Ana sayfa Grafik Tasarım Photoshop Create Clipping Mask Nasıl Yapılır ?

Photoshop Create Clipping Mask Nasıl Yapılır ?

256
0
Photoshop Create Clipping Mask
Photoshop Create Clipping Mask

Photoshop bildiğiniz üzere grafik ve web tasarım ile uğraşanlar için olmazsa olmaz programlarımız arasında yer alıyor. Daha önce photoshop ile ilgili temel düzeyde araçları tanıma ve kullanma gibi derslerimiz olmuştu. Şimdi ise create clipping mask ne demek, photoshop create clipping mask nasıl yapılır, create clipping mask ile maskeleme teknikleri ve photoshop yazı maskeleme işlemleri hakkında birkaç örnek uygulama yapacağız. Create clipping maske bizlere yazılar üzerindeki standart sıkıcı renklerin yerine istediğimiz resmi maskeleme imkanı tanırlar. Örnek vermek gerekirse 18 punto impact ile siyah renkte yazı yazmak ile istediğiniz bir resmi yazı üzerinde maskelemek arasında görsel açıdan büyük bir fark vardır.

Photoshop maskele çeşitleri nelerdir ? Benim en çok kullanmış olduğum maskeleme çeşidi create clipping mask seçeneğidir. Sözü daha fazla uzatmadan photoshopta maskeleme nasıl kullanılır başlayalım.

Photoshop Create Clipping Mask Örnekleri

Öncelikle photoshop ekranında file>new yaparak 1366*768 boyutlarında arkaplanı beyaz olan bir çalışma sayfası açalım.

create clipping mask nedir
create clipping mask nedir

Ardından Horizontal Type Tool yazım aracını kullanarak maskelemek istediğiniz herhangi bir yazı yazın.

photoshop profesyonel yazı yazma
photoshop profesyonel yazı yazma

Create clipping mask görevinin ne işe yaradığını daha iyi anlamak için yazacağımız yazının puntosunu 130 ve üzeri ayarlayabilirsiniz.

photoshop yazıları resimle kaplama
photoshop yazıları resimle kaplama

Create clipping mask ile yazı maskeleme nasıl yapılır ? Yazımızı büyük puntolarla yazdıktan sonra yazının üzerisinde maskeleme yapmak istediğiniz resmi ya da dokuyu photoshopta açın ve tut sürükle yöntemi ile yazının üstüne bırakın. Ardından sağ taraftaki layer menüsünde yazdığınız yazının hemen üstünde yer alan maskelenecek olan resmin üzerine gelerek sağa tıklayın ve create clipping mask görevine basınız.

photoshop clipping mask nasıl yapılır
photoshop clipping mask nasıl yapılır

Ben manzara fotoğrafı üzerine yazmış olduğum yazıyı maskelemek istediğim için ortaya çıkan sonuç bu şekilde oldu. Dilerseniz sol taraftaki menüden move tool ile maskelenmiş resmi sağa sola çekere yazınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

photoshop clipping maske ekleme
photoshop clipping maske ekleme

İşlem tamamlandıktan sonra dileyenler sağ taraftaki layer panelinden maskelenmiş yazının üstündeki resmin olduğu layerın opacity ve fill değerleriyla oynarak farklı görünümler elde edebilirler.

clipping mask ayarları
clipping mask ayarları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here