Ana sayfa Gezi Notları Yoros Kalesi Gezilecek Yerler Yoros Kalesi Cafe Kahvaltı

Yoros Kalesi Gezilecek Yerler Yoros Kalesi Cafe Kahvaltı

1332
0
yoros kalesi
yoros kalesi

İstanbul’un dört bir yanı gezilmekle bitmiyor. Yoros kalesi(yoros castle) diğer bir adıyla ceneviz kalesi İstanbul’un karadeniz kıyılarında anadolu kavağında yer alan eşsiz bir güzelliğe sahip tarihi bir yer. Sizler için kaleyi ve hemen yanında konumlanan adını tarihi kaleden alan yoros cafe tesisini tüm yönleriyle tanıtacağım.

Yoros Kalesi Anadolu Kavağı Tarihi

500 metre uzunluğunda ve 60-130 metre genişliğinde boğaza hakim İstanbul’da Anadolukavağı sırtlarındaki Doğu Roma döneminden kalma kaledir. Ayrıca Yoros Kalesi’nin ne zaman yapıldığına ilişkin kesin bir bilgi yok. Doğu Roma İmparatorluğunun zayıf düştükten sonra Cenevizlilerin eline geçmiş ve uzun süre onların elinde kalmıştır; bu yüzden bir Ceneviz kalesi olduğu inancı doğmuştur.

Kalenin kapladığı alan İstanbul çevresindeki diğer kalelerin kapladığı alandan daha büyüktür. Ve kalenin içerisine giridiğinizde duvarlarda Yunanca yazıtlar göze çarpar. Adının nereden geldiği kesin olarak bilinmeyen yoros kalesi “Kutsal yer” anlamına gelen Hieron’dan geldiği görüşü oldukça yaygın.

yoros kalesi
yoros castle

Yoros Kalesi Cafe Kahvaltı

Yoros kalesinin yanında konumlanmış olan oldukça turistik ve görülmeye değer istanbul boğazı manzarası ile gelen misafirlere unutulmaz lezzetler sunuyor. Yoros kalesi cafe en çok kahvaltı için uygun diyebilirim. Havaların ısındığı zamanlarda yoros cafe olarak yer bulamayabilirsiniz. Tesisin önünde ücretsiz otopark mevcut. Yoros cafede yer bulamazsanız etrafında birçok benzeri kahvaltıcı mevcut tavsiye ederim. Serpme kahvaltısı oldukça doyurucu, fiyat(serpme kahvaltı kişi başı 50 TL) çevre bölgelere göre orantılı denilebilir. denilebilir.

yoros kalesi  cafe
yoros cafe

Yoros Cafe Nerede ?

Yoros kalesi (ceneviz kalesi) nerede ? Kale istanbulun anadolu yakasında anadolu kavağında bulunan tarihi bir kaledir. Ulaşım için eğer kendi aracınızla geliyorsanız TEM üzerinden beykoz-kavacık sapağına girip yeni yolu takip ederek 15-20 dakika içerisinde yada üsküdar sahil yolundan çıkarak beylerbeyi ve kanlıcayı geçerek yoros‘a ulaşabilirsiniz.

yoros kalesi cafe manzarası
yoros cafe manzarası

İett ile gelicekseniz;Avrupa yakasından gelenler için şehir hatları vapurlarıyla üsküdar’a geçip oradan 15A numaralı otobüse binerek anadolu kavağına gelebilirsiniz.

Daha fazla beykoz gezilecek yerler için yorum yazabilir düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here