat bir iş arayışında olanlar için oldukça iyi bir fırsattır.

Freelance Ne Demektir, Ne İş Yapar, Ortalama Ne Kadar Kazanır?

Freelance Ne İş Yapar?

Freelance ne iş yapar? Freelance iş yelpazesi sanıldığı kadar dar değildir. Aksine geniş bir yelpazeye sahip olan bir çalışma metodudur. Freelance mesleklerinden en önde gelenlerinden biri şüphesiz ki metin yazarlığıdır. İçinde farklı gruplara da ayrılabilir. Şöyle ki; blog yazarlıkları, reklam yazarlıkları, dergi yazarlıkları bunlardan bir kaçıdır.

Bunların yanı sıra,  mesleği yazılım olan çok fazla kişi de uzaktan çalışma yöntemini tercih etmektedir. Bir ofis ortamından çok; istediği yerde özellikle evinde daha sakin kafa ile yazılım kodlamak daha iyi bir imkandır. Bu mesleklere ek olarak grafikerlik de serbest bir çalışma ortamı için uygun bir meslektir. Bu çalışma yöntemi ile hayal gücünüzü daha çok kullanabilir, dış etkilerden uzak kalabilirsiniz.

Freelance iş alanlarından biri de fotoğrafçılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Fotoğrafçılık yamak isteyen biri istediği zaman eline fotoğraf makinesini alıp, istediği yere gidebilir. Kimse buna sınır koyamaz. Bu mesleklere ek olarak online eğitmenlik hizmeti veren kişiler de yine bu çalışma şeklinden faydalanmaktadırlar. Hatta tercümanlık hizmetleri de bir ofis ortamına bağlı olmadan yürütülen bir meslektir. Görüldüğü üzere, freelance iş yelpazesi oldukça geniş olan bir çalışma şeklidir.

Freelance Ne Demektir, Ortalama Ne Kadar Kazanır?

Freelance ortalama ne kadar kazanır? Freelance çalışan kişiler, aslında ne kadar kazanacaklarını da kendileri belirler. Bu nedenle freelance için belirli bir rakam asla söz konusu olamaz. Bu tarz çalışma metodu ile iş yapan kişiler, ne kadar iş alacaklarını kendileri belirler. Diledikleri zaman çalışırlar, diledikleri zaman da dinlenmeyi tercih ederler. Ay sonunda, ya da hafta sonunda çalıştıkları kadar da ücretlerini alırlar.

Bu sayede kendi ücretlerini kendileri belirlemiş olurlar. Son zamanların en tercih edilen çalışma metotlarından biri olan freelance, kişilerin kendilerini özgür hissetmelerine sebeptir. Bir işverenin sizin için uygun gördüğü iş yüklerinden ziyade, kendinizin uygun gördüğü gibi çalışmak daha avantajlıdır. Her meslek dalının kendine özgü ücreti vardır. Bu durum, freelance çalışma yöntemi için de aynıdır.

Freelance Ne Demektir, Ne İş Yapar, Ortalama Ne Kadar Kazanır?

Freelance olarak çalışan kişiler hangi mesleği icra ediyor ise, ona göre ücretlendirme yapılır. Bu nedenle her freelance çalışanı asla aynı ücreti almaz. Bu kişiden kişiye bariz bir değişiklik gösterir. Kazanılan ücreti arttırmak ya da azaltmak, bu metot ile çalışan kişinin kendi elindedir.

Freelance Çalışanlara Ne Denir?

Freelance çalışanlara ne denir? Freelance çalışanlara ‘freelancer’ denir. Yani serbest çalışan kişi anlamındadır. Bu kişiler, tüm iş düzenlerini kendilerini belirler. Hangi işi yapacaklarını, ne kadar çalışacaklarını, gün içinde ne zaman müsait olacaklarını freelancer belirler. Bütün bu bilgiler ışığında Freelance ne demektir sorusuna, Freelance bağımsız çalışan kimselerdir, yanıtı vermek mümkün olur.

Bu tarz çalışan kişiler, kendilerine göre olan işlere ilanlar aracılığı ile başvururlar. Kabul edildikleri takdirde, diledikleri düzeni kurup çalışabilirler. Bu model çalışma yöntemi part time olarak çalışmak isteyen kişiler için de çok uygundur. Özellikle ev hanımları hem ev işlerini yapıp hem de bu tarz işlere yoğunlaşabiliyorlar.

Çalışma zamanlarını kendilerinin ayarlayabilmeleri ev hanımları için inanılmaz bir fırsattır. Hatta öğrenciler de bu çalışma modelini çok sık tercih etmektedirler. Yani freelance çalışmak, çok fazla kişi için çok iyi bir iş seçeneğidir. Ülkemizde de son zamanlarda bu iş modeli çok yoğun olarak talep edilmektedir. Son zamanlarda Freelance olarak çalışanların sayısının da etkili bir düzeyde artış gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here