Ana sayfa Grafik Tasarım Temel Adobe Photoshop Dersleri

Temel Adobe Photoshop Dersleri

1127
0

Adobe Photoshop derslerinde arayüzü, menüler ve araçları tanıyalım

Adobe photoshop programı artık sadece grafik tasarımcılar ve fotoğrafçılar için değil standart kullanıcılar içinde İnstagram, facebook vb. uygulamalarda photoshop programı ideal çözümler üretebiliyor. Burada sizlere Adobe’nin en iyi grafik tasarım programlarından Photoshop CC’yi temel photoshop derslerinde göstermeye çalışıcam. Photoshop derslerimiz seviye seviye ilerleyecek olup bu içerik temel seviye için başlangıç düzeyindedir.

Temel adobe photoshop derslerinde size öncelikle adobe photoshop ile genel olarak neler yapabilceğinizi yazıyorum. Okumakta fayda var 🙂

 • İnternet siteniz varsa web arayüzleri dahilindedir
 • Fotoğraflarınızı düzenlenir.
 • Fotoğraflarınızı manipüle edebilirsiniz (kolaj çalışmaları vs.)
 • Mobil uygulaması için arayüzler oluştabilirsiniz.

Şimdi gelelim photoshop arayüzünü tanımaya. Yazımızda adobe photoshop dersleri, grafik tasarıma dair notlar ve incelemeler paylaşılcaktır. Anlattıklarımın daha yararlı olması için yazının en altında temel adobe photoshop dersleri videosu bulunmakta. Sizler için adobe photoshop araçlarını numaralandırarak tanıtmaya başlıyorum.

Temel Adobe Photoshop Derslerinde Araçlar(tools)

Adobe Photoshop Araçlarını Tanıyalım

1.Move Tool:Üzerinde işlem yapacağınız objeyi yada fotoğrafı taşımanıza yarar.

2.Rectangular Marquee Tool:Bu araç ile dikdörtgen yada elips gibi şekiller oluşturabilirsiniz.

3.Lasso Tool:Fotoğrafların içerisinde belirli alanları seçmek istiyorsanız bu aracı kullanmalısınız. İçerisinde otomatik seçim, çizgisel yada manuel seçimler yapabilceğiniz detaylar bulunmakta.

4.Quick Selection Tool:Yukarıda anlattığımız lasso tool ile benzer olup otomatik seçimler yapabilirsiniz. Bu aracı genelde yüz rötüşleme yaparken kullanmanızı tavsiye ederim.

5.Crop Tool:Fotoğraflarınızı kesmenize ve istediğiniz boyutlara taşımanıza yardımcı olur.

6.Frame Tool:Bir çerçeve oluşturabilir ve oluşturduğunuz çerçeve içerisinde yazı yazıp fotoğraflar ekleyerek eklemiş olduğunuz resmin yada yazının sınırları çerçevenin sınırlarını geçmeyecek şekilde ayarlıyabilirsiniz.

Temel Adobe photoshop derslerinin devamı için aşağıya bakınız.

7.Eyedropper Tool: Bu aracımız genelde renk kopyalaması yapmak istediğinizde yardımcı olucak bir özelliktir. Örnek vermek gerekirse önünüzde bir portre fotoğrafı var ve yüz rötüşlemesi yapıyorsunuz. Alnın renk tonları ile yanakların renk tonu aynı olmayabilir siz aynı tonda yapmak istiyorsunuz. Bu kalemi tıklayıp alna tıkladığınızda alnın rengine en yakın renk kodunu sizin için bulucaktır. Bulduğu renk kodunu 23. numaralı maddede görebilirsiniz.

8.Spot Healing Brush Tool: Düzeltilmesi gereken alanı otomatik analiz yöntemi ile rötüşleyen bir araçtır. Genelde portre fotoğraflarda sivilce temizlemek için vs. kullanılır.

9.Brush Tool: Çalışma sayfanız üzerinde fırça ile boyamalar yapıp şekiller çizmenize yardımcı olur.

10.Clone Stamp Tool: Çalışma alanınızda yada fotoğrafınızda bir alanın kopyasını oluşturmak için kullanılabilen araçtır. Örneğin yanyana sokakta bulunan insanlar düşünün aynı insandan birtane daha yapabilirsiniz.

