Ana sayfa Grafik Tasarım En İyi 5 Fotoğraf Düzenleme Programları

En İyi 5 Fotoğraf Düzenleme Programları

5258
0
en iyi fotoğraf düzenleme programları
en iyi fotoğraf düzenleme programları

Fotoğraf düzenlemek dendiğinde akla ilk olarak profesyonel fotoğraf düzenleme programları gelir. Tabiki bunları kullanmakta belirli bir tecrübe ve bilgi gerektirir. Günlük hayatta fotoğraflarınıza efekt vererek onları daha canlı hale getirmek isteyebilir, bir influencer edasıyla fotoğraflarınızı düzenlemek isteyebilirsiniz. Facebook, instagram ya da youtube gibi sosyal medya fenomenleri hangi fotoğraf düzenleme programlarını kullanıyor hiç merak ettiniz mi ? Bir fotoğraf düzenleme programını iyi yapabilecek en temel koşullardan bazıları kullanılabilirlik ve o programın özellikleridir. Bilgisayarınızda günlük basit işleriniz için grafik tasarım programlarına ihtiyaç duyabilirsiniz ya da bu ofis işlerinizin çok uzun süreceğini düşünüp dışarıya yaptırabilirsiniz. Şimdi sizlere önereceğim en iyi fotoğraf düzenleme programları sayesinde artık kendi işinizi kendiniz görebilecek ufak basit düzenlemeler sayesinde grafik tasarım ya da fotoğraf düzenleme konusunda bebek adımlar atabileceksiniz 🙂

Listemizi oluştururken yukarıda belirttiğim gibi fotoğraf düzenleme programlarının kolay kullanılabilir bir arayüze sahip olması ve günlük basit-orta düzey işlerinizi yapabilmesine dikkat ettim. Bir sonraki yazımızda profesyonel fotoğraf düzenleme programları ve en iyi photoshop programlarından bahsedeceğim.

En İyi Fotoğraf Düzenleme Programları

1.Photoscape

En iyi fotoğraf düzenleme programları listemin ilk sırasında tahmin edebileceğiniz gibi photoscape geliyor. Bazen adobe photoshop kullanmak yerine photoscape i kullanıyorum. Nedeni ise çok basit hazır birçok şablonu ile günlük basit sayfa tasarımı yapabiliyor, facebook ve instagram gibi sosyal medya mecralarında paylaşabilecek fotoğraflar oluşturabiliyorum. Bir diğer avantajı ise yıllardır kullanılan bir kuruş ücret dahi talep etmeyen photoshop programı olan photoscape sayesinde fotoğraf düzenlemek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.

photoscape
photoscape

2.GIMP

Çıktığı ilk günden beri Adobe Photoshop programına bir alternatif oluşturmaya çalışan gimp, hiçbir zaman bir Adobe Photoshop kadar üstün özelliklere sahip olamasa da kullanım kolaylığı açısından birçok kişinin en gözde fotoğraf düzenleme programı olarak hayat buluyor. Program açık kaynak kodlu windows, linux ve mac gibi sistemlerde kolaylıkla çalışılabiliyor. Bilgisayarınıza kurup hiçbir beceri gerektirmeden birçok sayfa hazırlayabilir, sosyal medya uygulamaları için fotoğraf tasarlayabilirsiniz. Gimp aklınıza gelebilecek neredeyse bütün fotoğraf dosya biçimlerini açabiliyor (psd,jpg,png vs.)

Gimp’in kullanımına gelicek olursa arayüz olarak birtakım kişilerin beğenisini kazanırken bazılarının ise çok parçalı bir ekran görüntüsünün olması sebebiyle hoşuna gitmemiş olarak görünüyor. Çok parçalı ekranı ayarlardan tek parçaya düşürebilirsiniz. Programın sevimli bir logosu bulunmakta fakat şu zamana kadar tilki mi yoksa başka birşey mi onu çözemedim 🙂

gimp
gimp

3.Zoner Photo Studio

Zoner photo studio sayesinde fotoğraflarınızı rötüşleyebilir, estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. Kullanım açısından herhangi bir zorluk yaratmayan zoner photo studio ile Adobe Ligtroom’a bir rakip oluşturulmuş. Listemdeki diğer fotoğraf rötüş yapma programlarına benzeyen zoner photo studio sayesinde raw dosyalarını düzenleyebilir ve resimlerinizin tonunu ayarlayabilir ve çeşitli efektleri ücretsiz verebilirsiniz.

Zoner photo studio ile fotoğraf boyutlandırma, üç boyutlu panaromik fotoğraf oluşturabilme ve kolay bir şekilde Facebook, Flickr, Picasa ve Zonerama’ya fotoğraf yükleyebilme özelliği sunmakta. Photoshop için giriş programı olarak kullanılan zoner studio’nun pro sürümü ücretli fakat ücretsiz sürümü ile birçok işinizi görebiliyorsunuz.

Zoner Photo Studio
Zoner Photo Studio

4.Pixlr Editör

Masaüstü fotoğraf düzenleme programı denince bir zamanlar oldukça popüler olan pixlr editör bana kalırsa hala güncelliğini koruyor. Psd,Pxd, Jpeg, Png, WebP, Svg ve daha pek çok görüntü formatını açabilen pixlr editör ile arkaplan temizleme ve gelişmiş yapay zeka özellikleriyle benim daima kullandığım programlar arasında yer almıştır. Fotoğraflarınıza sanatsal efektler verme konusunda oldukça iddialı olan program tek bir tık ile hızlı ve eğlenceli fotoğraf kolajları yapabiliyor. Ücretsiz olan fotoğraf düzenleme programının ücretli sürümüde bulunuyor. Ayrıca mobil ve tabletlerede uyumlu sürümleri kullanılmakta.

Pixlr Editör
Pixlr Editör

5.Befunky

Befunky’nin kullanıcı profili oldukça geniş çok iyi özelliklere sahip bir fotoğraf düzenleme editörüdür. Program fotoğraf düzenleme, kolaj tasarımı ve grafik tasarımı olarak 3 bölüme ayrılmıştır. Standart fotoğraf boyutlandırma, fotoğraf rötüşleme ve fotoğraf efektleri sunmanın yanında portrelere efsanevi dokunuşlar yapar ve önemli ölçüde geniş bir araç yelpazesine sahiptir. Mobil uygulamasıda bulunan programı masaüstünde de çok seveceğinizden şüpheniz olmasın.

en iyi fotoğraf düzenleme programları Befunky
en iyi fotoğraf düzenleme programları Befunky

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here