Ana sayfa Grafik Tasarım IP Adresi Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Bilgileri İçermektedir?

IP Adresi Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Bilgileri İçermektedir?

81
0
IP Adresi Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Bilgileri İçermektedir?

IP adresi nedir sorusunun cevabı ile başlayacak olursak. IP adresi internet veya kullanılan yerel ağlara bağlı olan cihazların tanımlayıcısıdır. Yani internet veya yerel ağ tarafından gönderilen bilginin kontrolü sağlayan adrestir. 2 çeşit IP adresi vardır. Bu IP adresleri; Gizli adresler ve genel adresler şeklindedir.

Mesela evdeki internetinize bağlandığınızda modeminiz genel olarak herkes tarafından görülebilen bir IP adresine sahiptir. Ama telefon veya bilgisayarlar modeminize yüklenecek gizli IP adresleridir. Bilgisayarın telefonun ve başka cihazların ıp adreslerini ancak sorgulayarak öğrenebilirsiniz. IP adresi sorgulama manuel olarak yapılabilir ya da geliştirilmiş araçlar yardımı ile bu işlemi yapmak mümkündür.

IP adresleri internet veya yerel ağ üzerindeki bilgilerin nereden nereye gideceğini belirlemede etkindir. Verinin olduğu yeri içermektedir ve cihaz için erişilebilirlik sağlar. kısaca IP adresi internete bağlı bulunan cihazlarda tıpkı bir kimlik numarası gibidir. İnternete bağlı bulunan her bir cihazın bir IP adresi mevcuttur. Bunun bilgisayar olması telefon ya da tablet olması önemli değildir. Peki, IP adresi nedir? Ve işe yaramaktadır? İşte ayrıntılar!

IP Adresi Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Bilgileri İçermektedir?

IP Adresi Ne İşe Yarar?

IP adresi ne işe yarar? IP adresi kullanılan cihaz ile kullanacağımız site arasındaki bilgi akışını sağlar. IP adresi internetteki cihazları tanımlayan kimliktir. IP adresi yoksa cihazlarla iletişim kurmakta mümkün değildir.

Her şeyde olduğu gibi IP adreslerinin de eksi ve artı yönleri vardır. Bu bağlamda statik olan yani manuel olan yapılandırılan IP adresleri veri aktarımları ve bilgi akışında güvenli ve hızlıdır. Fakat takip edilmesi daha kolay ve pahalıdır. Dinamik olanlar statik IP adreslerine göre güvenlik ve izleme açısından daha güvenli ve biraz daha ucuzdur. Ayrıca IP adreslerinin numaraları günümüzde suçlu kategorisine giren kişilerin takibi ve satış ve pazarlama işlerindeki veri sistemleridir.

IP adresi sayesinde kişilerin bulundukları ülke şehir konumları belirlenebiliyor. Bu IP ile bilişim suçlularına çok kolay ulaşılabiliyor. IP adreslerinden kimlik sorgulaması yapılıp yapılmadığı adreslerine ulaşılabilirliği ya da telefon numarası elde edilebilirliği merak konusudur. Evet, ulaşılabilir fakat bunun için IP adresi statik bir adrese yani alan adı halinde ise başka bir deyişle bir siteye sağlanmışsa IP adresinden site adından kimlik bilgilerine veya telefon bilgilerine ulaşılabilir. Yalnız bu tarz tespitler savcılık kontrolü altında yapılabilir. Peki, IP adresi nedir ve hangi bilgileri içermektedir?

IP Adresi Hangi Bilgileri İçermektedir?

İnternet kullanımının ilk zamanlarında internete bağlanmak internet ile ilgili işlemler yapmak biraz zordu. Bunun için teknik bilgilere ihtiyaç duyulabiliyordu. Ama artık günümüz şartlarında teknik bilgiye ihtiyaç kalmamıştır. Yine de bir takım bilgileri bilmekte fayda vardır. Mesela IP adresi gibi çünkü bu kullanılan sistemin aracın gizlilik ve güvenliği için biraz zorunlu diyebiliriz. IP adresi internette etkileşim kurmanıza yarayan nerede olduğunuzu bildiren sistemdir. IP adresi konum bilgilerini içerir. Aynı zamanda cihazlar arası iletişim için erişilebilirlik olanağı verir.

IP Adresi Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Bilgileri İçermektedir?

Başka bir şekilde de açıklarsak IP adresi hangi bilgileri içerir? Mesela bir sitede yazı yazdınız. Bu yazıdan dolayı takibi alındınız. Site yöneticisine ulaşılarak IP numarasına ulaşabilirler. Site yöneticisinde mutlaka IP adresi ve tarih mevcuttur. Bu ip adres sayesinde saati ile birlikte ne zaman girdiğiniz l hangi telefon nosuna bağlı olduğunuz bilgisine ulaşılır. Telefon numarası ile de eviniz tespit edilebilir. Bu noktada IP adresinin son derece önemli olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır. Peki, IP adresi neden önemlidir? İşte detaylar!

IP Adresi Neden Önemlidir?

İnternete bağlanıldı anda bilgisayara bir IP adresi atanır. Bu adreslerin birçoğu dinamik IP adresleridir. Yani o anda boşta bulunan IP adresleri verilir. Bu şekildeyken her bağlandığında IP adresinin son numarası değişerek oluşur.

Bazılarının ki de sabit adreslerdir. Yani statik adresler. Bu adresler değişmez. Peki öp adresi neden önemlidir. Bu sizin kimliğinizdir öncelikle bunu bilmek gerekir. IP adresi sizi tanımlayan şeydir. Tıpkı isminiz kimlik numaranız mail adresiniz gibi. İptal bu şekilde size ait ulaşılmasını sağlayan adrestir. Hele ki internette geçirilen süre kullanım aktiflik fazla ise bu sanalda iz bırakmanız demektir.  En önemli ikisi IP adresi ve mail adresidir.

IP Adresi

IP adresi demek internette sanal ortamdaki ev adresi niteliğindedir. her ne kadar bazı bağlantılarda dinamik olsa da internet’e bağlanırken modem şeklindeki bağlantılarda sabit şekildedir. Bu sebeple böyle bağlantılarda IP adresinizin gizli olması sizin için daha iyi olacaktır. Zira bu sayede veri güvenliğinizin sağlanması noktasında önemli kazanımlara sahip olmanız da mümkün olacaktır.

Mail Adresi

Ulaşım açısından oldukça öneme sahiptir. Şifreler bu mail adresinden geçer. Mail yoluyla saldırılar gerçekleşebilir. Hatta gerçek kimliğinize mail yoluyla ulaşılabilir. E-postanız da gelen mailler bazı şekillerde takip altına alınarak IP numarası saptaması yapılabilir ve bu gibi birçok olasılık mevcuttur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here