11.History Brush Tool:Resmin üzerinde yapmış olduğunuz birçok işlem olabilir. Örnek veriyorum photoshopda yüz rötüşleme işlemi yaparken belirli bir nokta istediğiniz gibi olmadı geri gelmek istiyorsanız bu aracı kullanabilirsiniz.

Adobe photoshop dersleri devamı…

12.Eraser Tool: Kelime anlamı olarakta anlayabilceğiniz gibi silme işlemidir. Çalışmanızda belirli alanları silebilirsiniz. Alt kalemlerinde bulunan background eraser tool ile fotoğrafınızda sadece arka planı silebilirsiniz.

13.Gradient Tool: Bir katman yada bir renkten diğer renge geçişini sağlayan araçtır. Çok kullanıldığını söyleyemem.

14.Blur Tool: Resmin bir parçasına yada tamamını bulanıklaştırma efekti verir.

15.Dodge Tool: Renkleri açmanızı sağlar. Genelde rötüş yaparken insan yüzlerinde kullanılır. Burn Tool ise tam tersi adından da anlaşılabilceği gibi resimleri karartır. Sponge tool ise renkleri solgunlaştırmak için kullanılır.

16.Pen Tool: Photoshopta profesyonellerin en çok kullandığı kesip araçların başında gelen araçtır. İstediğiniz bölgeleri seçip o alanla ilgili boyamalar yada kesmeler yapabilirsiniz. Alt seçeneklerinde işinizi kolaştıracak detaylı araçları mevcuttur. Temel adobe photoshop dersleri en çok kullanabilceğiniz araç pen tools u unutmayalım 🙂

17.Horizontal Type Tool:Çalışma sayfanız üzerinde dikey,yatay yada geometrik yazılar yazmanıza yardımcı olur.

18.Path Selection Tool: Pen tool ile seçmiş olduğumuz alanları taşımamıza yardımcı olur. Çok kullanılan bir araç değildir.

19.Custom Shape Tool: Çalışma sayfanızda çeşitli şekiller oluşturabilceğiniz bir araçtır. Örneğin:yıldızlar,ok göstergeleri, yasak yada doğru işaretleri vb.

20.Hand Tool: Çalışma sayfanızda zoom yaptığınızı düşünün. Farklı alanlara geçmek için ikide bir zoom in zoom out yapmanıza gerek yok. Bu araç ile yukarı aşağı istediğiniz yöne çalışma sayfanızı çekebilirsiniz.

21.Zoom Tool: Resmin yada çalışma sayfasının içerisinde yakınlaşma yada uzaklaşma işlemi yapar.

22.Edit Toolbar: Yukarıda anlatmış olduğum bütün araçlarınızı düzenleyebilceğiniz yani toolbarınızı düzenleyebilceğiniz araçtır. İstediğiniz aracı ekleyebilir yada çıkarabilirsiniz görünüm olarak özelleştirebilirsiniz.

23.Bu maddede önde ve arkada duran iki renk görüyorsunuz. Önde duran renk foreground colour yani boyama yaparken vs kullanabilceğiniz çalışma sayfanızda boyayacağınız rengi gösterir. Arkada duran beyaz renk ise arka plan rengi yani background colour. Yani boyama yaparken kullanabilceğiniz arkaplan rengidir.

Temel Adobe Photoshop derslerinde menüleri tanıyalım

Numaralandırma yöntemine devam ederek şimdi arayüzümüzün menülerini tanımaya geçelim. Menülerin altında birçok seçenek olduğundan temel dersler için bazı menülerin açıklaması yapılcaktır.

Adobe photoshop dersleri 2

1.File:Dosyalar menüsüdür.

 • File>new yaparak yeni bir çalışma sayfası açabilirsiniz.
 • File>open yaparak bilgisayarınızdaki bir fotoğrafı açabilir üzerinde çalışma yapabilirsiniz.
 • File>open recent yaparak en son açmış olduğunuz fotoğraflara ulaşmanızı sağlar.
 • File>close yaparak çalışma sayfanızı kapatabilirsiniz. Close all ise bütün çalışma sayfalarını kapatır.
 • File>save ise çalışma sayfanızı çalıştığınız resmin üzerine kayıt eder.
 • File> save as ise farklı formatlarda dosya kayıt yapmak için kullanılır. Örneğin: jpeg,png,raw vs.
 • File>Export seçeneği dışarıya aktarmak demektir. Yaptığınız çalışmayı bilgisayara yada web sayfası için aktarma yapabilirsiniz.
 • File>import ise içe aktarım demektir. Çalışma sayfanıza video ekleyebilirsiniz.
 • File>Print ise hazırladığınız çalışma sayfasını yazdırmanıza olanak sağlar.

