Ana sayfa Grafik Tasarım Photoshopta Marquee Tool Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır ?

Photoshopta Marquee Tool Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır ?

118
0
Marquee Tool Ne İşe Yarar
Marquee Tool Ne İşe Yarar

Temel photoshop derslerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Photoshop araçlarının teker teker ne işe yaradığını ve hangi alanlarda kullanılabileceğini sizlere yavaş yavaş öğretiyor olacağım. Bu yazımızda photoshopta marquee tool ne işe yarar ve nasıl kullanılır detaylıca işlemiş olacağız. Marquee tool bizlere istediğimiz alanı seçmemize ve seçtiğimiz alanı yeni bir katman (layer) haline getirebilmemize ve daha sonra bu katman üzerinde çalışmalar yapmamıza olanak sağlar.

Photoshop’ta marquee tool‘un 4 farklı özelliği bulunmaktadır. Bunları aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi işlemeye başlayalım. Konuyu daha rahat anlatabilmek için internetten bir kaplan fotoğrafı üzerinde örneklemelere gideceğim. Öncelikle Rectangular marquee tool’u ele alalım.

Photoshopta Marquee Tool Ne İşe Yarar ?

Rectangular marquee tool photoshopta diktörtgen biçiminde seçilmiş alanlar oluşturmaya yarar. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi aracı seçtikten sonra farenin sol tuşu ile bir yerden basılı tutarak sağa yada sola çektiğimizde seçili alanın sağ alt köşesinde w ve h değerleri yazmaktadır. Bunlar height:yükseklik width:genişlik anlamındadır. İstediğiniz yükseklik ve genişlikte köşeleri 90 derecelik açıyla birleşicek bir dikdörtgen yada kare oluşturabilirsiniz.

Rectangular marquee tool
Rectangular marquee tool

Aracı kullanırken photoshopta feather değeri girerek aşağıdaki gibi köşelerinin daha oval gelmesini sağlayabilirsiniz. Feather değerini ne kadar arttırırsanız seçili alanınızın kenarları o kadar oval olucaktır.

Photoshopta feather değeri
Photoshopta feather değeri

Photoshopta marquee tool‘u kullanılırken aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi style kısmından Fixed ratio alanında width ve height aralıklarını 2 ye 3 ya da daha farklı bir oran girerek yapacağınız seçimi oranlayabilirsiniz. Instagram boyutu için 4:4 oranını yazabilirsiniz ve buna göre bir seçim oluşturabilirsiniz.

Photoshopta marquee tool ne işe yarar
Photoshopta marquee tool ne işe yarar

Seçili alanı yeni bir katmanda görmek istiyorsanız aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi select and mask butonuna tıklayınız. Ve karşınıza çıkan pencerede ilgili ince ayarları yaparak ok yapınız. Eğer bunların hiçbiriyle uğraşmak istemiyorsanız seçili alanı direkt yeni bir layer’a taşımak için ctrl+J kombinasyonunu sağlayabilirsiniz.

Elliptical marquee tool ise size daire şeklinde isminden de anlaşılabileceği gibi eliptik şekiller çizerek seçim oluşturmanızı sağlar. Bunun kullanışıda diğer araç olan marquee tool gibidir. Tam bir daire çizmek için klavyenizden shift tuşuna basarak seçimlik alan oluşturabilirsiniz.

Elliptical marquee tool
Elliptical marquee tool

Single row marquee tool ise tek sıralı bir seçim yatay bir seçimlik aracı oluşturur. Single column marquee tool ise bunun tam tersi dikey sıralı bir seçim alanı oluşturur. Bu iki aracı çok kullanıcağınızı sanmıyorum. Grafikerler daha çok çizim yaparken kullanmaktadır. Buraya kadar basit örneklerle dersimizi işledik sırada photoshopta marquee tool nasıl kullanılır var 🙂

Photoshopta Marquee Tool Nasıl Kullanılır ?

Marquee tool kullanılırken üst menülerde birtakım ayarlar bulunmaktadır. Aşağıda gördüğünüz gibi seçim yaptığımız alana yeni bir seçim alanı eklemek istediğimizde üstteki butonlardan add to selection‘u kullanarak seçim yaptığımız alana yeni bir seçim ekleriz.

add to selection
add to selection

Subtract from selection ise seçim yaptığınız bir alandan bir seçim alanı çıkarmak demektir. Örneğin yanlışlıkla diktörtgen şeklinde bir seçim alanı oluşturdunuz fakat bunu kareye çevirmek istiyorsunuz. Bu özellik sayesinde seçim alanınızdan bir parça çıkarabilirsiniz.

Subtract from selection
Subtract from selection

Intersect with selection ise iki ayrı seçim alanınızın arasındaki ortak seçim alanını ortaya çıkartır. Deneme yapmak için öncelikle bir dikdörtgen oluşturun daha sonra diktörtgenle kesişim yapacak bir kare oluşturun. Intersect with selection sayesinde bu iki kesişim alanının ortak noktası kesişim haline gelir.

Intersect with selection
Intersect with selection

Evet arkadaşlar bu yazımızda gördüğünüz gibi marquee tool ne işe yarar ve marquee tool nasıl kullanılır gibi konularda incelemelerde bulunduk. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Beğeni, yorum ve önerilerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here