Ana sayfa Grafik Tasarım Photoshopta Yüzdeki Lekeleri Yok Etme Nasıl Yapılır ?

Photoshopta Yüzdeki Lekeleri Yok Etme Nasıl Yapılır ?

2571
0
photoshopta yüzdeki lekeleri yok etme
photoshopta yüzdeki lekeleri yok etme

Çoğu zaman güzel portre fotoğraflar çekildiğimizde daha çok belirgin olan yüzümüzdeki lekeler bizleri rahatsız ediyor. Burnunuzun ucunda çıkan bir sivilce ya da yüzünüzün başka bir yerinde çıkan ben lekesinden rahatsız oluyorsanız sizlere photoshopta yüzdeki lekeleri yok etme nasıl yapılır 4 farklı yöntem ile göstereceğim.

Photoshopta yüzdeki sivilceyi kaybetme oldukça basit hamleler ile sanki yüzünüzde daha önce hiç leke bulunmuyormuş gibi görüceksiniz. Adobe photoshop’un bizlere sunmuş olduğu araçlar sayesinde yüzümüzde oluşan lekeleri birkaç basit adımda silebiliriz. Bunun için sözü daha fazla uzatmadan uygulamaya geçelim. Fotoğrafta yüzdeki lekeleri silme nasıl yapılır başlayalım.

Photoshopta Yüzdeki Lekeleri Yok Etme

1.Spot healing brush tool kullanarak yüzdeki lekeleri yok etme

Öncelikle yüzümüzde leke olan fotoğrafı photoshop yardımıyla açıyoruz. Daha sonra aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz sol taraftaki menüden spot healing brush tool’u seçerek yüzümüdeki lekeleri silmeye başlıyoruz. Spot healing brush tool’un kullanım yeri hedef bölgedeki renk katmanlarını dikkate alarak klonlama yapmasıdır. Klonlama yaparken etrafındaki renk tonlarını dikkate alarak işlem yapar buda bize yüzümüdeki lekeleri temizlememize olanak sağlar.

photoshopta lekeleri kaybetme
photoshopta lekeleri kaybetme

Spot healing brush tool’u seçtikten sonra sivilceli bölgenin üzerine gelerek sağa tıklayınız ve fotoğrafta gördüğünüz gibi size değerini sivilcenin ya da lekenin boyutuna göre küçültüp büyültebilirsiniz. Ben ortalama 50-55 px değerlerinde çalışmayı tercih ediyorum. Size değerini ayarladıktan sonra lekeli bölgenin üzerine sol ile tıklayınız. Tıklarken etrafın renk tonlarını dikkate alması için size değerini biraz büyük seçebilirsiniz.

photoshop spot healing brush tool
photoshop spot healing brush tool

Bu işlemi yaptıktan sonra muhtemelen aşağıdaki gibi sivilcelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

photoshopta yüz temizleme
photoshopta yüz temizleme

2.Clone stamp tool ile yüzdeki lekeleri yok silme

Photoshopda clone stamp tool adından da anlaşılabileceği gibi bir bölgenin klonlanmasını sağlar. Bir bölgenin klonlanıp başka bir bölgeye yapıştırılması işlemi diyebiliriz. Healing brush tool ile benzer özelliği olan bu araç aslında tam olarak aynı değil. Healing brush tool klonlama yaparken etrafındaki renk tonlarını dikkate alır. Clone stamp tool ile hiçbir şekilde etraftaki renkleri dikkate almaz hangi bölgeyi klonlamak istiyorsa kopyala yapıştır mantığıyla düşünebilirsiniz.

Clone stam tool kullanarak yüzdeki lekeleri kaybetmek için öncelikle fotoğrafımızı açıyoruz daha sonra soldaki menüden clone stamp tool aracını seçerek kopyalanması istediğimiz alanın üzerine gelip klavyeden alt tuşuna basıp fareden bir kez sola tıklayalım. Bu işlemi yaptıktan sonra klavyeden alt tuşundan elimizi çekebiliriz. Şuan istediğimiz alan kopyalanmış durumda. Şimdi ise lekeli bölgeye gelerek klavyeden sol tuş ile lekeli bölgeye tıklayalım ve işte bu kadar 🙂

photoshopta yüzdeki lekeleri yok etme
photoshopta yüzdeki lekeleri yok etme

Size tavsiyem photoshopta klonlama işlemi yaparken lekeli bölgeye yakın bir noktadan doku alarak lekeli bölgeyi katbetmeye çalışın. Aksi taktirde yüzün belirli bölgeleri koyu iken belirli bölgeleri açık tonda olucağı için sivilce kaybetme işi amatörce durabilir.

3.Photoshopta patch tool ile yüzdeki lekeleri kaybetme

Photoshopta yüzdeki lekeleri yok etme yöntemlerinden biriside patch tool kullanmaktır. Burada illaki yüzümüzde olan bir lekeyi yok etme değil istemediğiniz bir nesneyi yama yapma aracı ile fotoğraftan yok edebiliriz. Bunun için farklı bir örnek fotoğraf işleyelim.

photoshopta yama aracı
photoshopta yama aracı

Öncelikle soldaki menüden spot healing brush tool’u seçtiğimiz yerden patch tool (yama aracı) seçelim. Ardından lekeli ya da kaybetmek istediğimiz bölgeyi fotoğrafa zoom yaparak yaklaşalım ve istediğimiz alanı seçelim. Daha sonra seçili alanı yama yapılması istediğimiz alana doğru sürükleyip bırakalım.

photoshopta patch tool
photoshopta patch tool

Aşağıda fotoğrafın son halini görmektesiniz. Patch tool photoshopda nesneleri yok etme açısından sıklıklı kullandığım araçların en başında geliyor. Aracı kullanırken dikkat etmeniz gereken şey arkaplanlarının aynı renk tonunda olmasına özen gösteriniz.

photoshopta lekeli bölgeyi temizleme
photoshopta lekeli bölgeyi temizleme

4.Photoshopta blur ile yüzdeki lekeleri kaybetme

Yüzdeki lekeleri silmek istiyorsanız kullanabileceğiniz araçlardan bir diğeride blur tool’dur. Blur tool adından da anlaşılabileceği gibi işlem yapacağınız bölgenin bulanıklaşmasını sağlıyor. Yüzdeki sivilceyi bulanıklaştırarak yok edilmesini sağlıyor. Bu yöntemi çok tavsiye etmiyorum çünkü bu lekeleri kaybetmek yerine o bölgeyi bulanıklaştırıyor ve puslu hale getirerek lekeli bölge görünmüyor. Yöntem çeşitliliği açısından sizlere sunmak istedim. Aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi blur tool’u seçerek istediğiniz alana gelin ve fareyle sol tuşa birkaç kez tıklayarak etkiyi kendi gözlerinizle görün.

photoshopta blur tool
photoshopta blur tool

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here