Ana sayfa Grafik Tasarım Tasarımlarınız İçin 5 DK da Banner Yapma Yolları

Tasarımlarınız İçin 5 DK da Banner Yapma Yolları

4322
0
banner yapma
banner yapma

Bir web siteniz var ve banner tasarlamak istiyorsunuz. Fakat nasıl yapıcağınız konusunda bir fikriniz yoksa doğru yerdesiniz 🙂 Banner yapma düşündüğünüzden daha basit olmakla birlikte bunun çeşitli yolları bulunmakta. Şimdi gelin farklı yollardan 5 Dk da banner nasıl yapılır beraber inceleyelim.

1.Adobe Photoshop İle Banner Yapma

Adobe photoshop ile banner konusunda profesyonel tasarımlar yapabilir ve web sitenizde bunları yayınlayabilirsiniz. Sizlere bu adımda basit bir banner yapma nasıl olucağını adım adım anlatacağım.

1.Kendinize 728*90 pixel ölçülerinde yeni bir çalışma sayfası açın. Ölçü olarak 728*90 seçmemizin sebebi dünyada en çok kullanılan standart ölçülerden birisi olması.

2.Burada yapmak istediğiniz tasarım size kalmış. Biz basit bir tasarım göstermek için gradient tool ile çift renkli bir arka plan üzerine bazı logo ve yazılar yazarak banner yapma göstericem.

banner yapma
banner yapma

3.Gradient tool seçildikten sonra üst kısımda istediğimiz katmanlardan birini seçelim. Ben siyah ve beyaz tonlarından oluşan bir banner yapmayı tercih ettim. Ardından aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi çalışma sayfasının ortasından sol baştan sağ başa kadar klavyeden shift ile basılı tutarak fare ile bir çizgi çekip bırakalım. Banner nasıl yapılır adlı yazımızı okumaya devam edin…

banner yapmak
banner yapmak

4.Sizde benim seçtiğim renk paletini seçtiyseniz tahmini olarak şöyle bir renge ulaşıcaksınız.

5.Banner arka planı oluşturduktan sonra bannerimizin üzerine gelicek yazı ve logo tasarımına geçelim. Yazı tasarımı için daha önce göstermiş olduğumuz gibi Sol taraftaki menüde T harfine tıklayıp istediğimiz yazıyı yazalım. Ve yazımızı yazdıktan sonra efekt vermek istersek yukarıdaki T sembolüne tıklayarak çeşitli efektler verebiliriz.

adobe photoshop dersleri
adobe photoshop dersleri

6.Yazımıza hazırladıktan sonra varsa logomuzu çalışma sayfasına ekleyelim. Logomuzun arka planı tek renk ise önce arka planı background eraser tool ile temizleyelim. Ardından logomuzu çalışma sayfamızın üzerine sürükle bırak yöntemi ile taşıyıp move tool ile konumunu ayarlayalım. Ben aşağıdaki gibi kendi logomu kullanıp bir banner hazırladım. Aklınıza takılan bir konu olursa sorabilirsiniz 🙂

banner hazırlama
banner hazırlama

2.Canva İle Banner Hazırlama

canva.com‘a girip üye olduktan sonra sizi binlerce hazır banner şablonu bekliyor. Ücretsiz erişebilceğiniz bu uygulamada banner yapma için photoshop programlarını bilmenize gerek yok. Arama butonuna banner yazdıktan sonra banner şablonlarına tıklayıp istediğiniz ücretsiz bir banner seçerek düzenlemeye başlayabilir ve bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.

banner şablonları
banner şablonları

3.Freepik İle Banner Hazırlama

freepik.com a girip yukarıda anlatmış olduğum gibi arama butonuna “banner” yazdıktan sonra aramaya basın. Arama yaparken “all resources” kısmını free olarak işaretlemeyi unutmayın. Ardından psd,jpeg yada eps formatında birçok hazır banner tasarımları sizi karşılıcaktır. Freepik ile banner yapma tıpkı canva gibi kullanması kolaydır. Psd ve eps formatlarını kullanabilmeniz için adobe photoshop programını temel düzeyde olsa bilmeniz gerekmektedir.

freepik
freepik

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here