Ana sayfa Grafik Tasarım Photoshopta Yazı Yazma Nasıl Yapılır ? Photoshop Yazı Efektleri

Photoshopta Yazı Yazma Nasıl Yapılır ? Photoshop Yazı Efektleri

3208
0
photshopta yazı yazma
photshopta yazı yazma

Photoshopta yazı yazma nasıl yapılır ? Kullanıcıların photoshopla ilgili arattığı en çok konulardan biriside photoshopta yazı yazma nasıl yapılır ? Sizler için yazı fontları (yazı tipleri), adobe photoshopta yazı yazma nasıl olur ? Photoshop yazı efektleri, el yazısı yazma gibi konularda yardımcı olucam.

Adobe Photoshopta Yazı Yazma Nasıl Yapılır ?

Adobe photoshopta yazı yazma istiyorsanız öncelikle yazı yazma araçlarının nasıl kullanılcağını bilmeniz gerekiyor. Öncelikle gelin birlikte yazı yazma type tool araçlarını tanıyalım.

photoshopta yazı yazma
type tool

Horizontol Type Tool: Düz standart yazı (soldan sağa) yazmak için kullanılan type tool aracıdır.

Vertical Type Tool: Dikey yazı yazmak istiyorsanız vertical type tool aracını kullanmalısınız.

photoshopta yazı ayarları
photoshopta yazı ayarları

Vertical Type Mask Tool: Yazdığınız yazının arka planınını almak istiyorsanız bu aracı kullanmalısınız. Örnek veriyorum yazı yazarken kırmızı,siyah gibi renklerden sıkıldınız ve internette bir çimen rengi gördünüz bu çimen fotoğrafının istediğiniz tarafı yazınızın rengi olsun.

Vertical type mask tool ile yazı yazma nasıl yapılır ?

  • Öncelikle arka planı karışık olan bir görsel seçelim. Konuyu iyi anlamanız için size çimen görseli önerebilirim.
  • Fotoğrafı sürükleyip photoshopta açtıktan sonra sol taraftaki menüden type tool>vertical type tool aracını seçelim. Ve fotoğrafın üstüne gelip farenin sol tuşu ile birkez tıklayıp istediğimiz yazıyı yazmaya başlayalım.
vertical type mask tool
vertical type mask tool
  • Muhtemelen yıkarıdaki gibi bir görüntü elde ediceksiniz.
  • Ardından move tool (taşıma) aracı ile yazdığımız yazı üzerine gelip tutup farklı bir yere sürükleyelim. Böylece yazdığımız yazının arkaplan çimen rengi aldığını görüceksiniz.
type mask tool
type mask tool
  • Yazdığınız yazının seçimliği kaybolsun istiyorsanız klavyeden ctrl + D konbinasyonlarını yapabilirsiniz. Ve artık yazınız hazır.

Vertical Type Mask Tool: Vertical aracı ise yukarıda anlatmış olduğumuz horizontal type mask tool aracının dikey yazı yazılmış halidir.

Photshop Yazı Efektleri

Photoshopta birçok yazı efekti mevcut olmakla birlikte sizlere temel birkaç photoshop yazı efektlerinden bahsedicem.

Yukarıda gördüğünüz geometrik yazı sembolü (T) olan yere tıkladığımızda aşağıda görmüş olduğunuz gibi birçok photoshop yazı efektleri karşınıza çıkıcaktır. İstediğiniz efektlerden birine bastığınızda yazınızın şeklinin değiştiğini görüceksiniz.

photoshop yazı efektleri
photoshop yazı efektleri

Create Clipping Mask Kullanımı İle Yazı Efekti:

Bu özellikle ne kadar vertical type mask tool aracına benzesede tam olarak aynı işlevi yapmaz. Çimen fotoğrafımızı tekrar açalım. Üzerine istediğimiz yazıyı yazalım. Sağ alt taraftaki layer kutucuklarında çimen layerının yazı layerinin üstünde kaldığını unutmayalım. Ardından çimen layer katmanının üzerine gelip sağa tıkladığımızda create clipping mask butonuna tıklıyoruz. Ve ardından yazımız çimen görselini alıyor. Bu aracın vertical type mask tool aracından farkı yazının üzerinde move tool aracını kullanarak çimen görselini hareket ettirebiliyoruz yani çimeni yazıya mask yapmış oluyoruz.

create clipping mask
create clipping mask

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here