Ana sayfa Grafik Tasarım Photoshopta Fotoğraf Renklendirme Nasıl Yapılır

Photoshopta Fotoğraf Renklendirme Nasıl Yapılır

647
0
photoshopta fotoğraf renklendirme
photoshopta fotoğraf renklendirme

Evet dostlar bu yazımızda Adobe Photoshopta fotoğraf renklendirme nasıl yapılır birkaç basit hamleyle bunu göstermiş olucam. Adobe photoshop fotoğrafçılar için oldukça kullanışlı bir program. Programın mobil ve tablet sürümleride mevcut. Şimdi isterseniz söz fazla uzatmadan fotoğrafta renk ayarı nasıl yapılır, photoshopta fotoğraf renklendirme nasıl yapılır adım adım ilerliyelim.

Herkes sosyal medya uygulamalarında fotoğraflarda canlı renkler elde etmek ister. Takip ettiğiniz birçok influencer vardır bunların nasıl bu kadar canlı renklere sahip olduğunu düşündünüz mü ? Elindeki telefondan mı yoksa iyi bir fotoğraf makinesi mi kullanıyor ? Çoğu fotoğrafları çektikten sonra mobilde ya da bilgisayarda fotoğraf düzenleme programları kullanıyor. Şimdi sizlere canlı fotoğraf yapma, fotoğrafta renk düzeltme işlemini 1-2 basit adımda photsopta nasıl yapılır göstericem.

Photoshopta Fotoğraf Renklendirme

Evet dostlar canlı fotoğraf efektleri nasıl yapılır yazımızı adım adım uygulamaya başlayalım. Öncelikle deneme yapmak içni bir adet insan içerikli ve bir adette nesne içeren bir fotoğrafı photoshopta açalım. (Nesne içeren fotoğraf araba olabilir.)

Siyah Beyaz Fotoğraf Renklendirme Nasıl Yapılır ?

Biz arama motoru google görseller üzerinden 2 tane fotoğraf seçtik sizlerde farklı fotoğraflar indirebilirsiniz.

Açtığımız güzel bir gelin damat fotoğrafına öncelikle sağ alt köşede “create new fill adjustmen layer” kısmından vibrance modulünü açalım.

vibrance ayarı
vibrance ayarı

Ardından önümüze iki tane özellik açılacak bu pencerede vibrance değeri insanlarda daha çok kullanılırken saturation değeri insanın olmadığı nesnelerde kullanılır. Burada amaç her ikisini ortalama değerlerde kullanarak optimum canlı fotoğraflara ulaşmak olucaktır. Bizler daha çok gelin damat fotoğrafında vibrance değerlerini 40-50 ye getirerek canlı fotoğraflar elde ederiz.

photoshopta canlı fotoğraflar yapma
photoshopta canlı fotoğraflar yapma

Şimdi ise photoshopta fotoğraf renklendirme kısmının ikinci kısmına gelelim. Elimizde herhangi bir nesne fotoğrafı olduğunu düşünelim. Burada amacımız fotoğrafın ana renkleriyle oynamadan renklerle oynararak fotoğrafı canlı hale getirmek olucaktır.

Aynı işlemi bu fotoğraf için uygulayalım fakat bu sefer saturation ayarını 60-70 lere getirelim. Ve aradaki farkı görme zamanı…

photoshopta fotoğraf renklendirme
photoshopta fotoğraf renklendirme

Yukarda hazırlamış olduğumuz fotoğtafların orjinal ve sonraki hallerini gösteren fotoğraf aşağıda yer almaktadır. Dediğim gibi burada zevke göre fotoğraf kişiselleştirilebilir benim sizlere tavsiyem çok fazla renklerle oynama yapmadan doğal tonları yakalamak olmalıdır.

fotoğraf renk efekti
fotoğraf renk efekti

Photoshop Uygulamaları En İyi Kamera Uygulamaları 2020

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here