Ana sayfa Grafik Tasarım Siyah Beyaz Fotoğraf Renklendirme Nasıl Yapılır ?

Siyah Beyaz Fotoğraf Renklendirme Nasıl Yapılır ?

3630
1
online fotoğraf renklendirme
online fotoğraf renklendirme

Fotoğrafçılıkla uğraşın yada uğraşmayın herkesin evinde yada çevresinde eski siyah beyaz fotoğraflar vardır. Bu fotoğrafları kimi zaman renklendirmek isteriz fakat siyah beyaz fotoğraf renklendirme nasıl yapılır bilmediğimiz için fotoğraflarımız eski haliyle kalır. Şimdi sizlere farklı yollardan eski fotoğrafları renklendirme cs6, gri fotoğrafı renklendirme. Yapay zeka fotoğraf renklendirme, siyah beyaz fotoğraf renklendirme nasıl yapılır paylaşıyor olacağım. Birinci yol photoshopta siyah beyaz fotoğraf renklendirme nasıl yapılır, ikinci yol ise online fotoğraf renklendirme nasıl yapılır ?

Photoshopta Siyah Beyaz Fotoğraf Renklendirme

Adobe photoshop cs6 siyah beyaz fotoğraf renklendirme dersimizde aşağıda renklendirme yapacağımız örnek fotoğrafı paylaşıyorum. Sizlerinde önce aşağıda paylaştığım fotoğraf üzerinden örnek çalışma yapmanızı tavsiye ederim.

siyah beyaz fotoğraf renklendirme
siyah beyaz fotoğraf renklendirme

1.Yapmanız gerekenleri adım adım basit bir şekilde anlatıyor olacağım. Öncelikle yukarıdaki fotoğrafı photoshopta açalım. Ardından fotoğrafta gördüğünüz gibi öncelikle sırasıyla Quick mask tool aracını, daha sonra brush tool ve en son yukarıdan sert bir brush tool seçip fotoğrafımıza zoom yaparak renklendiriceğimiz alanı boyamaya başlıyoruz (biz örnek olarak kişinin yüzünü renklendireceğiz)

2.Dediğim işlemi yaptıktan sonra muhtemelen şöyle bir fotoğraf elde edeceksiniz.

eski fotoğrafları renklendirme cs6
eski fotoğrafları renklendirme cs6

3.Boyarken taşırma yaptığınız alanları eraser tool ile silebilirsiniz.

4.Boyama yaptıktan sonra tekrar quick mask tool aracına tıklayalım.

5.Ardından yukarıda rectangular marquee tool aracına tıklıyoruz ve fotoğrafımız seçili hale geliyor.

6.Fotoğrafımız üzerinde boş bir alana gelip farenin sağ tuşuna basıp “select inverse” kombinasyonunu uygulayalım.

7.Ardından boyama yaptığımız yüzün üstüne gelerek “select and mask” yapıyoruz.

8.Karşımıza bir pencere açılacak. Bu pencerede aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi kırmızı alan ile işaretlediğim bölge ile değerler ile oynayarak daha gerçekçi bir fotoğraf renklendirme sonucu elde edebilirsiniz. Riske atmak istemiyorsanız oynama yapmadan ok diyin ve devam edelim.

9.Ardından sağ alt köşede soldan üçüncü kutucuk olan “create new fill or adjustment layer” seçeneğine tıklayıp oradan solid color a tıkladıktan sonra önümüze yüzümüzü hangi ten rengine boyamak istediğimizi sorucak. Can alıcı nokta burası. Size tavsiyem internet üzerinden bir buğday ten rengi alıp onun renk ton değerlerini buraya yazmak olmalı. Ya da uğraşmak istemiyorsanız benim girmiş olduğum değerleri sizlerde girebilirsiniz.

photoshopta fotoğraf renklendirme
photoshopta fotoğraf renklendirme

10.Önümüze açılan renk penceresinde fotoğrafta görmüş olduğunuz rgb renk değerlerini girebilirsiniz yada dediğim gibi internette daha iyi renk tonları bulabilirsiniz.

rgb renk kodu
rgb renk kodu

11.Yukarıda örnek verdiğim renk tonlarını girdikten sonra ok diyip devam edelim. Layer menüsünden normal yazan yere tıklayıp “soft light” yada “overlay” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra fotoğrafınız renklenmiş durumda olucaktır.

photoshopta renklendirme
photoshopta renklendirme

Online Fotoğraf Renklendirme Siteleri

1.ColouriseSG

ColouriseSG linkine tıklayarak siteye bağlanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey fotoğrafınızı yüklemek ve colourisesg nin yapay zekasına işi bırakarak beklemek saniyeler içerisinde size siyah beyaz fotoğraf renklendirme yapıyor.

online fotoğraf renklendirme
online fotoğraf renklendirme

2.Photomyne

Online fotoğraf renklendirme sitelerinde ikinci sırada photomyne var. Yırtılmış fotoğraflarda dahi işleme yapabilen yapay zeka teknolojisiyle fotoğraflarınız hiç olmadığı kadar renkli.

online fotoğraf renklendirme
online fotoğraf renklendirme

3.ALGORITHMIA

Son seçenek olarakta sizlere algorıthmıa sitesini bırakıyorum. Diğer online fotoğraf renklendirme (yapay zeka fotoğraf renklendirme) siteleri ile karşılaştırınca iyi sonuçlar çıkaran algorıthmıa’nın ücretli versiyonuda bulunuyor.

yapay zeka fotoğraf renklendirme
yapay zeka fotoğraf renklendirme

1 YORUM

  1. Merhaba Sendekiben, Eski fotoğrafları renklendirme konusundaki harika rehber için teşekkür ederiz. Ancak, VanceAI, HotpotAI, vb. gibi bu araçlarla ilgili deneyimlerime göre, yüksek doğruluk nedeniyle Image Colorizer ‘ın aralarında en iyisi olduğunu buldum.

    Bu yardımcı olur umarım. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here