Devam etmek için aşağıya doğru okuyunuz.

2.Edit: Düzenleme menüsü

 • Edit>cut: mevcut yazıyı yada fotoğrafı kesme görevi yapar.
 • Edit>copy: mevcut yazıyı yada fotoğrafın kopyasını oluşturur.
 • Edit>Stroke: Photoshop bir layer(katman) üzerinde dış kenarlık yada iç kenarlık vermenize yarar. Kesmiş olduğunuz bir objenin kenarlarını farklı renklerde yapabilirsiniz.
 • Edit>Fill:Boyama yapacağınız rengi seçmek için kullanılır.
 • Edit>Transform: İstediğiniz resim yada yazı üzerinde layer seçili iken sağa ve sola dönüşleri yapabilceğiniz menüdür.

3.İmage:Resim menüsü

 • İmage>Adjustments: Bu menüden fotoğrafınızla ilgili birçok renk ayarlaması yapabilirsiniz. Örneğin:Adjustments>brightnest/contrast üzerinden açıklık karanlık kontrast ayarı verebilirsiniz. Levels menüsü altından gölge alanları arttırabilir renk tonları ile oynayabilirsiniz. Exposure ile çekmiş olduğunuz fotoğraflarda patlayan renkleri koyulaştabilir yada koyu tonları açabilirsiniz. Black&White ile resimlerinizi siyah beyaz yapabilirsiniz. Hue/Saturation ile ayrıntılı renk ayarı verebilirsiniz.
 • İmage>Auto Tone (contrast,color) seçenekleri ile yazılımın o fotoğraf için olması gereken otomatik renk ve ton ayarlarını görebilirsiniz.
 • İmage>İmage size ile açmış olduğunuz resmin yada çalışma sayfasının piksel olarak boyutlarına bakabilirsiniz.
 • İmage>İmage Rotation ile resimlerinizi 90,180 yada 360 derece döndürebilirsiniz.
 • İmage>Duplicate ile seçmiş olduğunuz layer(katmanı) kopyalayabilirsiniz.

4.Layer (Katman) Menüsü

Layerlarınız arasında çalışmalar yapabilceğiniz önemli bir alandır. İçerisinde daha sonra ayrıntılı olarak anlatacağımız layer mask, layer merge, layer flatten image gibi menüler bulunmakta. Bu menüye çok değinmiyorum çünkü dediğim gibi temel şeyler için burası biraz fazla bilgi yığını olur ilk zamandan sizi photoshoptan soğutabilir 🙂

5.Type (Yazı) Menüsü

Temel Adobe photoshop derslerimizin devamına ulaşmak için aşağıya bakınız.

Çalışma sayfanızda yazı tipinizi düzenlemeye yardımcı olur.

7.Filter(filtre) Menüsü

Bu menünün altında standart kullanılar için birçok instragram yada facebook renk filtreleri mevcut. Hatta daha fazlası 🙂 İçerisinde kara kalem çalışması efekti, yada çizgi roman efektinden tutunda resmi bulanıklaştırmaya ve keskinleştirmeye kadar birçok efekt var içerisinde saatlerce zaman harcıyabilir deneme yanılma yöntemiyle fotoğraflarınıza değişik filtreler uygulayabilirsiniz.

10.Window(Menü çubuğu) Düzenleyici

Window penceresi genel olarak menü çubuğunuzda hangi adobe photoshop araçların olması gerektiğini özelleştirmenize yarayan bir menüdür. Buradan örneğin kullanmadığınız select menüsü çıkarabilir en çok kullanıyor olduğunuz başka bir menüyü ekleyebilirsiniz.

Not:6, 7 , 8, 9 ve 11 numaralı menüleri şuan için anlatmadım. Temel adobe photoshop dersleri ve photoshop araçları için bu menüleri kullanmak tanımak size birçok şeyi yaptırabilir. İleriki photoshop derslerinde görüşmek üzere. Beğendiğiniz içeriklere yorum yapmayı unutmayınız:)

Daha fazla bilgi için: https://www.adobe.com/tr/ sayfasını ziyaret edebilir destek alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here